طرحی برای حمایت از حقوق مادی و معنوی زوج و زوجه در موضوع مهریه نیاز است

کرمانشاه- ایرنا- یک کارشناس و مشاور حقوقی با اینکه شرایط پرداخت مهریه تا حدودی مطلوب‌تر از سابق شده اما تا درمان اصلی این معضل راهی دراز در پیش رو داریم، گفت: نیاز به تصویب طرحی داریم که هم ضامن حمایت از همه حقوق مادی و معنوی زوجه بوده و هم حامی زوج باشد.

«لیلا کیانیان» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این روزها با سیر صعودی قیمت سکه متاسفانه شاهد افزایش بی‌سابقه درخواست مطالبه مهریه هستیم، افزود: زوج‌های جوانی که شاید حتی چند ماه هم از شروع پیمان زندگی مشترکشان نگذشته باشد، درخواست مطالبه مهریه دارند.

او گفت: از طرفی دیگر وضعیت زندانیان مهریه هم به تبع افزایش چندین برابری قیمت سکه روز بروز بغرنج تر و مبهم‌تر از روزهای گذشته می‌شود و مشکلاتی که امروزه گریبان بدهکاران مهریه را گرفته است، به طور قطع به تاسی از جمله ناکارمد مهریه را «کی داده و کی گرفته» است؛ تصمیمی آنی و صرفا بر پایه احساس و خوش‌بینی کاذب که منجر به گرفتاری در بند بدهکاری مهریه می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر زوج باور داشته باشد که از زمان جاری شدن عقد نکاح باید آماده پرداخت مهریه باشد و زوجه هم در نظر داشته باشد که حق مهریه بابت گذراندن عمر او در خانه شوهر به او تعلق گرفته، شاهد این صفوف طولانی درخواست مهریه نخواهیم بود.

این کارشناس حقوق در ادامه با بیان اینکه قانون نحوه وصول مهریه در سال‌های اخیر چندین بار دچار بازنگری و تسهیل پرداخت مهریه شده است، گفت: اولین قدم تعیین سقف پرداخت مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه عندالمطالبه و مابقی به صورت عندالاستطاعه بود که البته با توجه به قیمت پایینتر سکه در آن سال‌ها، اصلاحیه مناسبی به نظر می‌رسید.

کیانیان افزود: اما در چند سال اخیر قیمت سکه سیر صعودی بسیار زیادی داشته بطوریکه پرداخت ۱۱۰ سکه عندالمطالبه هم از توان بسیاری خارج بوده است.

وی توضیح داد: در مدت اخیر کمیسیون قضایی مجلس لایحه حبس‌زدایی زندانیان مهریه را در دستور کار خود قرار داده که البته نهایی شدن لایحه امری زمان بر است و از طرفی دیگر طبق بخشنامه جدید رییس قوه قضاییه که در سال ۹۸ ابلاغ شد، با اینکه زندان و حکم جلب از مهریه حذف نشده شاهد تعدیل اقساط مهریه هستیم.

او یادآوری کرد که طبق این بخشنامه زوج را نیز تنها در صورتی می‌توان بازداشت کرد که توان پرداخت داشته باشد اما از پرداخت امتناع کند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، از کاهش ۲۳ درصدی طلاق در چهار ماه سپری شده از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: در عین حال در این مدت شاهد کاهش ۱۳ درصدی آمار ازدواج نیز بوده ایم.

به گفته صادق خدادادی در چهار ماه ابتدایی سال گذشته یک هزار و ۵۸۰ مورد واقعه طلاق در استان اتفاق افتاد که این رقم در سال جاری به یک هزار و ۲۰۳ مورد کاهش یافت.

وی همچنین از ثبت پنج هزار و ۶۹۲ واقعه ازدواج در چهار ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: سال گذشته در همین مدت ۶ هزار و ۵۶۴ واقعه ازدواج رخ داده بود.

خدادادی یادآوری کرد: بررسی آمار ثبت شده طی ۱۱ سال گذشته نشان می دهد ازدواج ها در استان ۳۸ درصد کاهش و طلاق نیز حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است

سرخط اخبار استان‌ها