اقامتگاه بومگردی در زادگاه امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

اراک - ایرنا - اولین اقامتگاه بومگردی روستای هزاوه اراک (زادگاه امیرکبیر) روز شنبه همزمان با گرامیداشت هفته گردشگری با حضور جمعی از مسئولان استان به بهره‌برداری رسید.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در این آیین گفت: این اقامتگاه با مساحت ۳۲۷ مترمربع و سه سوءیت اقامتی ظرفیت اقامت همزمان ۱۵ نفر را دارد.

احمد مرزبان افزود: اقامتگاه بومگردی هزاوه با حجم سرمایه گذاری یک میلیارد ریالی بخش خصوصی احداث شده و زمینه اشتغال سه نفر را فراهم آورده است.

وی اظهار داشت: انتخاب شعار سازمان جهانی گردشگری با نام «گردشگری و توسعه روستایی» تعیین شده است تا از ظرفیت‌های بی‌بدیل و منحصر به فرد روستاها در توسعه اقتصادی و فراهم آوردن فرصت‌های گردشگری در خارج از شهرهای بزرگ استفاده شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت:  گردشگری روستایی تقاضا برای هنرهای دستی و دیگر فعالیت‌هایی را که به نیروی کار بیشتر نیاز دارند، بالا می‌برد.

مرزبان افزود: همچنین جذب گردشگران از یک طرف شرایطی را برای بازسازی سکونت‌گاه‌های روستایی که خالی از سکنه شده‌اند فراهم می‌آورد و مهاجرت معکوس ایجاد می‌کند و از طرف دیگر به ایجاد شغل و توانمندسازی روستاییان و کاهش فقر و توزیع ثروت و احیای هنر، فرهنگ و غذاهای بومی محلی کمک شایانی می‌کند.

روستای تاریخی هزاوه با آب و هوای بکر و سرزمینی سرسبز و باغات زیبا در ۱۸ کیلومتری شمال غربی شهرستان اراک واقع شده است.
این روستا یکی از مناطق هدف گردشگری استان مرکزی محسوب می شود که کار بازسازی منزل قدیمی امیرکبیر در آن  به پایان رسیده و آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران است.

 ۱۹ هتل و هتل آپارتمان، ۱۷ اقامتگاه بومگردی،  ۲۸ مرکز اقامتی، ۴۳ واحد بین راهی، ۵۵ خانه مسافر، پنج مهمان‌پذیر، ۲۴ مجتمع تفریحی و گردشگری، ۲۲ سفره‌خانه سنتی و پنج محوطه گردشگری در استان مرکزی وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =