صنعت زودرنج گردشگری، یاری تمامی ارکان نظام را می‌طلبد

تهران- ایرنا- رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، صنعت گردشگری را «زودرنج» توصیف کرد و گفت: بخش گردشگری به یاری تمامی ارکان نظام نیاز دارد.

«حسن خلیل‌آبادی» روز یکشنبه در دویست و سی و نهمین جلسه شورای شهر و در نطق پیش از دستور خود با گرامیداشت ۲۷ سپتامبر، روز جهانی گردشگری افزود: بر اساس مصوبه سازمان جهانی گردشگری از سال ۱۹۸۰، این روز به نام روز گردشگری نامگذاری شده و هرساله به منظور پیشرفت و توسعه این صنعت، همایش‌هایی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

وی گردشگری را یکی از صنایع اشتغال‌زا و پردرآمد و جزو درآمدهای پایدار کشورهای هدف خواند و بیان کرد: اغلب کشورهای دارای تمدن و سابقه تاریخی و صاحب میراث‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی مقصدی جذاب برای گردشگران هستند.

خلیل‌آبادی ادامه داد: متاسفانه ایران با دارا بودن رتبه پنجم جهان در جاذبه‌های طبیعی و همچنین تنوع اقلیم، اقوام و گویش‌ها و با توجه به ظرفیت‌های فراوان تاریخی، پزشکی، فرهنگی و مذهبی برای جذب گردشگر هنوز تا نقطه مطلوب در رشد این صنعت فاصله دارد و در سال‌های گذشته حداکثر ۰.۲ درصد از درآمد گردشگری جهان سهم اقتصاد ایران بوده است!

وی با اشاره به اینکه در تهران، ری و تجریش امکانات فراوانی ایجاد شده، اظهار کرد: به علت فقدان سیاستگذاری کلان و ساز و کار واحد، مدیریت شهری نه تنها از این اقتصاد بهره چندانی ندارد، حتی هزینه‌کرد هم داشته است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر در تهران با اشاره به وجود پارک‌های سرخه حصار، پارک جنگلی چیتگر، پارک طالقانی، باغ گیاه‌شناسی و ده ها بوستان و مجموعه‌های تاریخی، تفریحی و فرهنگی و مذهبی مثل برج میلاد و مجموعه عباس‌آباد، اظهار اشت: با وجود آنکه برای تمامی این مراکز بودجه تخصیص داده می‌شود، درآمد پایداری را شاهد نیستیم و علت آن چیزی جز مغفول ماندن این حوزه و وجود درآمدهای ناپایداری مثل تراکم‌فروشی و عوارض فصلی در مدیریت شهری نیست.

خلیل‌آبادی ادامه داد: مدیریت شهری براساس بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مکلف است از میراث طبیعی، تاریخی، مذهبی شهر حفاظت کند و می‌تواند از این راه بر درآمدهای شهری بیافزاید.

وی با تاکید بر ضربه وارد شده به صنعت گردشگری به سبب بیماری کوید ۱۹ اضافه کرد: با کمال تاسف با پدیده کرونا که سایه سنگین خود را بر سر بشریت و مشاغل مختلف خصوصا صنعت گردشگری گسترده است، روبه رو هستیم و بر اساس آمار شورای جهانی گردشگری و سفر، نه تنها ایران بلکه در سرتاسر جهان ۵۰ میلیون شغل مربوط به صنعت گردشگری در معرض خطر است و در ایران صنعت گردشگری با شیوع کرونا حدود سه هزار میلیارد تومان زیان دیده است.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا افزود: انتظار می‌رود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و همه ارکان نظام با کمک و همراهی دیگر بخش‌های دولتی و خصوصی مرتبط با توسعه گردشگری، به یاری این صنعت که به تازگی درحال روی پای خود ایستادن بود بیایند و این حوزه حساس و زودرنج را یاری کنند زیرا در صورت شکست در حوزه گردشگری بازآفرینی آن دشوار خواهد بود.

عضو شورای تهران با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری، گردشگری و توسعه روستایی، افزود: روستاهای اطراف تهران همچون افجه، واریش، وردیج، کن و سولقان نیز سرشار از جاذبه‌های طبیعی است و هرکدام می‌تواند مقصدی عالی برای گردشگری باشد.

خلیل‌آبادی همچنین به روستاهای شهرری اشاره کرد و گفت: در شهرری نیز روستاهایی مانند امین آباد، آراد، عشق‌آباد، کلین، ده‌خیر، فیروزآباد وجود دارد که آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده است.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران وضعیت روستاهای شمال تهران را مطلوب‌تر از روستاهای جنوبی دانست و اظهار کرد: روستاهای جنوبی که در شهرری واقع شده‌، مورد آماج بی‌مهری‌های پایتخت قرار گرفته‌ و به جای هدف گردشگری و اشتغال‌زایی در این حوزه مورد حمله مشاغل مزاحم است.

خلیل‌آبادی تصریح کرد: سرریز این معضلات به ری سبب شده آرادکوه را با پسماند بشناسیم نه با روستای تاریخی و یخچال طبیعی آن و امین‌آباد را با بیماران روانی و کارخانه سیمان تهران به خاطر آوریم، نه با بقعه بی‌بی شهربانو و استودان در حالی‌که تمامی این روستاها دارای جاذبه‌های تاریخی به نامی است.

وی عنوان کرد: روستای امین‌آباد که در دامنه کوه بی‌بی شهربانو قرار دارد و نقطه ثقل و مرکزی ری قدیم و باستانی است، متاسفانه با وجود بقعه بی‌بی شهربانو، گنبد اینانچ و استودان که مقبره‌ای تاریخی در شهرری است، رها شده و سیمان تهران جای‌جای این کوه با عظمت و بام جنوبی تهران را ‌بلعیده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر با تاکید بر استفاده نشدن بهینه و مطلوب از آرادکوه اظهار داشت: در کشورهای دیگر با پسماند کوه مصنوعی می‌سازند و در ایران با پسماند آرادکوه را زینت می‌دهیم که بوی نامطبوع آن مانع از حضور گردشگران می‌شود.

خلیل‌آبادی افزود: متاسفانه کارخانه سیمان تهران در حال تخریب کوه بی‌بی شهربانو است و این بنای تاریخی می‌تواند بام جنوبی تهران باشد و در گذشته نیز یکی از گزینه‌های احداث برج میلاد بود.

وی با اشاره به بین‌المللی بودن کوه بی‌بی‌شهربانو اظهار کرد: امروز بنای تاریخی بی‌بی شهربانو میزبان مسافرانی از هند، افغانستان، پاکستان و زرتشتیان است؛ این بنا چه به صورت مستند و چه غیررسمی زیارتگاه اقشار مختلفی است اما باید از میان کامیون‌های معدن، لودر و در غبار کارخانه سیمان به این زیارتگاه راه یافت.

خلیل‌آبادی افزود: کلین که زادگاه شیخ کلینی بوده، در کنار کویر حسن‌آباد رها شده است؛ ده‌خیر که آتشگاهی با سه هزار سال سابقه را در خود جای داده هیچ امکاناتی را برای گردشگران ندارد، عشق‌آباد که دریاچه آن پذیرای گونه‌های مختلف پرندگان است، تبدیل به قطبی برای تاسیس کارگاه‌های شیمیایی و ضد محیط زیست شده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر خاطر نشان کرد: متاسفانه اتوبان امام علی(ع) از مکانی در شهرری می‌گذرد که دو شهر تاریخی زیرزمینی بازمانده از دو زلزله سهمگین شهرری در آنجا قرار دارد؛ این در حالی است که اساتید باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی به شهردار وقت تهران تذکر دادند؛ سازمان میراث فرهنگی مقاومت نکرده و امروز ما در این اتوبان بر میراث گذشتگانمان ماشین می‌رانیم و شهری که می‌تواند در صورت کاوش، دو دوره پر رونق ری را به دنیا بشناساند، زیر هزاران تن آسفالت و بتن مدفون شده است.

خلیل‌آبادی با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری اضافه کرد: در سال توسعه روستایی گردشگری باید به عنوان مدیریت شهری تهران توجه داشته باشیم که این روستاها در حریم پایتخت قرار دارد و با همگرایی با فرمانداران، بخشداران و دهیاران این مناطق تلاش کنیم رویکرد تخریبی را از روستاهایی که می‌تواند مقصد گردشگری باشد، به سمت گردشگری و رونق آن سوق دهیم زیرا امروز مصیبتی بر دوش روستاها بار شده که در هیچ برهه‌ای از تاریخ سابقه نداشته است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، ری  و تجریش ابراز امیدواری کرد: امید است که با تشکیل سازمان گردشگری شهرداری تهران که در ماده ۷۲ برنامه سوم توسعه شهر تهران آمده است، بتوانیم ساماندهی و سیاستگذاری واحد در این حوزه را به گونه‌ای تدوین کنیم که شهرداری اماکن میراثی را به عنوان یکی از محل‌های درآمد پایدار قرار دهد و تهران همچون مادرید، لندن، استانبول مقصد گردشگرانی شود که هزاران دلار خود را برای بازدید از آن شهرها هزینه می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز تهران مقصد گردشگری نیست و در بهترین حالت معبری برای گردشگران است و پس از توقف در فرودگاه امام خمینی(ره) به روستاهای دوردست و شهرهای شیراز، اصفهان، کاشان، عزیمت می‌کنند و از تهران با همه تاریخ، میراث فرهنگی و طبیعی که دارد، عبور می‌کنند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش اظهار امید کرد که این رویکرد همانند سایر رویکردهای انسان‌محور دوره پنجم شورای شهر تهران برای اداره شهر به منصه ظهور برسد.

به گزارش ایرنا دستور کار جلسه امروز شورا، ادامه بررسی لایحه شهردار تهران در خصوص «سند راهبردی توسعه منابع انسانی شهرداری تهران» و گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران در مرداد ماه و پنج ماهه سال ۱۳۹۹ است.
همچنین در این نشست بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودکان شهر تهران»، انتخاب یک کارشناس متخصص در امور فنی و شهرسازی جهت عضویت در ستاد هماهنگی کمیسیون‎های ماده ۱۰۰ موضوع بند(ب) تبصره پنجم با توجه به پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری، انتخاب یک نماینده از اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا موضوع بند دوازدهم ذیل ماده سوم مصوبه (طرح حمایت از بنیاد خانواده) با توجه به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در دستور قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها