۵ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۸
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84054764
۰ نفر

برچسب‌ها

تمایل عراق به خرید سلاح از فرانسه

بغداد - ایرنا - کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق فاش کرد که بغداد مایل به امضای قرارداد با فرانسه برای خرید سلاح است. 

به گزارش ایرنا، «محمدرضا آل حیدر»، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز شنبه در این باره گفت که کشورش مایل به بستن قرارداد خرید سلاح از فرانسه برای تجهیز ارتش است، زیرا پاریس بخشی عضو ائتلاف بین‌المللی است که با باندهای تروریستی «داعش» می‌جنگد و در جنگ علیه تروریسم شرکت دارد.  
وی در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق «اینا» توضیح داد که کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان مانند دولت خواهان خرید سلاح از فرانسه است، به ویژه اینکه که سلاح‌های این کشور از کیفیت و بازدهی قابل توجهی برخوردار است.  
آل حیدر تاکید کرد که دولت باید منابع تامین و خرید اسلحه برای تقویت نیروهای مسلح عراق را متنوع سازد. 
رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق ادامه داد که صنایع نظامی فرانسه به ویژه در زمینه ساخت جنگنده‌های «رافائل» و کشتی‌های جنگی بسیار پیشرفته است. 
وی افزود که متنوع‌سازی سلاح‌ها باید متناسب با نیاز و کارایی آنها باشد، بنابراین خریدهای نظامی و تجهیز نیروهای مسلح به سلاح‌های روسیه، فرانسه یا آمریکا مشکلی ایجاد نخواهد کرد. 
آل حیدر بیان کرد که عراق در گذشته برای تجهیز ارتش تجربه خرید سلاح از فرانسه را داشته و اکنون امیدوار به خرید کشتی‌های جنگی و جنگنده‌های رافائل است.
عراق در دوره رژیم بعث در دهه ۸۰ میلادی قرن گذشته از خریداران عمده جنگ افزار از فرانسه به ویژه جنگنده‌های  «میراژ» و «داسو سوپراتاندر» بود.
برخی تحلیلگران بر این باورند که یکی از محورهای سفر سه ماه گذشته وزیران امور خارجه، دفاع و رئیس جمهوری فرانسه به عراق گفت و گو در مورد همکاری‌های نظامی و فروش سلاح به بغداد بوده است. 
عراق در سال‌های گذشته برای تجهیز ارتش این کشور به تنوع سلاح و خریدهای نظامی از کشورهای مختلف روآورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =