پوردستان: نگران تهدیدات منطقه‌ای نیستیم

تهران-ایرنا- رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی، حمایت مردم از نیروهای مسلح را مهمترین پشتوانه قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح در مقابل تهدیدات دانست و گفت: از تهدیدات منطقه هیچ نگرانی را احساس نمی‌کنیم.

احمدرضا پوردستان روز شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس" اقتدار ۴۰" در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ارتش جمهوری اسلامی بعد از انقلاب با هدایت و تدابیر حضرت امام و بعد از ایشان مقام معظم رهبری مسیر روبه رشدی را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه این مسیر روبه رشد مثل گذشته با قدرت ادامه دارد، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، زمانی که مستشاران خارجی از کشور اخراج شدند شاید احساسشان این بود که ما دست هایمان را بالا خواهیم برد و از آنها درخواست کنیم تا مجددا برگردند و تجهیزات را برای ما راهبری کنند.

فرمانده پیشین نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: اعتماد به نفسی که حضرت امام در ارتش دمیدند و نماینده شایسته ایشان مقام معظم رهبری در تمامی لایه های ارتش گسترش دادند، سبب شد که کارکنان فنی و متخصص ارتش به حد بالایی از اعتماد و خودباوری برسند و خودشان وارد میدان شوند.

پوردستان، راهی که ارتش برای رشد پیموده را دشوار توصیف کرد و افزود: کار بسیار سختی انجام شد؛ نیروهای ارتش کتاب ها و مراجع را مطالعه و از ظرفیت‌های علمی داخل کشور استفاده کردند و در یک مدت کوتاهی توانستند همان کارهای بزرگی که مستشاران انجام می دادند را به تنهایی انجام دهند و این اولین حرکت جدی آن در جهت تعالی و رشد بود.

وی خاطرنشان کرد: ارتش در حوزه سخت که ساخت تجهیزات است، قدم های بسیار بلندی برداشته تا در حوزه نرم که حوزه تکنیک‌ها و تاکتیک و دکترین هاست، نیز حرکت های خوبی را سامان داده است.

رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه ارتش در هر عرصه ای متناسب با نیاز و تهدید ظرفیت های لازم را در خودش ایجاد کرده است، گفت: ارتش تلاش کرده تا به رسالت و مسئولیت و ماموریتی که در قالب قانون اساسی به آن محول شده جامه عمل بپوشاند.

پوردستان در ادامه خاطرنشان کرد: ارتش در مقاطع مختلف انقلاب به رسالت خود به شایستگی عمل کرد و امروز هم یکی از سازمان هایی است که محبوب مردم است و به عنوان تکیه گاهی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام وظیفه می‌کند.

وی درباره اهمیت وحدت بین نیروهای مسلح نیز گفت: قطعا رمز موفقیت ما وحدت و همدلی نیروهای مسلح است. ما اگر بخواهیم به اهدافی که حضرت امام و مقام معظم رهبری ترسیم کردند برسیم، لازمه اش وحدت و همدلی بین ارتش و سپاه است.

فرمانده پیشین نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، وحدت و همدلی نیروهای مسلح را ثمره دفاع مقدس دانست و افزود: این وحدت و همدلی که نهال آن در سال های دفاع مقدس و عمدتا می توان گفت قبل از عملیات ثامن الائمه و بعد از عزل بنی صدر کاشته شد امروز به درخت تناوری تبدیل شده که نه تنها جغرافیای جمهوری اسلامی ایران بلکه جغرافیای منطقه را بهره‌مند کرده است.

پوردستان گفت: یکی از ثمرات و برکات وحدت ارتش و سپاه اقتداری است که در محور مقاومت وجود دارد و هر روز شاخه ها و برگ ها و ریشه هایش گسترش پیدا می کند.

وی درباره تهدیدات علیه مرزهای کشورمان و پاسخ ارتش به این تهدیدها نیز گفت: یکی از وظایف اصلی ما در نیروهای مسلح رصد مداوم تهدیدات است و ارتش و سپاه در حوزه های عملیاتی و اطلاعاتی و دیگر حوزه های امنیتی در کنار هم انجام وظیفه می کنند.

رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه ما تهدیدات را رصد می کنیم و متناسب با تهدیدات ظرفیت های دفاعی لازم را ایجاد می کنیم، خاطرنشان کرد: امروز به لحاظ تجهیزات، فناوری و قابلیت های دفاعی در سطحی قرار گرفتیم که با هر تهدیدی در زمین، هوا، دریا و زیر سطح آمادگی مقابله داریم.

پوردستان گفت: این اقتدار در نیروهای مسلح ما وجود دارد که با تهدید جدی برخورد کنند و تهدید کننده را از کرده خود پیشمان کنند.

وی، قدرت مقاومت مردم ایران را یادآور شد و افزود: اگر ما بحث بازدارندگی را مطرح می کنیم بخشی از آن به تجهیزات نیروهای مسلح بر می گردد و بخش دیگر آن تحمل پذیرش ضربه از سوی مردم است.

فرمانده پیشین نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه کشوری می‌تواند بازدارندگی داشته باشد که علاوه بر داشتن توانایی ضربه زدن، تحمل پذیرش ضربه را نیز داشته باشد. خاطرنشان کرد: با پشتوانه مردمی ما به بازدارندگی رسیدیم و از تهدیدات منطقه هیچ نگرانی را احساس نمی کنیم.

پوردستان به رونمایی از تجهیزات مدرن نیروهای مسلح در رزمایش ذوالفقار ۹۹ اشاره کرد و گفت: پهپادهایی که قابلیت پرتاب بمب های هدایت شونده را داشتند؛ زیردریایی تمام ایرانی فاتح و بمب های هوشمند و موشک های هوا به هوا و هوا به زمین که از طریق هوا پیما پرتاب می‌شوند بخشی از قابلیت هایی بود که در رزمایش ذوالفقار ۹۹ در معرض دید مردم قرار گرفت.

وی افزود: متناسب با تهدید و نیاز، حرکت خودکفایی در ارتش رو به جلو و توقف ناپذیر ادامه دارد و ما تا زمانی که احساس کنیم تهدید در منطقه وجود دارد روز به روز به قابلیت های دفاعی کشور اضافه می کنیم.

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از ۲ تا ۹ مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.
علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر درباره  این نمایشگاه می تواند به تارنمای eghtedar۴۰.ir (http://eghtedar%DB%B۴%DB%B۰.ir) مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =