اطلاعات سه هزار معلول خدابنده‌ای در بهزیستی ثبت شد

زنجان - ایرنا - رییس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده گفت: تاکنون برای بیش از سه هزار نفر از معلولان این شهرستان پرونده پزشکی تشکیل و در بانک اطلاعاتی بهزیستی ثبت شده است.

 عصمت نصیری قیداری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس تاکنون برای سه هزارو ۱۸۷ نفر از افراد دارای معلولیت این شهرستان کارت معلولیت صادر شده که تعداد ۲۲ نفر که مدارک آنها در کمیسیون تشخیص نوع و شدت معلولیت شهرستان مطرح شده هنوز کارت دریافت نکرده اندکه مراحل تایید آن در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: شدت معلولیت در پنج سطح کامل، خیلی شدید، شدید، متوسط و خفیف دسته بندی می شود که بیشترین نرخ معلولیت را معلولیت های جسمی و حرکتی تشکیل می دهد.

این مسؤول در ارتباط با فعالیتهای فردی و اجتماعی معلولین به ویژه در بحث مناسب سازی ادامه داد: حضور معلولان در جامعه بستگی به مناسب سازی معابر و مبلمان شهری است و اگر این موضوع رعایت نشود آنها را محکوم به خانه نشینی کرده ایم.

وی با بیان اینکه طبق قانون، صدور پروانه احداث و بازسازی اماکن و ساختمان های عمومی مشروط به مناسب سازی جهت معلولان است اظهار داشت: تشکل های معلولین و جانبازان نیز می توانند بر پروژهای عمومی در دست ساخت نظارت کنند و اگر مشکلی در زمینه مناسب سازی مشاهده کردند به بهزیستی یا مراجع مربوطه گزارش دهند.

رییس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده تلاکید کرد: در مناسب سازی، اصول و قوانین آن باید رعایت شود، که در صورت بی توجهی به این مهم، ممکن است فرد معلول را دچار مشکل دیگری کند و حتی خطرآفرینی نیز داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان بهزیستی در حوزه مناسب سازی همکاری تنگاتنگی با ادارات و نهادها داشته اند و این موضوع موجب پیشرفت در امور مناسب سازی شده است.

پیش از این نیز، مدیرکل بهزیستی استان زنجان اعلام کرده بود: ۲۱ هزار پرونده توانبخشی شامل افراد دارای معلولیت‌های جسمی، حرکتی، بینایی، شنوایی و اعصاب و روان در استان تحت پوشش قرار دارند که از این تعداد ۶۷۹ نفر در مراکز شبانه‌روزی سالمندان، بیماران روانی مزمن و معلولان ذهنی خدمت دریافت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =