سرلشکر باقری: بازدارندگی حاصل از دفاع مقدس بی نظیر است

تهران- ایرنا- سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید براینکه بازدارندگی حاصل از دفاع مقدس بی نظیر است، گفت: پس از هشت سال دفاع مقدس مشخص شد که از این پس شروع جنگ با دشمن است اما خاتمه آن دیگر با دشمن نیست.

به گزارش شنبه شب خبرنگار ایرنا، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح امشب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس درخصوص توانمندی های دفاعی نیروهای مسلح و تحولات منطقه سخن گفت.

سرلشکر باقری در آغاز این گفت وگو با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی و دیگر شهدای جنگ تحمیلی، گفت: امروز پنجم مهر ماه، ۳۹ سال از عملیات پیروزمند شکست حصر آبادان می گذرد که سردار شهید باقری همانطور که در فیلم آخرین روزهای زمستان به نمایش گذاشته شده بود، نقش ویژه ای در آن داشت.

وی در پاسخ به درخواست مجری برای تشریح نقش شهید باقری در عملیات ثامن الائمه، تصریح کرد: از ویژگی‌های این شهید این بود که تلاش می‌کرد این بی‌نظمی و درهم ریختگی جبهه در اول جنگ و بخصوص در خوزستان که اصل تهاجم دشمن آنجا بود را از بین ببرد و منسجم کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه هدف در ابتدای جنگ متوقف کردن دشمن بود، گفت: عملیات‌های کوچکی در راستای عملیات ثامن الائمه از یک گروهان در غرب سوسنگرد آغاز و ۲۵ عملیات کوچک به مرور انجام شد که این عملیات ها کادرسازی و در نیروهای ایرانی اعتماد به نفس ایجاد کرد.

سرلشکر باقری موفقیت عملیات‌های کوچکی که انجام شد را زمینه ساز طراحی عملیات ثامن الائمه دانست و افزود: در طراحی این عملیات اولین بار بود که فرماندهان ارتش و سپاه به طور مشترک یک عملیات را طراحی کردند و قرار شد به این ترتیب از سه محور شمالی، شرقی و جنوبی همزمان به دشمنی که از رودخانه کارون عبور کرده، حمله شود.

وی با بیان اینکه لشکر ۳ زرهی عراق که از قوی‌ترین لشکرهای عراق بود با اتکا به دو پل از رودخانه کارون عبور کرده و جاده اهواز آبادان را قطع کرده و حتی از بهمنشیر عبور کرده بود و آبادان را تقریبا در محاصره کامل گرفته بود، ادامه داد: امر امام بزرگوار این بود که حصر آبادان باید شکسته شود و شهید باقری در جمع‌آوری اطلاعات و شناسایی دشمن در قبل از عملیات و آماده سازی آن نقش داشت و فرماندهی محور شمالی آن بر عهده ایشان بود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین به همدلی و وحدت سپاه و ارتش در عملیات ثامن الائمه اشاره کرد و گفت: یک تیم از سپاه و یک تیم از ارتش با هم به صورت مشترک اولین بار عملیات ادغامی را انجام دادند که بسیار سخت و پیچیده بود و بزرگترین عملیاتی است که در دفاع مقدس اتفاق افتاده است.

سرلشکر باقری در ادامه به جزئیات تلاش‌های رزمندگان در عملیات ثامن الائمه اشاره کرد و افزود: عملیات کاملا موفقیت آمیز بود و بیش از هزار اسیر گرفته شد و چند هزار خودرو، تانک و نفربر به غنیمت گرفته شد.

وی با بیان اینکه جنگ بر ایران تحمیل شد و ایران هرگز دنبال جنگ نبوده است، گفت: جنگ پدیده شومی است که هیچ انسانی ذاتا به آن نباید علاقه داشته باشد و ملت بزرگ ایران دارای فرهنگ فوق العاده بالایی هستند و تاریخ ملت ایران نشان می‌دهد که ما به هیچ جا چشمداشت نداشتیم و تهاجمی نکردیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: ما با کسی جنگ نداشتیم و نداریم و نخواهیم داشت و با وجود آسیب های اقتصادی جنگ و صدماتی که به زیرساخت ها و نیروی انسانی کشور زد و تبعات آن هنوز ادامه دارد اما در کنار همه این آسیب ها و نابسامانی ها، دستاوردهای چشمگیری در دفاع مقدس به دست آمد.

سرلشکر باقری به شکست های ایران در جنگ های گذشته و از دست رفتن خاک کشور اشاره کرد و افزود: هرکس به ایران تهاجم کرده تا پایتخت پیشروی کرده و هیچ کسی جلودار دشمن بیگانه نبوده و بخشی از خاک ایران را به خاک خود الحاق کرده است.

دفاع مقدس امنیت پایدار و فراگیر به ارمغان آورد

وی در ادامه به جنگ‌های ایران و روس در دوران قاجار و تحمیل عهدنامه‌های ننگین گلستان و ترکمانچای به کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که ما در جنگ جهانی اول و دوم اعلام بی‌طرفی کرده بودیم اما سرزمین ما اشغال شده و در جنگ اول جهانی نیمی از جمعیت ملت ایران با قحطی و بیماری از دست رفتند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دفاع مقدس شرایط را کاملاً برعکس کرد، افزود: وقتی یک جوان ما امروز تاریخ را مطالعه می کند تا یک جایی از تاریخ، نمودار عزت و اقتدار کشور کاملاً شیب نزولی دارد و در جایی صعودی می شود و آن دوران دفاع مقدس است.

سرلشکر باقری تصریح کرد: در شرایطی که این همه کشور جمع شدند و به ایرانی که تازه انقلاب کرده و نابسامان است و در مرحله تثبیت نظام قرار دارد و با مشکلات دوره ننگین و سیاه پهلوی دست و پنجه نرم می کرد حمله کردند، نیروهای مسلح با وحدت اجازه ندادند یک وجب از خاک کشور اشغال شود.

وی همچنین به حضور قومیت های مختلف در ایران اشاره کرد و افزود: بعد از انقلاب اسلامی کشمکش های فراوانی در کشور وجود داشت و دفاع مقدس یک انسجام و وحدت ملی و هم زبانی بین اقشار مختلف از پیر و جوان، زن و مرد و دارا و ندار ایجاد کرد و همه دست در دست هم از کشورشان دفاع کردند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: دفاع مقدس به ملت ایران نشان داد که اگر اراده کند، همه دنیا هم جلوی آن بایستند دست به زانوی خود داشته باشد و چشم به دست دیگران نداشته باشد، می تواند مشکلات خودش را حل کند و پیروز شود.

سرلشکر باقری در ادامه با بیان اینکه تهدیدات علیه کشور زیاد هستند، تصریح کرد: بازدارندگی که دفاع مقدس ایجاد کرده بی نظیر است و هر کسی که می خواهد به ایران و ایرانی چپ نگاه کند دفاع مقدس یادش می آورد که شروع جنگ ممکن است با دشمن باشد اما خاتمه جنگ با دشمن نیست.

وی افزود: ممکن است دشمن محاسبه کند که با هزینه کم جنگ را به ایران تحمیل کند اما هزینه زیادی به دشمن تحمیل خواهد شد و دفاع مقدس امنیت فراگیر و پایدار را برای ملت ایران فراهم کرد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس به خودکفایی صنعت دفاعی کشور اشاره کرد و گفت: ایده و تفکر خودکفایی داریم و کشوری هستیم که خودمان تصمیم می گیریم چه راهبردی اتخاد کنیم و چه راهبرد و سیاست دفاعی و دکترین نظامی در رسته ها و نیروهای مختلف داشته باشیم.

سرلشکر باقری با بیان اینکه خود ما تصمیم می گیریم در کجا و چگونه بجنگیم و چطور با کمترین هزینه بیشترین دستاورد را به دست آوریم، خاطرنشان کرد: کشورهای جهان سوم چنین وضعیتی ندارند و در جهان حدود پنج شش کشور چنین تفکری را دارند و بقیه مقلد هستند و مستشاران برایشان تصمیم می گیرند.

وی در ادامه به شعار از نیل تا فرات رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: اسرائیل اکنون دنبال اثبات خود در باریکه ای است که در آن محصور شده است و با مهاجرت معکوس یهودیان و بی ثباتی در سرزمین های اشغالی مواجه است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز اگر حمایت های آمریکا و غرب از رژیم صهیونیستی قطع شود خیلی زود فرو می‌پاشد و اینها حاصل دفاع مقدس است؛ تشکیل محور مقاومت و حزب الله لبنان و انصارالله یمن نتیجه و دستاورد دفاع مقدس است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه دفاع مقدس امنیت ملی ما را از مرزهای جغرافیایی ما بسیار دورتر بوده است، گفت: از نظر دستاوردهای فرهنگی همانطور که سردار سلیمانی هم به آن اشاره کرد، دفاع مقدس الگویی است از دفاع بر مبنای مذهب شیعه که دستاورد کوچکی نیست.

وی، گفته ها و مطالعات انجام شده درباره دفاع مقدس را کمتر از ۱۰ درصد آن دانست و درباره دلایل شروع جنگ خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی بساط آمریکا و عوامل آن که مشغول غارت منابع منطقه بودند را برچید و این موضوع به مذاق آمریکایی ها و غربی ها خوش نیامد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: آمریکایی ها در یکی دو سال اول انقلاب راه هایی را برای شکست انقلاب بررسی کردند اما به نتیجه نرسیدند که در نهایت به صدام متوسل شدند که از ایران در معاهده الجزایر شکست خورده بود.

سرلشکر باقری به عملیات های ایذایی نیروهای بعثی عراق پیش از شروع رسمی جنگ و تلاش برای بی ثبات کردن کشور اشاره کرد و افزود: ارتش عراق را از یک ارتش ۱۰ لشکری به ۱۴ لشکر رساندند و نیروی هوایی آن را تقویت کردند.

وی، جاه طلبی صدام را برای غربی ها جهت سرکوب انقلاب مردم ایران یک فرصت ارزیابی کرد و گفت: صدام به قدری بلندپرواز بود که مدعی بود رهبر جهان عرب است و خود را حافظ دروازه شرقی جهان عرب معرفی می کرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح به حمایت های سیاسی آمریکا و فرانسه از جنگ صدام علیه ایران اشاره کرد و گفت: ۵۵ میلیارد دلار کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس یعنی عربستان، کویت و امارات به صدام کمک کردند، جدا از اینکه شوروی و فرانسه و دیگر کشورها وام های بلاعوض به وی اعطا کردند.

سرلشکر باقری در ادامه ارائه سلاح مجانی به صدام از سوی دولت های غربی را یادآور شد و گفت: ۲۸ کشور دنیا تسلیحات روز دنیا را در اختیار صدام قرار دادند و این عوامل بیرونی یک حزب و یک فرد بلندپرواز را تحریک به جنگ با ایران کرد.

وی، بی ثباتی شرایط کشور در اوایل انقلاب را یادآور شد و ادامه داد: مرزهای کشور درگیر گروهک ها بود؛ سپاه نوپا و ارتش انسجام نداشت؛ شرایط اقتصادی کشور بی ثبات بود و همه اینها سبب شد که صدام ادعا کند که ظرف سه روز در تهران خواهد بود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس درباره دلایل طولانی شدن جنگ نیز گفت: یک سال اول جنگ عملیات هایی شد که بیشتر جنبه تجربه اندوزی برای آینده را داشت و رزمندگان را آماده عملیات های جدی تر در سال دوم جنگ کرد که دشمن را تا مرزها عقب راند.

گروه های میانجی تضمین ندادند که تجاوز صدام متوقف شود

سرلشکر باقری در ادامه به آزادی خرمشهر اشاره کرد و گفت: نیروهای مسلح، رهبری کشور و شورای عالی دفاع با دشمنی مواجه بودند که نمی پذیرفت که متجاوز است و خسارات ما را بدهد و حتی اطمینانی به ما داده نمی‌شد که این متجاوز دو ماه دیگر حمله نمی کند.

وی، گرفتن تضمین از دنیا برای عقب رفتن صدام از مرزهای ایران و پذیرش مسئولیت تجاوز را هدف تداوم جنگ عنوان و اضافه کرد: ما دنبال صلح پایدار بودیم و تنها در قطعنامه ۵۹۸ یک اطمینان نسبی به جمهوری اسلامی داده شد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح دلیل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران را اعلام تجاوزگری عراق از سوی سازمان ملل عنوان کرد و گفت: هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد که رهبران جهان یا نهادهای بین المللی به ایران امتیازی داده باشند تا بعد از فتح خرمشهر جنگ را متوقف کند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: گروه های صلح زیادی برای میانجیگیری بین ایران و عراق آمدند و رفتند اما هیچ کدام تضمینی ندادند که دادگاهی برای محاکمه متجاوز تشکیل شود و از طرف دیگر ما از لحاظ نظامی نمی توانستیم برای یک مدت طولانی لشکری را در بیابان های خوزستان مستقر کنیم تا جلوی حمله احتمالی و مجدد صدام را بگیرد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره تلاش دشمنان برای تحریف دفاع مقدس نیز گفت: جریان های شیطانی همواره در طول تاریخ سعی کردند تا ادیان الهی را دچار تحریف کنند و دفاع مقدس هم از این قاعده استثنا نیست.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح به نقش دفاع مقدس در دادن اعتماد به نفس به ملت ایران برای ایستادگی در مقابل مشکلات اشاره کرد و افزود: دشمن سعی می کند این منبع قدرت ایرانیان را دچار دروغ و تحریف و ابهام و اغراق کند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه کسانی که درباره مسائل دفاع مقدس اغراق می کنند هم خدمت نمی کنند، گفت: اگر عاقلی صحبت های این افراد را بشنود، فکر می کند واقعا همه آنچه درباره دفاع مقدس می شود دروغ است و در واقع دروغ هایی که اغراق گویان می گویند واقعیت ها را نیز خراب می‌کند.

وی با اشاره به تاکید رهبری بر پرهیز از اغراق و دروغ در تعریف مسائل دفاع مقدس، افزود: از حدود ۱۲ سال پیش، حدود ۶۸ پروژه تحقیقاتی با مشارکت فرماندهان دفاع مقدس از نیروهای مختلف شروع شد که حدود ۸۵ درصد این کار خاتمه پیدا کرده و تا حد بالایی کارهای انجام شده قابل تایید است و می تواند محکی برای صحت روایت های دیگران از دفاع مقدس باشد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: کارهای بسیار زیادی در موزه های تهران و استان های کشور بر اساس این پروژه ها و اسناد در حال انجام است که بخشی از آن دانسته‌های افراد و بخش دیگر حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سندی است که از دفاع مقدس برجای مانده است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه ده‌ها هزار ساعت صوت و هزاران ساعت فیلم از جلسات فرماندهی دفاع مقدس داریم، تصریح کرد: گنج های بی نظیری از دفاع مقدس وجود دارد که اینها به مرور در حال پیاده سازی است و بر اساس آنها می توان جلوی تحریف را گرفت و اطمینان داشت که رضایت صحیح و دقیقی از دفاع مقدس وجود دارد و البته تلاش دشمنان برای تحریف همواره وجود خواهد داشت، اما مهم این است که جوانان ما با بصیرت تفاوت صحیح و ناصحیح را تشخیص دهند و برای دانستن واقعیات سراغ منبع اصلی بروند.

وی همچنین برنامه ریزی و عملیات روانی دشمنان برای تحریف اذهان جوانان نسبت به واقعیت های انقلاب را یادآور شد و گفت: با در اختیار قرار گرفتن این اسناد در دسترس عموم مردم امیدواریم که بتوانیم در جهت تحریف زدایی از دفاع مقدس حرکت کنیم.

عقلانیت از عوامل پیروزی ما بر دشمن بود
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به شبهه نبودن عقلانیت در فرماندهی دفاع مقدس نیز گفت: عقلانیت موضوعی است که در دفاع مقدس جایگاه ویژه‌ای دارد و حقیقتاً با وجود اینکه فرماندهان ما در اوج احساس در کنار رزمنده در خط مقدم جلوتر از همه حضور داشتند اما عقلانیت در اقدامات آنها جایگاه خاصی داشت.

سرلشکر باقری با بیان اینکه چگونه این دشمن تا بن دندان مسلح را متوقف کنیم و اینکه چگونه ناامیدی را تبدیل به امیدواری کنیم خودش کار بزرگی است، خاطرنشان کرد: در چهار ماه اول جنگ این دشمن بود که تهاجم می کرد و چهار عملیات بزرگ در غرب دزفول، در هویزه، در جاده آبادان - ماهشهر به شکست انجامید؛ یک ناامیدی در جبهه خودی ایجاد شده بود اینکه چگونه این ناامیدی تبدیل به امید شود و اینکه چگونه با دست خالی دشمن را متوقف کرد و شکست داد نیاز به طراحی و تدبیر و عقلانیت دارد.

وی افزود: اینکه  چگونه عملیات های کوچک و موفق اتفاق افتاده؛ چگونه عملیات‌های بزرگی اتفاق افتاده؛ چگونه تعاون صورت گرفته؛ چگونه رسیدیم به پیچیدگی جنگ‌ها و عملیات‌های پیچیده تر؛ همه اینها حاکی از حضور عقلانیت در فرماندهی دفاع مقدس است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با نقل خاطره ای از عملیات والفجر ۸ گفت: در این عملیات مواجه بودیم با اینکه دشمن در منطقه انتهایی عراق به خلیج فارس مستقر بود؛ موشک‌های ساحل به دریا گذاشته بود و ناوگان دریایی ما که برای بندر امام(ره) باید گندم می‌آورد و از خارک باید نفت می‌برد را دائما با کمک آمریکایی ها و غربی ها که در خلیج فارس بودند، می‌زد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه کویت مسیر پشتیبانی صدام بود و کشتی ها به این کشور می آمدند و از راه خاکی تجهیزات به عراق می بردند، افزود: شبه جزیره فاو برای جنگیدن انتخاب شد که این انتخاب مبتنی بر عقلانیت بود.

وی درباره عقلانیت نهفته در انتخاب فاو برای جنگیدن گفت: اینکه چگونه غواص در رودخانه اروندرود با عرض حداقل ۵۰۰ و حداکثر سه هزار متر و با جزر و مد ۳ متر بلندی عبور و دشمن را غافلگیر کند نیازمند برنامه ریزی است و باید برنامه ریزی شود که در چه ماهی از سال باید بجنگیم که بیشترین ابرناکی هوا را داشته باشیم که هواپیمای دشمن نتواند حمله کند و بیشترین نمناکی زمین و گل آلود بودن را داشته باشیم که نیروی زرهی دشمن نتواند حمله کند؛ بیشترین زمان را برای طول شب داشته باشیم که بتوانیم با غافلگیری پیش ببریم؛ تاریکی اول شب را داشته باشیم که دشمن غواص ما را نبیند و روشنایی نیمه دوم شب را داشته باشیم که در پاکسازی سنگرها رزمندگان ما که دوربین دید در شب ندارند بتوانند سنگر را پیدا و پاکسازی کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: ما یک سال کار اطلاعاتی کردیم و ۸۰۰ تیم غواص بدون اینکه یکی از آنها کشف شود تا سنگر عراقی ها رفت و برگشت و جداول جزر و مد رودخانه درآمد در حالی که پیش از آن هرگز این جداول وجود ندارد.

سرلشکر باقری به زدن ۶۵ هواپیمای دشمن در فاو اشاره کرد و گفت: از عملیات والفجر ۸ تا الان ۳۵ سال می گذرد و الان اگر برگردم همان عملیات را انجام خواهم داد و یک کلمه به آن اضافه نخواهم کرد و بسیاری از عملیات ها همین طور بی نقص هستند.

وی همچنین به پیروزی های مختلف رزمندگان جوان کشور در عرصه های مختلف نبرد اشاره کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس تیم هایی از لیبی به ایران آمده و از اقدامات نیروهای ایرانی و عقلانیت پشت آنها حیرت زده بودند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس در پاسخ به پزسش دیگری درباره تلاش دشمن برای کمرنگ کردن پیروزی ایران در جنگ تحمیلی نیز افزود: صدام در ابتدای جنگ حدود ۶ هزار تانک و نفربر و ۴۰۰ هواپیما داشت و در روز آخر جنگ، سوخو ۲۴ با موشک رادارزن و میگ ۲۵ دوربرد داشت که تا تهران می‌آمد و تانک تی ۷۲ اس داشت و بالگرد فرانسوی و سلاح شیمیایی داشت و بر مبنای قوانین عادی جهان باید پیروز جنگ می بود.

سرلشکر باقری درباره تعریف پیروزی در جنگ نیز گفت: زمانی تعریف پیروزی این بود که ارتش مقابل را تا نفر آخر از بین ببرد؛ کل سرزمین را تصرف کند و پرچمش را در آن بکوبد اما در جنگ های امروز این طور نیست و صدام و جبهه پشتیبان او این طور تعریف کرده بودند که ما دنبال این هستیم که نظام نوپای جمهوری اسلامی را براندازی بکنیم و خوزستان را بگیریم یا حداقل اروند را بگیریم، اگر به این اهداف نرسند پیروز محسوب نمی شوند.

وی درباره تعریف جمهوری اسلامی از پیروزی در جنگ نیز گفت: ما تعریف کرده بودیم که اجازه نمی‌دهیم وجبی از خاک ما را جدا کنند و عزت و سربلندی و پرچم‌مان را حفظ می‌کنیم و به بازدارندگی می‌رسیم؛ الان جهان مقایسه کند که چه کسی به هدفش رسید.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: ببینید در جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه حزب الله، چه اتفاقی افتاد که یک گروه اسرائیلی به نام وینوگراد بعد از یک سال و نیم بررسی و انتشار چندین جلد جزوه و کتاب گفت حزب الله پیروز جنگ بوده است، مگر اسرائیل نگفته بود که حمله می کند و زیرساخت‌های حزب الله را از بین می برد و کار را یکسره می‌کند.

سرلشکر باقری درباره اهداف اعلامی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه نیز گفت: حزب الله اعلام کرد من از کشور دفاع می کنم؛ اجازه نمی دهم خاک لبنان دوباره تصرف شود؛ فرماندهی و رهبرانم را حفظ می‌کنم و با حداقل تلفات مقاومت را ادامه می‌دهم که اتفاق افتاد.

وی به حمایت های تسلیحاتی و مالی و سیاسی آمریکا و دیگر کشورها از اسرائیل در دوران جنگ ۳۳ روزه اشاره کرد و افزود: درست است که حزب الله فلسطین را در جنگ ۳۳ روزه آزاد نکرد اما به اهداف اعلامی خود رسید و در شرایطی که حزب الله تا روز پایان جنگ کاملا بر اوضاع مسلط بود اما اسرائیل با تعداد زیادی مجروح و تلفات و خسارت جنگ را باخت.

این فرمانده دوران دفاع مقدس، تاکید دنیا بر پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه را یادآور شد و گفت: ما هم در دفاع مقدس پیروز شدیم زیرا تمامیت ارضی، پرچم، استقلال و آزادی و سربلندی مان را حفظ کردیم.

سرلشکر باقری، سرنوشت دو طرف جنگ در ایران و عراق را یادآور شد و گفت: امام(ره) و رزمندگان و شهدای ما در اذهان دنیا چه جایگاهی دارند و صدام و کشته شدگان جنگ عراق چه جایگاهی دارند.

وی در عین حال تصریح کرد: طبیعی است در یک نبرد هشت ساله که چیزی حدود ۱۱۵ عملیات را در هزار و ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر مرز تجربه کردیم طبیعی است که ممکن است جایی با توفیق و جای دیگر با شکست مواجه شوی اما در کلان مهم این است که شما عزت کشور و مردم خود را حفظ کرده ای.

فرایند پذیرش قطعنامه ۵۹۸ دفعی و ناگهانی و تحمیلی نبود
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا قطعنامه ۵۹۸ به امام (ره) تحمیل شد، نیز گفت: فرایند پذیرش قطعنامه دفعی و ناگهانی نبود و اینطور نبود که در یک روز خاصی به طور ناگهانی به امام (ره) تحمیل شده باشد.

باقری تصریح کرد: در نیمه دوم جنگ و بعد از تصرف فاو و کربلای پنج که کمر ارتش عراق را شکست، دنیا حمایت از صدام را با جدیت بیشتر دنبال کرد و عراق استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی را در دستور کار قرار داد و شاهد حمله به هواپیمای مسافربری ایران بودیم و اقدامات دیوانه واری را از طرف مقابل در جنگ شاهد بودیم.

وی به اختصاص کمتر از ۱۵ درصد بودجه کشور به دفاع در دوران جنگ تحمیلی و وضعیت ضعیف پشتیبانی از جبهه ها اشاره کرد و افزود: ما به جایی رسیدیم که برای عمل جراحی نخ نداشتیم و نخ جراحی را از بدن یک مجروح می کشیدند؛ ضدعفونی می کردند و زخم مجروح بعدی را پانسمان می‌کردند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با انتقاد از ضعیف بودن کمک به جبهه ها از سوی مقامات دولتی در آن زمان نیز گفت: اینکه آیا نهایت حمایتی که بخش دولتی و مسئولین وقت برنامه و بودجه می توانستند داشته باشند همین قدر بود جای تامل دارد.

سرلشکر باقری، جنگ سیل بندها را یادآور شد و تصریح کرد: در سنت ایران حدود ۵۰۰ دستگاه کمپرسی، لودر و بولدوزر فعالیت داشت اما در سمت عراق، ۶ هزار دستگاه سیل بند می ساخت.

وی به حضور یافتن خود در هیات وزیران در کربلای ۵ اشاره کرد و گفت: در نشست هیات وزیران اعلام کردم که ۱۱۰ تیپ عراق از ۴۰ تا صد درصد منهدم شده اند و اگر حمایت شویم و یک ماه این جنگ را ادامه دهیم پیروز فیزیکی میدان جنگ خواهیم بود اما دولتی ها گفتند که توان ما همین قدر است در حالی که ما از استان ها خبرهایی داشتیم که بیشتر از اینها می توانستند کمک کنند.

عقلانی ترین کار در آن مقطع پذیرش قطعنامه بود
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه جنگ برای امام خیلی مهم بود اما برای دیگران اهمیت نداشت، تصریح کرد: وقتی در سطح راهبردی نگاه می‌کنیم عقلانی ترین کار در این مقطع یعنی در تیرماه ۱۳۶۷ پذیرش قطعنامه بود و هیچ امتیاز بیشتری به ما نمی‌دادند و ما در این توازن قوا به نحوی رو به ضعف بودیم که با دیوانگی های طرف مقابل آسیب‌های اساسی می دیدیم.

سرلشکر باقری افزود: در واقع اگر دشمن برای دستیابی به سلاح هسته‌ای اقدام می کرد و جنگ شیمیایی را به سمت شهرها می آورد، ما ضررهای بزرگ تری می کردیم و در آن مقطع، امام (ره) با عقلانیت کامل و با تدبیر درست این تصمیم را اتخاذ کرد.

اواخر دفاع مقدس درخواست برای اعزام بیشتر شد
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا به خاطر استقبال نکردن مردم از تداوم جنگ، ایران قطعنامه را پذیرفت نیز گفت: در طول دفاع مقدس حدود پنج و نیم میلیون رزمنده داشتیم؛ نیمی از جمعیت ۴۰ میلیون نفری ایران در آن زمان خانم‌ها بودند و از ۲۰ میلیون نفر باقی مانده نیز نصف آنها کودک و سالخورده بودند به این ترتیب ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر در سن دفاع بودند که پنج و نیم میلیون نفر آنها در دفاع حضور پیدا کرده بودند که به عبارتی یعنی از هر سه نفر یک نفر در دفاع از کشور حاضر شد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس، ۴۵ درصد نیروهای دفاع مقدس را بسیجیان عنوان کرد و گفت: حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد هم سرباز بودند و چهار پنج درصد هم کادرهای ارتش و سپاه و دیگر نیروها بودند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: بیشترین اعزام ها در سال های آخر جنگ اتفاق افتاد که سپاهیان محمد رسول الله (ص) از جمله آنها بودند و شاهد حضور پرشور نیروها در جنگ مرصاد نیز بودیم.

وی با اشاره به ادعای برخی که می گویند باید بعد از عملیات بیت المقدس با صدام صلح می کردیم، گفت: یک ماه بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سند خوبی برای رد ادعای آنهاست زیرا در شرایطی که قطعنامه از جانب طرفین پذیرفته شده بود خودش از خوزستان و منافقین از کرمانشاه حمله کردند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به کسانی که می گویند مردم در اواخر جنگ خسته شده بودند،‌ گفت: به قدری نیرو در عملیات مرصاد حاضر شد که امکان اسکان آنها سخت شده بود.

نسل جوان امروز کمتر از نسل دوران دفاع مقدس نیست
سرلشکر باقری در پاسخ به پرسش دیگری درباره این موضوع که آیا نسل جوان از آرمان های انقلاب فاصله گرفته اند نیز گفت: این دروغ اینقدر از سوی دشمن تکرار شده که واقعا برخی آن را باور کرده اند.

وی به تحولات سوریه و عراق و داوطلب شدن جمعیت گسترده ای از جوانان برای اعزام به این کشورها برای جهاد با داعش و دفاع از حریم اهل بیت(ع) اشاره کرد و افزود: در دوره‌ای که در سوریه این نبرد جریان داشت هر جا که ما می‌رفتیم از ما می خواستند پیش سردار سلیمانی برایشان پارتی بازی کنیم که به سوریه بروند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: نمونه دیگر اقداماتی است که جوانان امروز کشور ما وقتی حادثه ای پیش می آید از خودشان بروز می دهند؛ وقتی در سرپل ذهاب زلزله اتفاق می افتد یا در استان گلستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان سیل می آید و یا در بیماری کرونا؛  فقط کافی است که مسئولین کشور، سازمان بسیج مستضعفین و سپاه اعلام کنند نیاز به حضور جوانان است که گاهی اصلا نیاز به اعلام نیست و خودجوش برای کمک حضور می یابند.

سرلشکر باقری به حضور جوانان طلاب بسیجی در تدفین اموات درگذشتگان کرونا، کمک به بیماران و ضدعفونی کردن معابر در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: متاسفانه فضای رسانه‌ای و فضای مجازی به نحوی است که چه توسط افراد و چه توسط روبات ها یک صدا را به هزار صدا تبدیل و بزرگ نمایی می‌کنند و این بخشی از ماجرا است و البته بخشی هم ممکن است که به دلیل مشکلات اقتصادی موجود انتظاراتی وجود داشته باشد که بسیاری هم به حق است و این تأثیراتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه جوانان و مردم ما بصیرت دارند، تاکید کرد: آنها بین حفظ انقلاب، عزت و استقلال و  سربلندیشان و مشکلات روزمره تفاوت قائل هستند و همان کسی که می آید و در روزی که انقلاب و نظام و اسلام نیاز دارد جان و مالش را فدا می کند همان آدم هم مطالبه‌گر این است که چرا فلان اتفاق غلط در اقتصاد می‌افتد و مطالبه‌گری می‌کند که مطالبه گری است که باید اتفاق بیفتد.

نهایت توان ایرانی در صنایع مختلف این نیست
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به این پرسش که چرا کشور با همه پیشرفت های دفاعی در حوزه برخی صنایع مثل صنعت خودروسازی ضعیف است، نیز گفت: پیچیدگی صنعت دفاعی قابل قیاس با پیچیدگی بخش مایحتاج مردمی مثل صنعت خودرو یا کشاورزی نیست و به طور مثال سامانه پدافندی باور ۷۳ که توسط جوانان ما ساخته شده فرایند پروازی هدف و فرایند پروازی موشکی که پرتاب می شود و تداخل های اینها و اتفاقاتی که از نظر جنگ الکترونیک اتفاق می افتد قابل قیاس با وضعیت خودرو نیست.

سرلشکر باقری تصریح کرد: شاید نگاه سیاسی به مشکلات مردم و تلاش برای حاکم شدن به شکل حزبی بدون در نظر گرفتن نیازهای مردم و رفت و آمد اتوبوسی مدیران و نبود ثبات قدم در توسعه صنعتی می تواند علت توسعه نیافتگی کشور در برخی صنایع باشد.

وی با بیان اینکه بسیار بهتر از این می توان کشور را اداره کرد، افزود: وضعیت موجود چیزی نیست که بگوییم این نهایت توان ایرانی است.

این مقام مسئول در ستاد کل نیروهای مسلح، ماموریت این نیرو را تامین نیازهای دفاعی کشور دانست و گفت: تامین نیازهای عادی و روزمره مردم کار دیگران است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح درباره تداوم تقابل دشمنان با مردم ایران نیز افزود: تا وقتی که انقلاب اسلامی استحاله نشده یا اتفاقی برایش نیفتاده دشمنی ها علیه آن ادامه دارد زیرا منافع نامشروع آنها را در منطقه مورد تهدید قرار داده است.

مرزهای امنیت ما از مرزهای جغرافیایی ما فراتر رفته است
سرلشکر باقری در ادامه تصریح کرد: صحنه‌های نزاع بین حق و باطل ادامه دارد اما تفاوتی که کرده این است که  روزی در حوالی اهواز از انقلاب و نظام و کشور دفاع می کردیم اما الان بحث این است که ایران در سوریه نباشد.

وی به فاصله بیش از هزار کیلومتری سوریه با ایران اشاره کرد و گفت: این به معنی توسعه حضور و توسعه نفوذ و مرزهای امنیت ملی ما فراتر از مرزهای جغرافیایی است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس همچنین به نقش حزب الله لبنان در مقابله با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: بحث اکنون درباره این موضوع است که اگر نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه باشند چه تهدیدی برای رژیم صهیونیستی است یا حزب الله لبنان را چطور باید مهار کنند و این یعنی اینکه ما کاملا جلو رفته ایم.

سرلشکر باقری با بیان اینکه در این جلو رفتن تردید وجود ندارد، گفت: اگر ما درست برنامه‌ریزی بکنیم و از منابع ملی و خدادادی به خوبی استفاده کنیم با وجود دشمنی ها حتماً جایگاه بالاتری پیدا می‌کنیم زیرا ما کشوری هستیم که خداوند همه منابع را به ما داده و از جهت جایگاه و موقعیت ژئوپلیتیکی، منابع انسانی و منابع طبیعی غنی هستیم که باید با مدیریت صحیح از این منابع استفاده بهینه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در طول بیش از چهار دهه گذشته توفیقات و عدم توفیق هایی در نظام ما بوده که در جای خودش باید بررسی کرد و الان در موقعیتی هستیم که با روز اول جنگ قابل قیاس نیست و حداقل شفاف است.

هر جا امنیت ملی ما دچار خدشه شود برخورد می کنیم
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به پرسشی درباره حضور رژیم صهیونیستی در خلیج فارس بعد از اعلام عادی سازی روابط برخی رژیم های عربی با تل آویو نیز گفت: امارات در طول یکی دو سال گذشته پیغام های متعددی فرستاد و مطرح می‌کرد که ما مثل عربستان نیستیم؛ ما می خواهیم به شما کمک کنیم؛ ما قصد دوستی داریم.

سرلشکر باقری با بیان اینکه ما معمولا مسائل مربوط به همسایگان را با حسن نیت نگاه می کردیم و خلاف ها یا حمایت های آنها از تحریم ها را نادیده می گرفتیم، تصریح کرد: رابطه قبلی امارات با رژیم صهیونیستی قبلا در حد همکاری های سرویس های اطلاعاتی و کشتن فلسطینی ها و مقابله با مردم یمن بود.

وی تصریح کرد: علنی شدن این روابط یعنی ایجاد یک سفارت علنی به همراه تعداد دیگری پایگاه اطلاعاتی و عملیاتی و سایبری و روانی علیه ملت ایران و اینجا دیگر بحث فرق می کند و نگاه ما به این کشورها نسبت به قبل از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تفاوت خواهد داشت.

این مقام ارشد نیروهای مسلح خطاب به مقام‌های اماراتی و بحرینی گفت: اگر پای صهیونیست ها به این کشورها باز شود و اتفاقاتی بیفتد که امنیت ملی دچار کوچکترین خدشه شود ما به اینها به عنوان دشمن نگاه می‌کنیم و با آنها برخوردی می‌کنیم که با دشمن می کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =