اختصاص ۲۸ هزار کدرشته محل برای کنکور سراسری و پذیرش بدون آزمون ۹۹

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد کدرشته محل‌های کنکور سراسری و پذیرش بدون آزمون ۹۹ دانشگاه‌ها را ۲۸ هزار و ۵۷۳ کدرشته اعلام کرد.

فاطمه زرین آمیزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا آمار کد رشته محل های با آزمون و بدون آزمون سال ۹۹ را اعلام کرد و گفت: به طور کلی ۹ هزار و ۳۲۸ کد رشته محل در دوره های بدون آزمون و ۱۹ هزار و ۲۴۵ کد رشته محل در دوره های با آزمون یا همان کنکور سراسری داریم.

وی افزود: تعدادی از این کد رشته محل ها در پی اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته در هر ۲ دوره اعمال شده است.

زرین آمیزی همچنین درباره ظرفیت پذیرش داوطلبان در رشته های پزشکی دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی تاکید کرد: ظرفیت پذیرش در سه رشته پرطرفدار علوم تجربی شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به همراه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در کل ۹ هزار و ۲۰۰ نفر است.

به گفته سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور، از این تعداد ظرفیت، ۳۰ درصد بر اساس قانون جامع ایثارگران به ایثارگران اختصاص می یابد و ۷۰ درصد باقی مانده به نسبت جمعیت داوطلبان مناطق تقسیم می شود.

وی ادامه داد: سهمیه داوطلبان عادی از این ظرفیت اعلام شده ۶ هزار و ۴۰۰ نفر است. بنابراین داوطلبی که در کنکور سراسری علوم تجربی رتبه ۱۰ یا ۱۵ هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته ها را داشته باشد.

به گزارش ایرنا، فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹ ساعت ۲۴ امشب در صورت تمدید نشدن این مهلت به پایان می رسد. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده یا نکرده اند تا دوشنبه هفت مهرماه می توانند در دوره بدون آزمون دانشگاه ها هم ثبت نام کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =