عمران‌خان و اشرف‌غنی تحولات تازه صلح افغانستان را بررسی کردند

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان در آستانه سفر رییس شورای عالی مصالحه افغانستان به اسلام‌آباد، در گفت‌وگوی تلفنی با رییس جمهوری افغانستان درباره تحولات تازه مربوط به فرآیند صلح این کشور و مذاکرات بین افغانی رایزنی کرد.

به گزارش ایرنا، رایزنی تلفنی «عمران‌خان» با «اشرف غنی» درحالی صورت گرفت که قرار است «عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه افغانستان به دعوت رسمی نخست وزیر پاکستان تا ۳ روز دیگر به این کشور سفر کند.

دفتر نخست وزیری پاکستان روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نخست وزیر این کشور طی گفت‌وگو با رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد که همه گروه‌های داخلی افغانستان برای کمک به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس نقش مهمی را برعهده دارند.

در این بیانیه به نقل از عمران‌خان آمده است: طرف‌های صلح افغانستان باید از فرصت کنونی استفاده کنند تا راه‌حل سیاسی و فراگیر برای حل بحران این کشور براساس خواسته مردم افغانستان دریافت شود.

نخست وزیر پاکستان افزود که این کشور به نقش خود برای تسهیل فرآیند صلح افغانستان ادامه می‌دهد و به هر تصمیمی که از جانب مردم افغانستان برای آینده کشورشان اعلام می‌شود، احترام و از آن پشتیباتی می‌کند.

وی با اشاره به سفر هفته جاری عبدالله عبدالله به پاکستان، اظهار داشت: اسلام‌آباد تعامل سازنده با کابل را ضروری و گامی مهم در مسیر رفاه، امنیت و ثبات در افغانستان می‌داند.

براساس این گزارش، رییس شورای عالی مصالحه افغانستان قرار است روز دوشنبه هفتم مهرماه سفر رسمی ۳ روزه به اسلام‌آباد پایتخت پاکستان انجام دهد. 

این سفر با هدف هماهنگی اسلام‌آباد و کابل در بحث فرآیند صلح افغانستان انجام خواهد شد در حالی که گفت‌وگوهای بین افغانی با حضور هیات دولت افغانستان و اعضای گروه طالبان در دوحه ادامه دارد.

روزنامه پاکستانی «دیلی تایمز» به نقل از منابع دیپلماتیک افغانستان در اسلام‌آباد نوشت که عبدالله عبدالله درصدد کسب حمایت‌های دولت و سیاستمداران پاکستانی از صلح افغانستان است زیرا این روند به‌رغم پیمان صلح آمریکا-طالبان همچنان با چالش مواجه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =