پنجم مهر ۱۳۵۹/ پیام امام خمینی (ره)

تهران- ایرنا- امام خمینی(ره) در پنجم مهر ۱۳۵۹ خورشیدی در پیامی جوانمردی ارتش و سایر قوای مسلح مانند سپاه پاسداران را با جوانمردی‌های صدر اسلام مقایسه کردند و فرمودند در صدر اسلام با اینکه قوای دشمن با قوای اسلام قابل مقایسه نبودند اما با فداکاری توانستند بر دشمن پیروز شوند، بنابراین آن چیزی که در جنگ مطرح است، عدد نیست، قدرت فکر انسان است.

یکی از مهمترین عواملی که باعث پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه‌های نبرد شد، نقش بی بدیل سخنان و فرمان‌های سرنوشت ساز امام خمینی(ره) بود در حقیقت رژیم بعثی در سال های نخستین جنگ تحمیلی با استفاده از شرایط موجود و امکاناتی که قدرت های جهانی در اختیارش قرار داده بودند، برخی از شهرهای کشور را به محاصره یا تصرف خود درآورد. از این رو امام (ره) برای مصمم تر کردن رزمندگان در آزادسازی این منطقه ها، فرمان هایی صادر می کردند که مخاطب آن گاهی توده های مردم و برخی اوقات این مسوولیت و تکلیف بر عهده فرماندهان و دست اندرکاران جنگ قرار می گرفت تا با نیروهای مومن و انقلابی خود تمام توان خویش را برای آزادسازی و عمل به فرمان امام به کار ببندند. باید گفت عمل به فرمان ها امام(ره) برای مردم به عنوان یک وظیفه الهی و شرعی تلقی می شد. بنابراین تأملی در شیوه مدیریت جنگ تحمیلی به وسیله امام خمینی(ره) به ویژه در سال‌های نخستین، الگوی منحصر به فردی از مدیریت سیاسی را نشان می‌دهد. در ادامه به یکی از این فرمان‌ها و سخنان ایشان که در آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی موجود است، می پردازیم.

در پنجم مهر ۱۳۵۹خورشیدی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) پیامی خطاب به ارتش جمهوری اسلامی ایران و ملت عراق فرستادند. متن پیام امام به این شرح است: من یک کلمه با ارتش خودمان صحبت دارم یک کلمه با ملت و یک کلمه با ارتش عراق و یک کلمه با ملت عراق. جوانمردی ارتش و سایر قوای مسلح مثل سپاه پاسداران و دیگران ما را به یاد جوانمردی های صدر اسلام انداخت. در صدر اسلام با اینکه قوای دشمن با قوای اسلام قابل مقایسه نبودند ... ما در تمام طول مدتی که در این قضایای ایران بودیم همیشه به حسب قوا و به حسب آن چیزهایی که در جنگ باید مثلاً به کار برد اما در مقابل ارتشی که آن وقت شاه مخلوع داشت یک چیز ناچیزی بودیم و دنبالش بگذارید که او قوای بزرگ دنیا و ابرقدرت ها را همراه داشت و ما از این اسباب طبیعی کسی را نداشتیم که همراه باشد آخر هم که ۳۰ میلیون جمعیت ایران بود باز در مقابل چند صد میلیون جمعیتی که با ما مخالف بودند. آن چیزی که در جنگ مطرح است، عدد نیست قدرت فکر انسان است. همان قدرتی که با اتکال به خدا در صدر اسلام یک عده کمشان لشکرهای زیادی را  می‌زدند.

برگرفته از: آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha