یادبود  «شهیدصارمی» در منزلگاه خبری‌اش رونمایی شد

تهران- ایرنا- یادبود شهید «محمود صارمی»، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی که طی دهه ۷۰ شمسی در افغانستان به شهادت رسید، توسط «خدیجه روزبهانی» همسر شهید صارمی و با حضور مدیرعامل این نهاد خبری در ورودی ساختمان مرکزی ایرنا در تهران رونمایی شد.

 این یادبود که از سوی اداره‌کل امور ایثارگران شهرداری تهران تهیه شده است، روز یکشنبه با مشارکت دفتر امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری جمهوری اسلامی و با حضور خانواده‌های معزز شهدا و برخی مقامات فرهنگی در ورودی «ایرنا» واقع در دوراهی یوسف‌آباد و نبش خیابان مجلسی در معرض دید قرار گرفت.

«شهید صارمی» که در تاریخ ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ در شهر مزار شریف به دست عوامل گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید، امروزه نماد شهدای رسانه محسوب می‌شود و سردیس وی در سه رنگ سبز، سفید و سرخ طراحی شده و بر روی آن جمله «تا شقایق هست زندگی باید کرد» حک شده است.

«مزار شریف سقوط کرد»

این جمله کوتاه اما حیاتی، بخشی از آخرین خبر شهید صارمی است که قبل از شهادتش مخابره و به آسمان‌ پرکشید تا بعدها این عروج، بهانه‌ای باشد برای نامگذاری ۱۷ مرداد به عنوان «روز خبرنگار» و امروز یادبود وی یادآور ایثار و جانفشانی اصحاب قلم در بیان حقایق به شمار آید. 

آخرین خبر شهید صارمی باعث شد تا دنیا از یک جنایت در مزارشریف افغانستان مطلع شود و این چنین بود که مظلومیت خبرنگاران حین انجام کار بار دیگر بر همگان آشکار شد.

ایشان این خبر را چنین مخابره کرد: «مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شد».

از تولد تا شهادت 

شهید صارمی طی سال ۱۳۴۷ در یکی از روستاهای شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان متولد شد و دوره ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند و برای ادامه تحصیل روانه شهر بروجرد شد.

وی پس از شرکت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران آمد و بعد از گذراندن چند ترم، از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد شد و ۱۷ ماه را در آن جا گذراند.

شهید صارمی در سال ۱۳۷۰ همکاری خود با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران را آغاز و در سال ۱۳۷۱ در حالی که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج کرد.

وی در سال ۱۳۷۵ به عنوان مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان منصوب و ۲ سال بعد در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در شهر مزار شریف به دست گروه طالبان به شهادت رسید.

صارمی به همراه هشت نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسید و تا مدت‌ها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد تا اینکه پیکرهای پاک آنان در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری ایران در افغانستان پیدا و در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ به تهران منتقل و به خاک سپرده شد.

در میان این ۹ نفر که به دست گروه طالبان در افغانستان به شهادت رسیدند، تنها «محمود» به سرکنسولگری ایران وابستگی سازمانی نداشت و در حقیقت سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی منزلگاه خبری وی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =