دشت شهرکرد با افت ۳۷ متری سطح آب مواجه است

شهرکرد-ایرنا-رییس شورای اسلامی شهرکرد گفت: دشت شهرکرد به‌دنبال خشکسالی‌های دهه اخیر با افت ۳۷ متری سطح آب و کاهش شدید حجم سفره‌های زیرزمینی مواجه شده است و نیازمند توجه جدی و فوری است.

فرهاد رئیسی شامگاه شنبه در نشست علنی شورای اسلامی مرکز چهارمحال و بختیاری که با حضور اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد، با اشاره به کاهش دبی و یا خشکیدگی کامل ۳۳ حلقه چاه تامین آب فضای سبز شهرکرد افزود: برای آبیاری فضای سبز مرکز چهارمحال و بختیاری طرح استفاده از پساب مطرح شد.
رئیسی تصریح کرد: همکاری نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری با مجموعه مدیریت شهری در شورای اسلامی و شهرداری شهرکرد به‌منظور تشویق و الزام شهروندان نسبت به حفر چاه‌های جذبی و کنترل روان‌آب‌های ناشی از بارندگی می‌تواند بخشی از این مشکل را رفع کند.
وی یادآور شد: برنامه‌ریزی و همکاری مشترک بین شورای اسلامی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان در تسریع و رونق روند ساخت و سازهای شهری تاثیرگذار است.
به گفته وی، دشت بزرگ شهرکرد از روستای "تومانک" شهرستان بن تا "فرخ‌شهر" در شهرستان شهرکرد و محدوده روستای "شمس‌آباد" در مجاورت روستای "خراجی" شهرستان کیار امتداد دارد.
رئیسی افزود: سطح حوضه آب‌ریز دشت بزرگ شهرکرد افزون‌بر ۱۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار وسعت دارد که از این سطح ۵۷۷ هکتار مَرغ‌زار است و رودخانه اصلی آن به نام "جهانبین" پس از دریافت آب مازاد چشمه‌ها و قنوات از نواحی جنوب به رودخانه کیار متصل می‌شود.
محدوده زمین‌های دشت بزرگ شهرکرد شامل روستای "تومانک" و شهر "وردنجان" شهرستان بن، شهرهای "نافچ"، "چالشتر"، "شهرکرد"، "هفشجان" و "طاقانک" و روستاهای "شمس‌آباد"، "کاکلک" و "هرچگان" در شهرستان شهرکرد است.
به‌دنبال خشک‌سالی‌های یک دهه گذشته در چهارمحال و بختیاری و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، برخی از دشت‌های کشاورزی این استان به خصوص دشت شهرکرد با بحران و خطر خشک شدن مواجه شد.
شهردار شهرکرد نیز گفت: آزادسازی معابر، سرپوش‌سازی و رعایت مبحث ۲۲ ساختمان‌سازی در مرکز چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گیرد.
بهادر عبدالغنی تاکید کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی علمی مرتبط با ضوابط طرح تفصیلی ویژه معماران ضرورت دارد.
وی افزود: تشکیل کمیته فنی برای شناسایی، بررسی و ارائه راهکارهای رفع مغایرت‌ها و مشکلات شهری با عضویت کارشناسان و متخصصان شهرداری شهرکرد و سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار گیرد.
رییس هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: نظارت اعضای این سازمان بر روند ساخت و سازهای شهری باعث تقویت فرهنگ و رونق شهرسازی می‌شود.
مهران کوهی‌کمالی تصریح کرد: تشکیل و فعالیت کارگروه‌های مشترک بین سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری و شهرداری شهرکرد با هدف شناسایی تمامی ضوابط غیرمنطبق با وضعیت شهر و ارایه راهکارهایی برای رفع آن با جدیت دنبال و اجرایی خواهد شد.
وی یادآور شد: سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری هزینه جریمه کمبود پارکینگ را یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برآورد کرده و این در حالی است که شهرداری شهرکرد هم‌اکنون تنها ۶۰ میلیون ریال بابت کمبود پارکینگ از متخلفان دریافت می‌کند که اصلاح این وضعیت ضرورت دارد.
کوهی‌کمالی الکترونیکی شدن روند صدور پروانه ساختمانی در شهرداری شهرکرد را ضروری دانست و اظهار داشت: شهرداری شورای اسلامی مرکز چهارمحال و بختیاری می‌توانند با همکاری نظام مهندسی ساختمان استان نسبت به ارائه راهکارها و اعمال سیاست‌های تشویقی برای شهروندانی که چاه‌های جذبی به‌منظور مهار روان‌آب‌ها حفر و نماکاری‌های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی اجرا می‌کنند، اقدام کند.
به گزارش ایرنا، سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری چهار هزار و ۳۴۲ عضو دارد که از این تعداد سه هزار و ۸۹۲ نفر آقا و ۴۵۰ نفر خانم هستند.
اعضای شورای اسلامی شهرکرد با نام‌گذاری سه‌راهی تیپ مستقل ۴۴ قمربنی‌هاشم (ع) واقع در کمربندی آیت‌الله رفسنجانی (کمربند شمالی) شهرکرد به‌نام شهید مدافع حرم سردار عزت‌الله سلیمانی موافقت کردند.
شهرکرد به‌عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =