رکورد رشد تولید اقلام صنعتی به نام اکریلیک اصفهان خورد

اصفهان - ایرنا - آمارهای منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که بیشترین رشد تولید در بین اقلام صنعتی در سال جاری برای الیاف اکریلیک بود که این محصول در اصفهان تولید می‌شود.

به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است در پنج ماه نخست امسال تولید الیاف اکریلیک در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۸۹.۵ درصدی ثبت کرد و به ۲ هزار و ۲۰۰ تن رسید که در بین اقلام صنعتی، بهترین رشد تولید را به ثبت رسانید.

در مدت یاد شده تولید نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با رشد ۲۲.۸ درصدی به ۱۰۶ هزار تن افزایش یافت.

اکریلیک از مهمترین و پرمصرف‌ترین الیاف مصنوعی به‌شمار می‌رود؛ این نوع از الیاف از نظر خواص و موارد استفاده با وزن مخصوص کم، جایگزین پشم است و در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباس‌های زمستانی و کشباف‌های ضخیم به مصرف می‌رسد و از اکریلونیتریل که یک ماده پتروشیمیایی است تولید می‌شود.

این الیاف بدلیل کاربرد فراوان در صنعت نساجی کشور بعنوان کالای استراتژیک و یکی از مواد اولیه اصلی این صنعت شناخته می‌شود.

الیاف اکریلیک یکی از تولیدهای منحصر به فرد کارخانه پلی‌اکریل اصفهان است که ماده اولیه خط تولید آن، اکریلو نیتریل (AN) می‌باشد؛ اﻛﺮﻳﻠﻮ ﻧﻴﺘﺮﻳﻞ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻧﻴﺎز در ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺗﻮﻟﻴﺪ اﻟﻴﺎف ﻣﺼﻨﻮﻋﻲ و ﺻـﻨﺎﻳﻊ ﺷـﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﺑـعنوان ﻳﻚ ﻣﺎده اوﻟﻴﻪ ﺿﺮوری اﻫﻤﻴﺖ وﻳﮋه‌ای دارد.

با وجودیکه پلی‌اکریل اصفهان در سال‌های اخیر با مشکلات بسیاری از جمله تامین و خرید ماده اولیه اکریلو نیتریل که وارداتی است، مواجه بود اما بنا به اعلام روابط عمومی این واحد صنعتی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تُن الیاف اکریلیک از اسفند سال گذشته تا شهریور امسال در این کارخانه تولید شد.

ظرفیت کامل تولید خطوط اکریلیک در پلی‌اکریل اصفهان حدود چهار هزار تُن در ماه اعلام شده است.

حمیده آقاسی رییس اداره برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه الیاف اکریلیک یک ماده اصلی برای صنعت نساجی است، اظهار داشت که میزان تولید این محصول که در پلی‌اکریل اصفهان تولید می‌شود در فهرست محصولات منتخب قرار دارد و به وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش می‌شود.

نگاهی به آخرین وضعیت کارخانه پلی‌اکریل نشان می‌دهد که در زمان حاضر بخش پلی‌استر آن فعالیت بیشتری دارد بطوریکه به گفته مسوولان آن با حدود ۹۰ درصد ظرفیت بخش پلی‌استر فعالیت دارد اما خط تولید اکریلیک در چند ماه گذشته با حدود ۲۵ درصد ظرفیت خود کار کرد.

کارخانه پلی‌اکریل در اصفهان با بیش از چهار دهه فعالیت و اشتغالزایی دست‌کم حدود یکهزار و ۸۰۰ نفر، مادر صنعت نساجی کشور و استان اصفهان بشمار می‌آید؛ مهمترین تولیدات این کارخانه، الیاف اکریلیک، نخ و الیاف پلی‌استر است که بعنوان مواد اولیه در شرکت‌های نساجی و تولید فرش و پتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مجموعه بزرگ صنعتی در سال‌های گذشته دچار مشکلات مالی و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ خطوط تولید آن متوقف شد اما با حمایت‌های دولت، دستگاه قضایی و امنیتی و پرداخت تنخواه، تعدادی از خطوط تولیدی آن از سال ۹۶ فعال شد و کارگران به سر کار بازگشتند.

در سه سالی که از فعال شدن مجدد برخی از خطوط تولیدی کارخانه پلی‌اکریل، گذشت و با وجودیکه برخی از مسائل مانند پرداخت حقوق به کارگران حل شد اما همچنان این شرکت با برخی مشکلات مانند تامین مواد اولیه، بدهی‌های انباشته و موضوع مالکیت مواجه بود.

 این کارخانه در کیلومتر ۴۵ جاده اصفهان - مبارکه قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =