نخست وزیر یمن: در ساخت سلاح دنیا را شگفت زده می‌کنیم

تهران - ایرنا - نخست وزیر یمن تاکید کرد: ما در روند ساخت تجهیزات نظامی توانایی‌هایی داریم که جهان را بهت زده خواهد کرد و این به لطف رهبری خردمندانه "عبدالملک بدرالدین الحوثی" است.

به گزارش ایرنا، "عبد العزیز بن حبتور" نخست وزیر یمن امروز (شنبه) در گفت وگو با شبکه المسیره درباره ساخت صنایع نظامی در این کشور گفت: در زمینه ساخت سلاح و تجهیزات نظامی، به توانایی و جوانان خود که سلاح‌های با کیفیت تولید می‌کنند، متکی هستیم.

وی افزود: ما از تجربیات کشورهای سازنده استفاده می‌کنیم و آن‌ها را در کارخانه‌های نظامی خود به کار می‌گیریم.  

نخست وزیر یمن افزود: توجه و اراده رهبری انصارالله بر سرمایه گذاری جهت استفاده از انرژی و توانایی‌های مردم یمن، برجسته‌ترین انگیزه برای ساخت تسلیحات نظامی بومی بوده است.  

وی که به مناسبت گرامیداشت انقلاب ۲۱ سپتامبر یمن سخن می گفت، با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در چارچوب پروژه غرب، به دنبال تقسیم یمن هستند، افزود: انقلاب ۲۱ سپتامبر پروژه تجزیه یمن را از بین برد و پس از آن با هدف اجرای این پروژه تجاوز و دشمنی با یمن و انقلاب ۲۱ سپتامبر آغاز شد، زیرا این انقلاب مانع از تجزیه یمن  و سازش با دشمن صهیونیستی شد.  

وی با بیان اینکه مردم یمن در ۲۱ سپتامبر به خیابان‌ها آمدند و خواهان آزادی و عزت خود شدند، افزود: این انقلاب در امتداد فکر مردم و توده ها برای برپایی جمهوری یمن است.  

نخست وزیر یمن ادامه داد: اگر تجاوز ائتلاف عربی - آمریکایی به یمن نبود، وضعیت اقتصادی پایدار بود و نسل‌های جدید با اقدامی انقلابی ظهور می‌کردند و دیدگاه ملی را عمیق‌تر گسترده می‌کردند.  

بن حبتور افزود: رهبر انقلاب، آینده و چشم‌اندازی را پیش بینی کرده که در مدت زمان کوتاهی به نتایج زیادی دست یافته است.  

نخست وزیر یمن در ادامه به گفت و گوی تیم های مذاکره کننده انصارالله و نمایندگان دولت فراری یمن در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد و وابستگی تیم های طرف مقابل به سفارتخانه های خارجی را از جمله دلایل عدم استقلال آنها دانست و خاطرنشان کرد که برخی از تیم‌های شرکت کننده در گفت و گوی ملی در سال ۲۰۱۳ از خارج سالن‌های مذاکره مدیریت می‌شدند و مستقیماً به سفارتخانه‌ها وابسته بودند.  

بن حبتور با اشاره به اینکه قبل از انقلاب ۲۱ سپتامبر قصد تخریب نهادهای نظامی یمن و تبدیل آن به قطعات کوچک وجود داشت، توضیح داد که برخی از سفرا به صراحت گفتند، شما چه نیازی به موشک‌های دوربرد، اسکاد و سایر تجهیزات نظامی نیازی دارید؟  شما به بیش از پلیس نیازی ندارید.  

وی فاش کرد که رهبران طرف‌های گفت و گو در خانه "عبد ربه منصور" رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن با یکدیگر ملاقات می‌کردند و اجازه نداشتند بدون حضور علی محسن الاحمر، حمید الاحمر و سفیر آمریکا جلسه برگزار کنند.  

این مقام یمنی تأکید کرد که تسلط آمریکا مزدوران یمنی به حدی رسید که آن‌ها (نظام سابق یمن) برای سازش با دشمن صهیونیستی وارد مذاکره شدند و به دنبال راهی برای آن بودند.  

نخست وزیر یمن  بیان کرد: پیش از انقلاب مردم یمن، انتخاب برخی از شخصیت‌ها از جمله نخست وزیر یمن بر اساس ارتباط آن‌ها با سفیر آمریکا انجام می‌شد.  

وی در ادامه با بیان اینکه در مقطعی از دوره تصدی خود، درخواست رهبران نیروهایی که اسم خود را مقاومت و محافظ عدن می‌نامیدند، رد کرده است، افزود: همه آنها که در آن زمان اسلحه به دست گرفتند از" القاعده "و" داعش "یا اراذل و اوباش بودند و  القاعده و داعش ساخته آمریکا هستند.  

بن حبتور افزود: آن‌ها به جز مقاومت مردمی، شکست نمی‌خورند همانطور که در عراق، سوریه و لبنان اتفاق افتاد.  

نخست وزیر یمن افزود: وجود "عبد ربه منصور" به نفع عربستان سعودی و امارات است، زیرا وی با همه آنچه که آن‌ها می‌خواهند موافق است و در مورد حضور برخی از نظامیان صهیونیست در "میون " و جزیره سقطری سکوت می‌کند.   

وی با بیان اینکه هدف از حمله نظامی به یمن تقسیم این کشور و خارج شدن از مسیر آرمان فلسطین و تبدیل آن به حیاط خلوت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است، گفت: اعلام تجاوز به یمن از سوی آمریکا نشان می‌دهد که این یک حمله آمریکایی است و مزدوران آن در  منطقه کاملاً دستورالعمل‌هایی را اجرا می‌کنند که از واشنگتن به آن‌ها دیکته می کند.  

نخست وزیر یمن با بیان اینکه ۲ هزار روز از پایداری مردم این کشور مقابل متجاوزان می‌گذرد و این یک نقطه عطف و پیروزی برای کشور در همه سطوح است، اظهار داشت: کمیته‌های مردمی نقش اصلی را برای ارتش یمن جهت مقابله با متجاوزان ایفا کردند و پایداری ۲ هزار روزه مردم یمن مقابل متجاوزان سرمایه‌ای است که به تاریخ شریف این کشور اضافه می‌شود.  

نخست وزیر یمن همچنین امنیت داخلی سرزمین‌های تحت کنترل انصارالله یمن را خوب ارزیابی کرد و افزود: ثبات اوضاع امنیتی پس از انقلاب شکوهمند ۲۱ سپتامبر، چیزی است که مخالفان و دشمنان به آن اعتراف کرده‌اند.  

وی خاطرنشان کرد که شکست عناصر تکفیری از منطقه "قیفه" گواهی بر صداقت رویکرد نیروهای مسلح در پاکسازی سرزمین یمن از لوث این نیروها و یک رسوایی برای نیروهای متجاوز است که ادعا دارند با تروریسم مبارزه می‌کنند.  

بن حبتور با بیان اینکه نیروهای تکفیری و تروریستی کسانی هستند که آن‌ها (نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان) ایجاد کرده‌اند، افزود: بر اساس مهمات و کتابهایی که سربازان قهرمانان ما در سنگرهای "القاعده" و "یافتند"، داعش به صراحت اعلام کرده است که آن‌ها با عربستان سعودی ارتباط نزدیکی دارند.  

وی با تأکید بر اینکه شکست متجاوزان و مزدوران در مارب، شکست پروژه تجزیه کردن یمن توسط غرب با تمام جزئیات آن است، افزود: ما مصمم هستیم که حتی اگر یک وجب از سرزمین یمن تحت اشغال باشد را آزاد کنیم و باید جزیره سقطری را آزاد کرد تا آن از اشغال امارات و صهیونیست‌ها آزاد شود.  

نخست وزیر یمن همچنین تاکید کرد که ما باید از توانایی‌های خود برای جلوگیری از توقیف نفتکش‌ها در بندر حدیده استفاده کنیم. 

وی با اشاره به اینکه اصل پروژه سعودی - اماراتی در مناطق جنوبی یمن، اشغال و تقسیم مناطق آن حتی خیابان‌های شهر و خسته کردن و محرومیت شهروندان برای پذیرش اقدامات تحقیرآمیز این کشورها است، افزود: در مناطق جنوبی، هرکسی که در برابر اشغالگران و اقدامات زشت آن‌ها اعتراض کند با وحشتناک‌ترین روش‌های شکنجه روبرو می‌شود، اما به رغم همه آنچه در این مناطق اتفاق می‌افتد، نشانه‌هایی از مقاومت وجود دارد و خیابان مناطق جنوبی برای مقابله با اشغالگران دگرگون شده است.  

بن حبتور در پایان این مصاحبه فاش کرد که دولت فراری و مزدور "عبد ربه منصور" توافق نامه‌ای با سعودی‌ها امضا کرده و به اشغالگران اجازه حق تصرف در نفت، گاز و گمرک یمن را داده است.  

در سال ۲۰۱۴ ( ۱۳۹۳)، مردم یمن به دلیل بی ‌کفایتی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن در اداره امور کشور، دست به یک سلسله اعتراضات زدند که در نهایت در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۰ شهریور ۹۳)، جنبش انصار الله وارد شهر صنعا شد و با در دست گرفتن قدرت منصور هادی را برکنار کرد.

از سویی عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، آغاز کردند.

بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی شهید یا زخمی شده اند و سازمان ملل در گزارش هایی، قحطی در این کشور را "بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی" نامید و اعلام کرد که ۷ میلیون نفر در یمن دچار سوء تغذیه هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =