انتقال فاضلاب سه روستای حاشیه دریاچه زریبار در دست اجرا است

سنندج - ایرنا - مدیر امور آب و فاضلاب مریوان به ساماندهی فاضلاب ۶ روستای اطراف دریاچه زریبار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عملیات اجرای انتقال فاضلاب سه روستای حاشیه تالاب به تصفیه‌خانه این شهر در حال اجرا است.

محمد رشیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش از این فاضلاب ۶ روستا و شهر "برده ره شه" در حاشیه غربی دریاچه زریبار وارد آن می‌شد که با ایجاد ۱۰ کیلومتر شبکه فاضلاب و هشت کیلومتر خط انتقال، این مشکل برطرف شد.

 وی با بیان اینکه در حاشیه شرقی دریاچه نیز در حال ساماندهی فاضلاب سه روستای سیف سفلی، محمده و کولان هستیم، اضافه کرد: شبکه و خط انتقال فاضلاب روستای محمده تکمیل شده و در روستاهای سیف سفلی و کولان شبکه‌های داخلی انجام شده و فاضلاب دو روستا با خط انتقال پمپاژ می‌شود.

مدیر امور آب و فاضلاب مریوان افزود: با اجرای این لوله‌گذاری کل خروجی فاضلاب این روستاها جمع‌آوری و از طریق خط انتقال وارد تصفیه‌خانه فاضلاب مریوان می‌شود و در عمل ورود فاضلاب به دریاچه زریوار از ناحیه غربی آن به صفر رسیده است.

رشیدی یادآور شد: حدود ۶۰۰ متر لوله‌گذاری شبکه انتقال این روستاها باقی مانده و عملیات اجرایی آن در حدود ۶۰ درصد پیشرفت دارد و پیمانکار مشخص و فعال است که در آینده نزدیک این پروژه تکمیل و وارد مدار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه شهری هم کل فاضلاب محلات(غیر از محلات بیسارانی و استادیوم) مریوان از طریق خط انتقال به سمت تصفیه‌خانه هدایت شده است، گفت: در گذشته کانالی(مرکب) احداث شده که رواناب سطحی و فاضلاب حوضه آبریز محله دارسیران قدیم از طریق آن وارد محله استادیوم شده است.

مدیر امور آبفا مریوان اظهار داشت: در چند سال گذشته ۱‌.۵ کیلومتر کانال بتنی انجام شده و این کانال اتمام و سازه هیدرولیکی به نام سرریز مانده است که در مواقع بارندگی آب رواناب وارد رودخانه و فاضلاب باقی مانده هم به تصفیه‌خانه وارد می‌شود که در صورت تامین اعتبار این پروژه هم امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مریوان در ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج واقع شده و امور آب این شهرستان به ۴۳ هزار مشترک خدمات می‌دهد. دریاچه زریبار نیز در سه کیلومتری غرب مریوان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =