نجار:  قانون مدیریت بحران کشور به روزرسانی شد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: خوشبختانه قانون مدیریت بحران کشور به روزرسانی شد و نزدیک به ۳۰ مورد از این قوانین نیاز به سند پشتیبان و دستورالعمل‌هایی داشتند که پژوهشکده سوانح طبیعی این وظیفه را برعهده گرفت و کارگروه‌های مختلفی را تشکیل داد که منجر به تدوین آئین نامه‌ها شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، این مطلب را اسماعیل نجار در آیین قدردانی از اعضای کمیته های تدوین اسناد، برنامه ها و آیین نامه های قانون مدیریت بحران کشور عنوان کرد.

وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع  دبیرخانه تدوین لوایح، آیین نامه ها و تصویب نامه های اجرایی قانون مدیریت بحران کشور در پژوهشکده سوانح طبیعی شکل گرفت و جهت تدوین هریک از اسناد مورد نیاز، اقدام به ایجاد کمیته های تخصصی کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: در مجموع ۲۰ کمیته تخصصی متشکل از اساتید و صاحب نظران به منظور تدوین برنامه ها، دستورالعمل ها و آیین نامه های مربوط به قانون مدیریت بحران کشور تشکیل شد.

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و عملیان فرماندهی پاسخ به بحران افزود: بر اساس این حکم، تهیه ۲۵ سند مشتمل بر سند راهبرد ملی مدیریت بحران کشور، برنامه‌های ملی کاهش خطر، آمادگی و پاسخ و بازسازی و بازتوانی و دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های مورد نیاز مندرج در قانون در دستور کار پژوهشکده سوانح طبیعی قرار گرفت.

نجار با بیان این مطلب که در راستای بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت علمی کشور بالغ بر ۲۰۰ نفر از اساتید در حوزه‌های تخصصی مرتبط در دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی و علمی کشور شناسایی و به‌ عنوان شورای مشورتی در هر یک از کمیته‌های مرتبط دعوت به همکاری شدند گفت: با توجه به محدودیت زمانی مطرح در متن قانون، ضمن برگزاری منظم جلسات کارشناسی، به استناد بند ت ماده ۱۳ قانون مدیریت بحران، از مدیران و نمایندگان دستگاه‌های موضوع ماده ۲ قانون نیز برای شرکت در جلسات تخصصی کمیته‌ها و همچنین جلسات بحث متمرکز گروهی دعوت به عمل آمد که با مشارکت فعال این عزیزان همراه شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: اکنون با گذشت مدت زمان حدود یک سال از تصویب این قانون با توجه به شرایط ویژه جهانی ناشی از انتشار ویروس کرونا، شاهد نهایی شدن دستورالعمل‌هایی هستیم که نقاط ضعف در قانون قبلی از جمله عدم شفافیت وظایف و نبودن شاخص‌های عملکردی را هموار ساخته است.

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و عملیان فرماندهی پاسخ به بحران با بیان اینکه قانون جدید مدیریت بحران می‌تواند تاب آوری را در کشور به هنگام وقوع سوانح و بلایا افزایش دهد گفت: اجرایی شدن آئین نامه و دستورالعمل‌ها، به ویژه آن‌هایی که نگاه پیشگیرانه دارند، آمادگی ما را بالا می برند و هزینه‌های ما را در پاسخ به سوانح کاهش می دهند.

پیرو تصویب قانون مدیریت بحران کشور در سال گذشته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، مدیریت تدوین تمامی لوایح، آیین نامه های اجرایی و تصویب نامه های قانون مدیریت بحران کشور را با هماهنگی سازمان های اجرایی مربوطه به پژوهشکده سوانح طبیعی واگذار کرده بود.

سند راهبرد ملی مدیریت بحران، گزارش پشتیبان سند ملی در مدیریت بحران، برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، گزارش پشتیبان برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، راهنمای تدوین برنامه استانی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه ملی آمادگی و پاسخ، راهنمای تدوین برنامه استانی آمادگی و پاسخ، برنامه ملی بازسازی و بازتوانی، برنامه جامع آموزش مدیریت بحران، آیین‌نامه چگونگی نقش‌آفرینی نیروهای مسلح در حوادث و سوانح، آیین‌نامه جذب، هدایت و توزیع کمک‌های خارجی، آئین‌نامه اجرایی فداکار خدمت، آئین‌نامه اجرایی نگهداری، حمل، مصرف و ایمنی مواد خطرناک، آئین‌نامه نظام پایش و ارزیابی مدیریت بحران، آئین‌نامه نحوه تأمین، نگهداری و هماهنگی تجهیزات و ماشین‌آلات در مدیریت بحران، آئین‌نامه جذب، هدایت و توزیع کمک‌های داخلی، آئین‌نامه اجرایی توسعه بیمه اموال دستگاه‌های موضوع ماده (۲) قانون مدیریت بحران، آئین‌نامه سازماندهی و استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی، نیروهای داوطلب و بخش خصوصی در مدیریت بحران، آئین‌نامه مدیریت رسانه در بحران، آئین‌نامه اجرایی قانون، آئین‌نامه مالی قانون، دستورالعمل تهیه پیوست کاهش خطر، ضوابط و استانداردهای تهیه اطلس مخاطرات طبیعی، ساختار سازمانی استانی و شهرستانی، استانداردهای سازمان‌های امدادی و خدمات امدادرسانی در سطح کشور از جمله اسناد ذکر شده در قانون جدید مدیریت بحران هستند.

سازمان مدیریت بحران کشور یک سازمان هماهنگ کننده، سیاستگذار، هدایت کننده و نظارت کننده بر ایجاد آمادگی و مقابله در مقابل انواع حوادث است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =