صرفه جویی ارزی در بخش معدن با کمک دانش بنیان‌ها محقق می‌شود

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش معدن انجام می‌شود که با کمک دانش بنیان‌ها و تولید داخلی می‌توانیم در این حوزه صرفه جویی ارزی انجام دهیم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، مصطفی طاهری روز یکشنبه در ادامه رویداد سه روزه مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه معدن و صنایع معدنی در صندوق نوآوری و شکوفایی به اعمال تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و افزود: با اعمال تحریم‌های نفتی امکان فروش نفت ممکن نیست و از این رو نیاز به جایگزین‌هایی برای آن هستیم که یکی از موارد جایگزینی معدن و مواد معدنی است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل استفاده از روش های سنتی در حوزه اکتشافات معدنی عقب ماندگی‌هایی داریم، اکتشاف با روش‌های سنتی موجب بروز عقب ماندگی‌ها در این حوزه شده است که در این راستا شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند کشور را یاری کنند.

نماینده مردم زنجان در مجلس ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان با استفاده از روش‌های سنجش از راه دور و تدوین نرم‌افزارهای بومی می‌توانند راهکارهایی را برای اکتشاف و استخراج کم هزینه ارایه دهن، ضمن آن که عقب ماندگی‌های کشور در این زمینه مرتفع می شود.

طاهری یادآور شد: تامین امنیت معدن و معدنکاران از جمله بخش هایی است که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در جهت رفع نیازمندی‌های آن اقدام کنند، کل سرمایه‌گذاری در حوزه معدن سالانه ۲ میلیارد دلار است که از این میزان یک میلیارد دلار آن به تامین تجهیزات و ماشین آلات سنگین و یک میلیارد دلار آن صرف تامین مواد می‌شود، اگر شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه وارد و نیازمندی‌های آن را رفع کند، ۲ میلیارد دلار صرفه جویی در این زمینه خواهیم داشت.

وی به رویکرد مجلس شورای اسلامی در حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های کمیسیون صنایع و معادن طرح جهش تولید است از این رو در  این کمیسیون، فراکسیون دانش بنیان تشکیل دادیم تا موانع و خلاهای موجود و مشکلات پیش رو شرکت‌های دانش بنیان برداشته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از شرکت های دانش بنیان خواست تا مشکلات و چالش های پیش رو فعالیت های دانش بنیان را بیان کنند تا مجلسی ها این طرح را با کمترین مشکل بررسی کنند.

طاهری با تاکید بر این که حمایت از طرح‌های دانش بنیان یکی از دغدغه‌های مجلس است، افزود: در حال حاضر حجم واردات کشور ۴۰ میلیارد دلار است که هر چه بتوانیم این نیازها را در داخل تولید کنیم به استقلال و خودکفایی نزدیک تر خواهیم شد و تحقق این امر فقط نیازمند اعتماد به شرکت‌های دانش بنیان است.

رویداد مجازی معرفی نیازهای فناورانه حوزه معدن و صنایع معدنی با هدف بازاریابی برای شرکت‌های دانش بنیان و فناور در این بخش به صورت برخط (آنلاین) از امروز - یکشنبه - به مدت سه روز برگزار می شود.

در این رویداد مجازی سه روزه ۴۰۲ نفر شرکت کرده اند که از این تعداد ۳۰۷ نفر از شرکت های دانش بنیان، ۵۹ نفر از شرکت های در فرآیند دانش بنیانی و ۳۶ نفر نیز از شرکت های غیر دانش بنیان هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =