۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۸
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84055768
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه به درآمدزایی از کرونا فکر می‌کند

مسکو- ایرنا - در حالی که بیشتر کشورها به دلیل گسترش بیماری کرونا با مشکلات اقتصادی و کاهش تولید ناخالص ملی مواجه شده اند، روسیه امیدوار است که با تهیه و فروش انواع واکسن‌های کووید-۱۹ به نقاط مختلف جهان درآمد حداکثری کسب کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، روسیه با چندین کشور برای فروش واکسن کرونا به نام واکسن «اسپوتنیک وی» وارد مذاکره شده است و با برخی کشورها نیز برای تحویل واکسن توافق کرده است.  

روسیه که پیش از کشورهای غربی به واکسن کرونا دست یافته است امیدوار است بخشی از بازار جهانی واکسن کرونا را به خود اختصاص دهد.  

واکسن کرونا در روسیه به نام اسپوتنیک- وی یک ماه پیش به ثبت رسیده و به شهرهای مختلف روسیه منتقل شده و واکسیناسیون با آن شروع شده است و مقام های روسی اعلام کرده اند که در ماه های آینده فروش این واکسن به کشورهای مختلف آغاز می شود.  

رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که دست اندرکار تامین مالی تولید واکسن کرونای روسی است پیش بینی کرده که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱میلادی بیش از یک میلیارد نفر با واکسن روسی اسپوتنیک-وی واکسینه شوند.

کریل دمیتریف اعلام کرده است که روسیه امکانات خود را در عرصه تولید واکسن کرونا برای رسیدن به شاخص افزایش می دهد.

به گفته دمیتریف، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه، تاکنون سفارش خرید بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا از بیش از ۵۰ کشور از کشورهای جامعه همسود، اروپا، آسیا و آمریکای لاتین دریافت کرده است.  

به گزارش رسانه های روسی، بازار واکسن کرونا در جهان به حدود هفت میلیارد دلار می رسد به این معنی که تولیدکنندگان چنین واکسنی می توانند تا این رقم درآمد کسب کنند.

رقابت روسیه و کشورهای غربی در مورد تولید واکسن 

در زمان حاضر رقابت گسترده ای بین روسیه و برخی کشورهای غربی و در وهله اول آمریکا برای تولید در حجم گسترده واکسن کرونا وجود دارد.

آمریکا که سعی می کرد پیش از بقیه کشورها به واکسن کرونا دست بیابد تا بتواند واکسن خود را به کشورهای دیگر عرضه و بخشی از بازار جهانی را تحت کنترل بگیرد باوجود تلاش های گسترده به موفقیت دست نیافته و ظاهرا چنین بنظر می رسد که از روسیه در این عرصه عقب افتاده است.


رسانه های غربی نیز برای تحت تاثیر قرار دادن موفقیت های روسیه در ساخت واکسن کرونا مقاله هایی را در انتقاد از واکسن روسی مبنی بر سطح پایین ایمنی آن و تاثیرات جانبی این واکسن منتشر کرده اند.

رسانه های انگلیسی که دیدگاه انتقادی به روسیه دارند بیش از بقیه رسانه های غربی در این مورد گزارش نوشته اند.

 روسیه نیز اقداماتی را در پاسخ به این اقدامات به منظور خنثی کردن تاثیرات آن بکار بسته است.  

برای مثال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی اعلام کرد که روسیه برای واکسیناسیون رایگان کارکنان سازمان ملل با واکسن کرونای روسی آمادگی دارد.  

 رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز که هفته گذشته به صورت وبینار برگزار شد، اظهار داشت: مسکو آماده هر گونه مشارکت در زمینه مبارزه با کرونا است، پیشنهاد می کنیم یک کنفرانس آنلاین در رابطه با واکسن کرونا هم برگزار شود ضمن اینکه واکسن کرونا در آینده نزدیک در دسترس همه جهان قرار می گیرد.

پوتین و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تاکنون با همتایان خود از چندین کشور جهان درباره واکسن کرونا به منظور فروش این واکسن مذاکره کرده اند.   

مذاکرات روسیه با کشورهای مختلف درباره واکسن کرونا 

روسیه در یک ماه اخیر با سران و مقام های چندین کشور جهان برای فروش یا همکاری در ساخت واکسن «اسپوتنیک وی» مذاکره کرده است.  

مقام های روسیه با ایران نیز در مورد واکسن کرونا مذاکره کرده اند و کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه به تازگی اعلام کرد که تهران مصمم به همکاری با مسکو در ساخت واکسن کووید-۱۹ است.

جلالی روز جمعه در نشست خبری در شبکه خبری «روسیا سگودنیا» در مسکو گفت: ایران و روسیه با یکدیگر در عرصه ساخت واکسن کرونا همکاری می کنند و در این مورد رایزنی ها جریان دارد.  

وی افزود: با «کریل دمیتریف» رئیس صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه (سازمان مسئول تامین مالی طرح تولید واکسن کرونا در روسیه) گفت وگوهایی صورت گرفت و مقام‌های دو کشور نیز چند دور رایزنی در این خصوص انجام داده اند. ما اعلام کردیم که در عرصه تولید واکسن کرونا همکاری خواهیم کرد.  

صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه تاکنون با چندین کشور برای فروش واکسن کرونا توافق کرده یا قرارداد امضا کرده است.  

آخرین دست از این توافق ها روز جمعه هفته گذشته به دست آمد و صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه با شرکت داروسازی «لاکسیسام» ازبکستان برای فروش ۳۵ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی توافق حاصل کرد.  

به گزارش خبرگزاری تاس، ۱۰ میلیون دوز این واکسن در سال ۲۰۲۰ و ۲۵ میلیون دوز نیز در سال ۲۰۲۱ به ازبکستان تحویل خواهد شد.  

یک هفته پیش نیز خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک مقام صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه  و بدون اشاره به مقام وی نوشت: صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه با شرکت های داروسازی هند برای تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا (اسپوتنیک وی) توافق کرد.

رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه نیز اعلام کرده است که روسیه تا یکصد میلیون دوز واکسن کرونای روسی به کشورهای آمریکای لاتین صادر می کند که تحویل ۵۰ میلیون واکسن به برزیل و ۳۲ میلیون به مکزیک از آن جمله است.  

خبرگزاری دولتی تاس به تازگی به نقل از کریل دمیتریف رئیس این صندوق نوشت: در زمان حاضر پیشنهادهایی از آمریکا و برخی کشورهای اروپایی برای ایجاد مراکز مشترک برای تولید واکسن کرونا دریافت می کنیم.  


در همین حال انتظار می رود تا پایان ماه جاری سپتامبر(اواسط مهر)، واکسن دوم کرونا در روسیه نیز به ثبت برسد که امکانات این کشور برای تولید واکسن افزایش خواهد یافت.     

 آنا پوپووا رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه (روس پاترب نادزور) دست اندرکار مبارزه با بیماریهای واگیر در روسیه به تازگی در این مورد اعلام کرد که واکسن دوم کرونا در روسیه که در مرکز علمی وکتور در نووسیبیرسک ساخته می شود، مرحله بالینی آزمایش را پشت سر می گذارد.

در نهایت می توان گفت که روسیه امیدوار است از فروش واکسن کرونا به کشورهای مختلف حداکثر درآمد را کسب کند و موفقیت این اقدامات تا اندازه زیادی به غلبه این کشور بر تحریم های ضدروسی آمریکا و نیز تلاش های برای سیاه نمایی واکسن روسی و خطرناک جلوه دادن آن برای انسان در تعدادی از رسانه های غربی بستگی دارد.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =