وعده‌های ترامپ برای جذب آرای سیاه‌پوستان در بحبوحه اعتراضات ضد نژاد پرستی  

تهران - ایرنا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مراسمی با دادن وعده‌هایی به سیاه‌پوستان، تلاش کرد تا آرای آنان را به نفع خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده جذب کند. او در عین حال از "گرایش به‌شدت سوسیالیستی" در جنبش حفاظت از جان سیاهان انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از شبکه دویچه وله ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قول داد چنانچه در انتخابات ریاست جمهوری آینده پیروز شود، گام‌هایی برای بهبود زندگی آمریکاییان آفریقایی‌تبار بردارد. او به سیاه‌پوستان وعده داد که سه میلیون فرصت شغلی تازه و ۵۰۰ هزار بنگاه جدید برای آنها ایجاد کند.

ترامپ طی کارزار انتخاباتی در آتلانتا وعده‌های زیادی به سیاهان داد و تصریح کرد که آنها باید از موقعیت‌های بهتری برای دسترسی به آموزش و پرورش بهره‌مند شوند.

او با اشاره به اینکه سیاهان برای آمریکا "اهمیت بسیار بسیار زیادی دادند"، تصریح کرد که ۱۹ ژوئن، روزی تاریخی که آخرین برده آمریکایی آزاد شد، باید تعطیل رسمی شناخته شود.

ترامپ مدعی شد که در دوران زمامداری کوتاه خود بیش از جو بایدن در ده‌ها سال فعالیت سیاسی‌اش به سیاهان خدمت کرده است. او گفت: «عدالت نژادی زمانی متجلی می‌شود که جو بایدن از فعالیت در سپهر عمومی کناره بگیرد».

او درباره رقیب انتخاباتی خود جو بایدن همچنین گفت: «او مثل من آمریکاییان سیاه‌پوست را نمی‌شناسد». این در حالی است که ترامپ بارها به خاطر اظهارنظرهای جنجالی‌اش به داشتن دیدگاه‌های نژادپرستانه متهم شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.

انتقاد از جنبش زندگی سیاهان ارزشمند است

سیاه‌پوستان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به طور سنتی به حزب دموکرات رأی می‌دهند، زیرا این حزب را در پیکار با نژادپرستی فعال‌تر می‌بینند.

ترامپ در سخنرانی خود در آتلانتا در ایالت جورجیا مدعی شد جنبش "زندگی سیاهان ارزش دارد" که در اعتراض به نژادپرستی در صفوف پلیس آمریکا به راه افتاد، "گرایش‌های افراطی سوسیالیستی" وجود دارد.

ترامپ گفت که پس از ورود به دوره دوم ریاست جمهوری قصد دارد تا گروه‌های نژادپرست "کوکلوکس کلان" و گروه چپ‌گرای "اکسیون ضد فاشیستی" Antifa را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

گروه مخفی و بدنام کوکلوکس کلان که در سال ۱۸۶۵ در آمریکا تشکیل شد، بنا به ارزیابی‌ها هنوز هم چند هزار نفری عضو دارد و نخستین ویژگی آن نژادپرستی و "باور به برتری نژاد سفید" است. گروه‌های مختلف کوکلوکلس کلان به خاطر پیگرد، آزار و کشتار سیاه‌پوستان مشهور هستند. کوکلوکس کلان‌ها با برخی از گروه‌های راست افراطی در اروپا در ارتباط هستند.

گروه "اکسیون ضد فاشیستی" در آمریکا گروهی با گرایش چپ تندرو شناخته می‌شود که با گرایش‌های راست افراطی مانند باورهای نئونازی، نژادپرستی، یهودی‌ستیزی و برتری‌طلبی ملی مبارزه می‌کند. گروه‌های گوناگون چپ یا چپ افراطی آمریکا با ایدئولوژی مشترک ضد فاشیستی به هم پیوند می‌خورند.

منتقدان می‌گویند این گروه‌های چپ‌گرا سازمانی متشکل ندارند و معلوم نیست ترامپ چگونه می‌خواهد فعالیت آنها را ممنوع کند.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha