توسعه فناوری ساخت میکروسکوپ الکترونی روبشی در کشور

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان موفق به ارائه میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) با قدرت تفکیک ۲۰ نانومتر شده است که برای مطالعه مورفولوژی و ترکیب شیمیایی سطح و تعیین ضخامت لایه‌های نازک پوشش‌دهی شده روی یک زیرلایه کاربرد دارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، میکروسکوپ‌های الکترونی روبشی از جمله تجهیزات مهم مورد استفاده در فناوری ‌نانو هستند که فناوری ساخت آن‌ها در اختیار تعداد محدودی از کشورها است. میکروسکوپ‌های الکترونی یکی از مهمترین ابزارهای آنالیز مواد در مقیاس نانو است که معمولا برای بررسی ابعاد، مورفولوژی و ساختار مواد نانومقیاس (نانوذرات، نانوالیاف و نانولوله‌ها) از میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده می‌شود.

یک شرکت دانش بنیان اقدام به ارائه فناوری ساخت این نوع میکروسکوپ‌ها در داخل کشور کرده است. میکروسکوپ SEM این شرکت بزرگ نمایی ۱۰۰ هزار برابری داشته و در آن از تفنگ الکترونی کاتد حرارتی تنگستنی استفاده شده است. ولتاژ شتاب دهی این میکروسکوپ بین ۱ تا ۳۰ کیلو الکترون ولت است.

مشابه میکروسکوپ‌های نوری که از نور مریی برای تصویرسازی بهره می‌برند، در SEM نیز برای تصویربرداری از الکترون‌ها استفاده می‌شود. با توجه به اینکه طول موج الکترون‌ها بسیار کوتاه‌تر از طول موج نور مریی است، قدرت تفکیک SEM بسیار بیشتر از میکروسکوپ‌های نوری است. ‌بنابراین مطالعه‌ مورفولوژی سطح در قدرت‌های تفکیک بالاتر مستلزم استفاده از SEM است.

این شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف فعال است و از همکاری تعدادی از نخستین پژوهشگران و فارغ التحصیلان حوزه سلول های خورشیدی در دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است. زمینه کاری عمده این شرکت در حال حاضر تجهیزات آزمایشگاهی است که به‌طور خاص در حوزه ساخت و آنالیز سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند ولی به‌طور عام دارای کاربردهای متنوع دیگری هستند. این شرکت علاوه بر تجهیزات، طیف بزرگی از مواد آزمایشگاهی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی، LED و الکترونیک پرینتی تولید می کند و خدمات گسترده‌ای در زمینه ساخت و آنالیز سلول‌های خورشیدی ارائه می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha