کلید تحقق پروژه کرمانشاه ۲۰۲۰ احیای قره‌سو است

کرمانشاه- ایرنا- معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کرمانشاه باتاکید بر اینکه پروژه گردشگری کرمانشاه ۲۰۲۰ بدون احیای رودخانه قره‌سو تحقق‌پذیر نیست، گفت: در همه جای دنیا وقتی یک رودخانه زیبا مثل قره‌سو از وسط شهر می‌گذرد، سعی بر حفظ و استفاده از آن به عنوان یک سمبل زیست محیطی و گردشگری است.

«آذر ولی‌زاده» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوشحالم از اینکه در سفر هفته گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه به استان، استاندار کرمانشاه خواستار تسریع در تزریق بودجه برای راه‌اندازی تصفیه‌خانه کرمانشاه به عنوان یک نیاز جدی و نجات قره سو از این مصیبت فاضلاب، شد.

وی با بیان اینکه اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با جدیت کامل پیگیر موضوع نجات قره‌سو بوده و هست، گفت: با رییس سازمان محیط زیست کشور برای کمک به حل این مشکل مکاتبات لازم انجام شده و این سازمان نیز پیگیری لازم با وزارت نیرو را کرده است.

وی اظهار داشت: ما از تمام ظرفیت‌ها برای اهمیت این موضوع استفاده کردیم و حتی ظرفیت‌های قانونی و قضایی را به کار برده ایم.

او اضافه کرد که ما معتقدیم تزریق اعتبار برای راه‌اندازی تصفیه خانه کرمانشاه مثل نان شب واجب است چون بخش زیادی از این فاضلاب منتهی به قره سو برای آبیاری مزارع کشاورزی به کار می‌ رود و امنیت و سلامت غذایی را وارد چالش جدی می‌کند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه اگر کار زمینه‌ای و از پایه درست شود اثراتش هم فراگیر می‌شود، ابراز امیدواری کرد که نمایندگان استان در بودجه سال ۱۴۰۰ به طور جدی مطالبه‌گر تحقق اعتبار لازم برای تصفیه‌خانه کرمانشاه باشند.

ولی‌زاده با بیان اینکه نجات قره‌سو تنها نجات کرمانشاه نیست بلکه نجات لرستان تا حوزه کرخه در خوزستان است، افزود: خوشحالیم که صدای محیط زیست استان جدی گرفته شد و مطالبه جدی استاندار، مدیرعامل آب منطقه‌ای و مدیر عامل آبفا در سفر آقای نوبخت تحقق تامین اعتبار تصفیه خانه کلان شهر کرمانشاه بود امید را در ما و همکاران محیط زیست استان زنده کرد که بالاخره این مطالبه جدی و مهم با خواست مسوُولان در حال تحقق است. 

وی اظهار امیدواری کرد روزی قره‌سو مثل چشمه های زلال زاگرس بخروشد و ماهی ها را براحتی در کف آن دید و روزی گردشگران در کنار قره سو لحظه‌ای بیاسایند.
قرار بود اردیبهشت ماه سال ۹۹ رویداد جهانی گردشگری روستایی و عشایر باعنوان «کرمانشاه ۲۰۲۰» در این استان برگزار شود که به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاد.

۱۰۰ میلیارد تومان برای جمع آوری فاضلاب کرمانشاه نیاز است

استاندار کرمانشاه روز پنجشنبه در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در استانداری کرمانشاه با اشاره به مشکلات تاسیسات فاضلاب شهری شهر کرمانشاه گفت: کرمانشاه تنها مرکز استانی است که فاضلاب آن تعیین تکلیف نشده است و از ۹ ورودی به رودخانه قره‌سو ریخته می‌شود.

هوشنگ بازوند، اعتبار مورد نیاز برای مسدود کردن ورودی‌ها را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: رودخانه قره‌سو که می‌توانست فرصتی برای رونق گردشگری استان باشد امروز به تهدید و نگرانی برای مردم تبدیل شده که باید با تامین اعتبار بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

رودخانه قره‌سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می‌کند. در ۱۵ کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه‌های فرعی آن به قره‌سو می‌ریزد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت و ۲۴ هزار کیلومتر مساحت، دارای رودخانه های مهمی همچون گاماسیاب، قره سو، سیروان، دینورآب، زمکان، رازآور، مرگ و الوند است.  

بیش از یک میلیون نفر از جمعیت استان در شهر کرمانشاه سکونت دارند.

این استان در مجموع هزار و ۷۷۰ کیلومتر رودخانه دارد که ۲۰۰ کیلومتر آن در داخل شهرهای استان است.