موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در لارستان مشاهده نشده است

لارستان- ایرنا- مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان گفت: تا کنون موردی از بیماری واگیر طاعون نشخوار کنندگان کوچک در مناطق حفاظت شده این شهرستان مشاهده نشده و همچنین گزارشی در باره تلف شدن دام‌های اهلی در این منطقه، دریافت نشده است. 

خدا نظر انصاری، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: انتشار برخی اخبار در رسانه‌های محلی و شبکه‌های مجازی مبنی بر تلف شدن حدود ۳۰۰ راس دام سبک در شهرستان لارستان به دلیل ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، صحت ندارد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک (peste des petits ruminants; PPR) بیماری ویروسی واگیر مهم گوسفند و بز است که در برخی از پهنه‌های زیست محیطی استان فارس به دلیل ورود حیوانات اهلی به این مناطق، برخی از گونه‌های حیات وحش نیز آلوده به ویروس و مبتلا به این بیماری می‌شوند.

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان لارستان بیان کرد: به سبب اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام شده، بیماری ویروسی طاعون نشخوارکنندگان کوچک در بین حیات وحش و دام‌های اهلی این منطقه مشاهده نشده و با تلاش و تدابیر نیروهای اجرایی این شهرستان از سرایت این بیماری به حیات وحش و دام‌های اهلی این منطقه جلوگیری شده است.

انصاری افزود: با پایان یافتن فصل ییلاق که برخی از عشایر منطقه بوانات فارس برای قشلاق و زمستان‌گذرانی قصد عزیمت به لارستان را دارند، این امر زیر نظارت کامل از سوی دامپزشکی و محیط زیست لارستان انجام خواهد شد و تمام دام‌های آنها قبل از ورود به لارستان باید واکسینه و کنترل شوند.  

وی، با اشاره به تشکیل کارگروه بحران در شهرستان لارستان پس از شیوع این بیماری در بوانات و برگزاری نشست‌های مرتبط در این زمینه، گفت: تمام دام‌های اطراف مناطق تحت مدیریت این شهرستان در مقابل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده و همچنین ضد عفونی کردن آبشخورها، کنترل ورود دام به مناطق و پایش مستمر و نظارت بر آنها به نحو شایسته صورت گرفته و این بیماری به قوچ، میش و سایر گونه‌ها در لارستان انتقال نیافته است.

انصاری ادامه داد: شماری از حیات وحش و همچنین دام‌های شهرستان لارستان در سال ۹۸ به علت طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف شد که بر اساس همین تجربه از شهریور پارسال، اقدام‌ها و تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha