۵ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۹
کد خبرنگار: 1086
کد خبر: 84054463
۱ نفر

برچسب‌ها

عاشقانه‌های مجید ابوفاضلی در «دل» به بار نشست

تهران- ایرنا- اولین مجموعه اشعار «مجید ابوفاضلی» شامل ۶۰ غزل در کتابی به نام «دل» به همت انتشارات فصل پنجم اخیرا منتشر شد.

مجید ابوفاضلی (متولد ۱۳۶۲) پیش از این دل نوشته‌هایی را منتشر کرده است و این اولین اثر چاپی و حضور وی در صحنه ادبیات معاصر فارسی است. مضمون کلی اشعار همانطور که از نام مجموعه و مفهوم غزل برمی‌آید عاشقانه است.

کتاب بدون مقدمه ای چاپ شده و بدون هیچ فاصله ای مخاطب به غزل ها خوانده می‌شود که بهتر بود خود شاعر یا شاعران آشنایی مقدمه‌ای بر آن می نوشتند تا خواننده تاحدی با شاعر و محتوای اشعار آشنا شود. نام مجموعه نیز با اینکه با مضمون کلی غزل می‌خواند، نامی بسیار کلی و البته تکراری است و در همان بدو ماجرا دست شاعر را برای خواننده رو می‌کند و حس پرسشگری و تعلیق را برنمی‌انگیزد.

غیر از یکی از غزل ها به نام مادر که به مادران و مادر شاعر تقدیم شده هیچ کدام به فرد دیگری تقدیم نشده اند و تاریخ انتشار شعرها نیز معلوم نیست، بنابراین مشخص نیست شاعر از کی شعرگویی را آغاز کرده و اشعار کدام دوران از زندگی اش در این کتاب سرانجام گرفته اند.

شاعر در یکی از غزل ها به نام غزل یعنی، ضمن بیان احساس خود مفهوم کلی عشق را برای خواننده توضیح می دهد:

غزل یعنی همین حس و همین حالی که من دارم

همین حالی که باید نام آن را عشق بگذارم

همین حسی که می‌گوید شب و روز از تو بنویسم

همین که (دوستم‌ داری) همین که (دوستت دارم)

به هر جا می‌روم احساس غربت می‌کنم اما

در آغوش تو از آرامشی محسوس سرشارم

به من گفتی چرا عاشق شدی؟ از خود نپرسیدی

چگونه دل به آن چشمان معصوم نسپارم؟

سحر، شمع و گل و پروانه با من عالمی دارند

شبیه تکه‌ابری خسته می‌بارند و می‌بارم

یقینا هر شهیدی عاشقی بی‌ادعا بوده‌ست

همیشه در کنار بید مجنون، لاله می‌کارم

البته دنیا و امور عاشقانه اش همیشه هم برای شاعر خوشایند نیست و گاه می‌سراید:

دلم از دست زندگی خون است

نوبت مرگ من هم اکنون است

دیده ام رودخانه‌ای جاری است

گاه کارون و گاه جیحون است

ابوفاضلی در نشست رونمایی از این مجموعه گفته است: شعر برای من مثل آیینه است، آیینه ای که شفاف و زلال از درونم خبر می دهد. شعر اتفاق ناگهانی جوشیده از دل است. شعر برای من، زندگی است، گاهی تلخ ، گاهی شیرین. شعر، بارانی است که می بارد، آفتابی است که می تابد، بیشتر از آن که من دنبال شعر بروم و به جست‌وجوی کلمات برخیزم آنها در پی من می آیند، این حکایت لحظه های شاعرانگی من است.

مجموعه اشعار ابوفاضلی در کتاب دل توسط انتشارات فصل پنجم (ناشر تخصصی شعر) در ۸۶ صفحه و ۵۰۰ نسخه تابستان ۹۹ منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =