جذب هیات علمی دانشگاه‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی

تهران- ایرنا- دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: دانشگاه‌ها برای اعلام نیاز در جذب هیأت علمی باید بر اساس آمایش آموزش عالی اقدام کنند.

جواد محمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به آخرین وضعیت نهایی شدن آمایش آموزش عالی، اظهار داشت: آمایش آموزش عالی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد اما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هنوز به پایان نرسیده است.

وی با بیان اینکه جذب هیأت علمی در دانشگاه ها از فراخوان شهریور ماه به بعد باید بر اساس آمایش آموزش عالی صورت گیرد، گفت: اگر جذب هیأت علمی در رشته و دانشگاهی بر اساس آمایش آموزش عالی انجام نشود، اعلام نیاز در آن رشته مورد پذیرش قرار نمی گیرد. همچنین در صورتی که دانشگاهی در رشته ای خاص متقاضی جذب بیشتر باشد، دانشگاه باید نیازهای خود را بر اساس این آمایش اعلام کند. 

دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره وضعیت جذب اعضای هیأت علمی بومی در آمایش آموزش عالی، خاطرنشان کرد: همیشه اعضای هیأت علمی بومی در جذب، امتیاز بیشتری دارند و در دانشگاه های کم برخوردار این موضوع از شرایط ویژه تری برخوردار است. البته ترجیح دانشگاه ها هم جذب هیأت علمی بومی است و هیچ نگرانی برای جا به جایی عضو هیأت علمی خود بعد از چند سال ندارند.

محمدی با بیان اینکه اولویت جذب افراد بومی در دانشگاه ها همیشه رعایت می شود، به دیگر ابعاد آمایش آموزش عالی در جذب هیأت علمی اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از ابعاد جذب هیأت علمی بر اساس آمایش، ظرفیت ندادن به دانشگاه در برخی از رشته ها است؛ در این زمینه ظرفیت ها لغو نمی شود بلکه از محدودیت برخودار خواهد شد.

به گفته وی، بر اساس آمایش، دانشگاه تازه تاسیس ظرفیت بیشتری برای جذب هیأت علمی در نظر می گیرد؛ با این حال در تمام ابعاد جذب هیأت علمی، ملاحظات وزارت علوم در سطح کلان مورد توجه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha