یکهزار رقم گل  داودی در محلات به نمایش گذاشته می‌شود

خمین - ایرنا - رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی محلات گفت: نوزدهمین دوره نمایشگاه گل‌های داودی از ۲۹ مهر تا ۱۰ آبان امسال با یکهزار رقم و در رنگ‌های متنوع در این پژوهشکده برگزار می‌شود.

«محمدرضا شفیعی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: افزایش تنوع و کیفیت  ارقام گل‌های داودی براساس شاخص‌های بازارپسندی و صفات ظاهری ویژگی این دوره از نمایشگاه گلهای دادودی است.
وی اضافه کرد: نوزدهمین نمایشگاه گل‌های داودی در مجموعه نمایشگاهی در فضایی به وسعت سه هزار متر مربع برگزار می‌شود و ۱۷۳ رقم جدید در آن به نمایش در می‌آید.
رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی اظهار داشت: در سال گذشته و هجدهمین دوره از نمایشگاه، گل‌هایی با ۸۳۹ رنگ در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت و  امسال این ارقام به یکهزار مورد افزایش یافته است.
شفیعی با بیان اینکه برای نخستین بار در سال جاری نمایشگاه گل‌های داودی در سواحل دریای خزر در مجتمع شرکت نفت محمودآباد برگزار می‌شود، گفت: این نمایشگاه  با تعداد ارقام بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ نوع گل در کرج، اراک، باغ ملی گیاه شناسی تهران، اصفهان، مشهد، مهدی شهرسمنان و خرم‌آباد نیز برگزار خواهد شد.
رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی هدف از برپایی نمایشگاه تخصصی گل‌های داوودی را گسترش آثار مثبت در تجاری‌سازی ارقام جدید، تولید انبوه و صادرات و تبیین اهمیت گردشگری گل عنوان کرد.
شفیعی یادآور شد: ایران از نظر منابع ژنتیکی در زمره ۶ کشور اول دنیا است ولی کار به‌ نژادی و معرفی ارقام جدید در زمینه گل‌های زینتی در حد مطلوب انجام نشده که برگزاری جشنواره و نمایشگاه تخصصی راهبرد موثری در این خصوص است.
ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات در سال ۷۵ راه‌اندازی شد و در سال ۹۲ به پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی(زیرمجموعه موسسه تحقیقات باغبانی کشور) تبدیل شد و در آن گروه‌های تحقیقاتی در زمینه ژنتیک و به‌نژادی، فناوری و مدیریت تولید و فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت گل طرح های پژوهشی را اجرا می‌کنند.  

بر اساس آمار اعلام اداره کشاورزی محلات، سابقه گل‌کاری در این شهرستان به بیش از ۷۰ سال قبل بر می‌گردد و اکنون ۷۰۰ واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی در این منطقه فعال است و ۳۰ درصد از مردم آن در صنعت گل اشتغال دارند.
 این شهرستان بیشترین سطح زیر کشت و پرورش انواع گل و گیاه زینتی را در کشور دارد و  تولید ۳۵۰ گونه مختلف گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز، محلات را به یکی از قطب‌های پرورش و تجارت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.
محلات واقع در جنوب استان مرکزی با ۵۵ هزار نفر جمعیت، قطب تولید سنگ تزئینی ساختمان، ماهیان زینتی و گل و گیاه کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =