رییس دانشگاه ابن سینا: علوم پزشکی همدان توان مهار کرونا را دارد

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان گفت: این مجموعه با همراهی دستگاه‌های مسوول در صورت دوری فضای استان از حاشیه سازی و تنش، توان مدیریت ویروس کرونا را دارد.

رشید حیدری مقدم روز شنبه در نشست اعضای ستاد مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت: شاخص سرایت پذیری کرونا در این استان از ۱.۱۴ به ۱.۰۱ کاهش داشته که این خبر مبارکی است و نشان می‌‍دهد شرایط کرونا در استان قابل کنترل است و پیک جدی و غیرقابل کنترل در بیمارستان ها نداریم.

وی افزود: در حال حاضر سه شهرستان همدان، بهار و اسدآباد در وضعیت نارنجی و هفت شهرستان مابقی در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

حیدری مقدم اظهار داشت: به منظور بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس، یک هزار و ۵۲ مدرسه معادل ۴۷ درصد مجموع مدارس استان بررسی شد که ۷۷.۲ درصد شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان ادامه داد: یک هفته گذشته ۳۲ مورد طغیان ویروس کرونا در شهرستان های رزن، تویسرکان، همدان، ملایر و نهاوند ثبت شد که همه آنها مورد بررسی قرار گرفت.

حیدری مقدم درباره علل طغیان کرونا در شهریو امسال بیان کرد: ۶۵ درصد موراد به علت شرکت در اجتماعات، میهمانی‌ها، عزاداری ها، ختم ها و نذری، ۳.۵ درصد مسافرت، ۲۵ درصد تماس خانوادگی و عیادت بیمار و ۶.۵ درصد ابتلای کادر اداری بوده است.

وی با بیان اینکه تنها در یک میهمانی ۲۷ نفر مبتلا به کرونا شدند اظهار داشت: تعدادی واکسن آنفلوآنزا تحویل استان شده است که همه آنها با تایید اعضای کمیته تجویز نُسخ و تنها به بانوان باردار به ویژه زنان دارای بیماری زمینه‌ای تحویل و تزریق می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان خواستار غیرحضوری شدن مدارس شد و گفت: پرسنل آموزش و پرورش باید نسبت به خوداظهاری اهتمام ویژه ای داشته باشند و در صورت داشتن علائم نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه سلامت اقدام کنند در این صورت در کمترین زمان بیماری مدیریت می شود.

حیدری مقدم تاکید کرد: افرادی که دارای علائم بیماری و به این ویروس مبتلا هستند همانند بمب، این ویروس را به دیگر افراد منتقل می کنند بنابراین باید در صورت داشتن علائم اقدامات لازم صورت گیرد.

وی ناتوانی خانواده کارگر در خرید ماسک و پیش بینی تدبیری برای این مشکل، افزایش مراکز عرصه ماسک در سطح شهر، برداشته شدن مجدد محدودیت تراکنش بانکی، پیش بینی تسهیلات برای افراد مبتلا به کرونا، تعطیلی نماز جمعه و جماعات، تعطیلی آرایشگاه های زنانه و مردانه و غارعلیصدر را برای عبور از اپیدمی کرونا خواستار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش همدان نیز در این جلسه گفت: آموزش ها در مدارس این استان به ۲ شیوه حضوری و غیرحضوری ادامه دارد و به تازگی اعتبار مناسبی تحت عنوان سرانه بهداشتی از سوی وزارتخانه متبوع به این اداره کل اختصاص یافت.

محمد پورداوود افزود: قابلیت شبکه شاد در ۲ هفته گذشته ارتقا یافته است و محتواهای آموزشی، دعوت از دانش آموزان، معلمان، احراز هویت، حضور و غیاب، مشاهده کلاس‌ها، آزمون و نحوه آموزش همکاران در شبکه جدید بارگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =