امامان جمعه: دفاع مقدس از عقلانی ترین اقدامات تاریخ ملت ایران است

استانها- ایرنا- امامان جمعه دفاع مقدس را از عقلانی ترین اقدامات تاریخ ملت ایران برشمردند و بر ضرورت تبیین درست حقایق این حماسه بزرگ و هوشیاری در برابر ایجاد تحریف و شبهه پراکنی ها در این خصوص تاکید کردند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از مراکز استان‌ها، خطیبان جمعه چهارم شهریور ماه و در نخستین  یین عبادی سیاسی نماز جمعه در فصل پاییز با گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزودند: هشت سال جنگ تحمیلی الهام بخش نسل‌های آینده خواهد بود که ملت ایران در آن دوران در مقابل ابرجنابتکاران ایستادند و از آب، خاک، ناموس و هستی نظام دفاع کردند.

آنها با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص  مقابله با جریان انحرافی و شبهه افکنی در راستای دفاع مقدس گفتند :امروز دشمن در جبهه ایجاد ناامید کردن جامعه در حال تلاش و برنامه ریزی است، بنابراین باید در این میدان برای ایجاد اعتماد و امید در بین مردم تلاش کنیم.

امامان جمعه در بخش دیگری از خطبه های نماز با بیان اینکه دولت آمریکا برای کسب رای در حال خوش رقصی برای اسراییل است افزودند : برخی حکام کشورهای اسلامی مایه ننگ جهان اسلام هستند که به  زودی از صحنه سیاسی کشورهای خود پاک خواهند شد.

اطاعت از فرمان رهبری در نرفتن به سمت مرزها در اربعین ،پیمان شکنی آمریکا ،توجه به وضعیت معیششتی مردم ،ثبات قیمت ها و تلاش برای مهارتورم ، اهمیت تقوای اقتصادی ، اهمیت وقف و تبدیل آن به فرهنگ ، تکریم سالمندان ، توجه به زیر ساخت های گردشگری ، مقابله با جنگ فرهنگی دشمن در فضای مجازی ،خدمت به همنوعان ،حضور ناو آمریکا در خلیج فارس و رعایت دستور العمل های بهداشتی و جدی گرفتن کرونا  از دیگر محورهای سخنان خطیبان جمعه استانها بود.

بدنبال چند روز پس از تائید رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران و با شدت گرفتن روند گسترش آن برگزاری مراسم نماز جماعت از دومین جمعه اسفند ماه (۹اسفندماه) در مرکز بیشتر استان‌ها و شهرهای بزرگ متوقف شد.

موضوع برگزاری نماز جمعه از نیمه اردیبهشت ماه امسال  در شهرهایی با وضعیت سفید در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد تایید قرار گرفت و نوزدهم اردیبهشت  نخستین نماز جمعه پس از شیوع ویروس کرونا با تاکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در برخی از شهرهای کشور برگزار شد .

چکیده خطبه‌های نمازجمعه برخی از مراکز استان‌ها در پی می‌آید:

مرکزی (اراک)

 نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: انقلاب اسلامی توانست هویت جهاد دفاعی را که در اسلام از عظمت بالایی برخوردار است، احیا کند.

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی » در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته اراک که در مصلی بین‌المقدس این شهر اقامه شد با گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ایران اسلامی با گذشت چهار دهه از آغاز جنگ تحمیلی با وجود تمامی توطئه‌های دشمنان علیه مردم کشور به رهبری رهبر معظم انقلاب و تلاش‌ها و مجاهدت‌ها، به پیروزی‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف علمی و نظامی دست یافته‌ است.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: ایران  توانسته قله‌های علمی دنیای اسلام و جهان  را فتح کند و با وجود  تحریم‌ و تهدید دشمنان بیش از ۹۰ درصد نیازهای دفاعی در داخل تولید می شود.

وی ادامه داد: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی حاصل اتاق فکر دشمنان اسلام بوده و بی‌هویتی جوانان و بازی با اخلاق اسلامی از این توطئه نیز خطرنانک تر است و باید دستگاه‌های مربوطه در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.

خراسان شمالی (بجنورد )

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: وجود بابرکت شهدا برای ملت ما پشتوانه و برای نظام اسلامی مایه اقتدار است.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه این هفته بجنورد اظهار داشت: مسیر حرکت در راستای ارزش های شهدا باید پررهرو باشد و باید قدردان جانفشانی شهدا باشیم.

کردستان (سنندج)

امام جمعه سنندج در نماز جمعه این هفته نیز با بیان اینکه اکنون به واسطه خون شهدا شاهد امنیت پایدار در کشور هستیم، گفت: بعد از سالها گذشت از دوران دفاع مقدس نه تنها از اقتدار نظام اسلامی کمتر نشده بلکه به واسطه وجود رهبری مدبر، از قدرت‌های بزرگ در جهان محسوب می‌شویم.

ماموستا رستمی تاکید کرد: ایران اسلامی دارای ظرفیت‌ و منابع بسیار زیاد خدادادی است، بنابراین با دلسوزی و احساس مسئوولیت می‌توان راه توسعه کشور و پیشرفت در بخش‌های مختلف را هموار کرد و این مهم با همکاری مردم و دستگاه‌های مختلف قابل تحقق است.

زنجان

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس در برابر دشمنان افتخارآفرین‌ترین بخش حیات سیاسی ایران اسلامی است.

حجت الاسلام علی خاتمی ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی( ع)  به نقش بی بدیل امام راحل در هدایت، رهبری و پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دشمنان نیز به این مهم اذعان دارند و هم اکنون مسیر کشور همان مسیر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران است.
همدان

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: برخی از رسانه بنا دارند مجلس را به حاشیه ببرند اما نمایندگان مردم در خانه ملت باید از پرداختن به حواشی بپرهیزند.

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی افزود: تهمت، افترا و متهم کردن در شان مسئولان نظام اسلامی نیست.

وی با بیان اینکه اهانت و توهین به مسئولان کشور کمک به دشمنان و بیگانگان است خاطر نشان کرد: دشمن می خواهد با دامن زدن به اختلافات بین مردم و مسئولان، مردم را از نظام، مسئولان و آینده کشور ناامید کند.

هرمزگان (بندرعباس )

نماینده ولی‎فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس خطاب به بازاری‌ها از فروش اموال احتکار شده به عنوان معروف‌های واجب نام برد و احتکار کالاهای مورد نیاز جامعه را نیز جزو منکرات اقتصادی دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عبادی‌زاده  به مصادیق امر به معروف و نهی از منکر اقتصادی اشاره کرد و اظهارداشت: کسی که از راه حلال درآمد به دست می‌آورد و خانواده‌اش را مدیریت می‌کند در واقع با سفره حلال خود و خانواده‌‍اش را در زمینه‌های مختلف واکسینه می‌کند.

چهار محال و بختیاری (شهرکرد)

خطیب موقت جمعه شهرکرد با اشاره به رشادتهای رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس گفت: حماسه و رشادتهای دفاع مقدس برای نسلهای آینده به بهترین شکل تبیین شود.

حجت‌الاسلام سید ابوالحسن فاطمی افزود:دفاع مقدس در تاریخ ایران، روزهای درخشانی را رقم زد که این حماسه و خاطره پرشکوه این حماسه برای همیشه در تاریخ ایران به عنوان برگ زرین و طلایی خواهد ماند.

خطیب جمعه شهر کرد به مسوولان نظام توصیه کرد، خدمت به همنوع و رفع مشکلات مردم را باید سرلوحه کارهای خود قراردهند.

وی به حضور ناو آمریکا در خلیج همیشه فارس اشاره کرد و گفت: این کشتی تنها برای قوت قلب کشورهای حوزه خلیج فارس آمده است و جرات و جسارت هیچ اقدامی را ندارد.

مازندران (ساری)

نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری خواستار همکاری مجلس شورای اسلامی با دولت در انتخاب وزیر وزارت صنعت ، معدن و تجارت شد و گفت : در جنگ اقتصادی با دشمنان ما نیاز به فرماندهی جامع به خصوص در وزارت صنعت داریم .

حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر محمدی لائینی در آیین نماز جمعه شهر ساری افزود : در شرایط فعلی وزیر صنعت نداریم و این وزاتخانه در بلاتکلیفی قرار دارد و  باید دولت و مجلس شورای اسلامی با همکاری یکدیگر هر چه سریع تر تکلیف این وزارتخانه را مشخص کنند.
امام جمعه ساری تاکید کرد : در سال جهش تولید و در جنگ اقتصاد دشمن ، باید وزارت صنعت ، معدن و تجارت هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود تا بتوانیم بر این مشکلات قائق آییم.
دولت هفته گذشته علیرضا رزم حسینی را به عنوان وزیر صنعت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. 

گرگان

 امام جمعه موقت گرگان با یادآوری مناسبت‌های مختلف از جمله هفته دفاع مقدس گفت که سخن گفتن در این رابطه لازم و ضروریست اما خطبه‌های نماز /بخاطر حفظ سلامت مردم/ باید کوتاه شود.

حجت الاسلام محمدقاسم لیوانی با گرامیداشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس مردم کشورمان افزود: بدون شک مقاومت، صبر و ایثار در برابر متجاوزان سبب عقب‌نشینی دشمن می‌شود.

وی با بیان اینکه در قرون و جنگ های گذشته بخش هایی از سرزمین ایران به متجاوزان واگذار شد، گفت: جدا نشدن هیچ خاکی از ایران در جنگ هشت ساله افتخار بزرگ دوران دفاع مقدس است و این کار تنها با مقاومت ملت ایران مقدور شد.


 یزد

 نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزدبا گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس افزود: رزمندگان قهرمان با دستان خالی ولی با تکیه بر دین و برای یاری کردن مکتب اسلام  بر دشمنان پیروز شدند.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در خطبه‌های نمازجمعه علت دشمنی آمریکا و اروپا با ایران را به خاطر ایستادگی مردم و مسوولان بر ارزش‌های دینی و انقلابی و ایستادگی بر اصول انقلاب ذکر کرد که باید این روحیه بیش از گذشته در کشور جاری باشد .

ناصری یزدی به گرانی دلار و برخی اجناس در کشور اشاره کرد و گفت: این مساله فشار زیادی بر مردم تحمیل کرده و مسوولان باید برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم اقدام جدی تری انجام دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: مسوولان واحدهای تولیدی و صنعتی با در نظر گرفتن شرایط کشور و مردم در کنترل قیمت‌ها اقدام کنند تا بیش از این بر طبقات ضعیف جامعه فشار وارد نشود.

سیستان و بلوچستان(زاهدان)

 امام جمعه موقت زاهدان گفت: در جنگ تحمیلی تمام بلوک غرب و شرق با همه توان و فراری هایی که با پول این ملت سلاح خریداری و در اختیار صدام می گذاشتند در مقابل ملت ما قرار گرفتند اما ما با تکیه بر خدا بر دشمنان غلبه کرده و پیروز میدان شدیم.

حجت الاسلام مجتبی عزیزی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه عزت، اعتماد به نفس، احساس اقتدار که از ناحیه رزمندگان احساس شد یکی از بزرگترین نیازهای امروز است اظهار داشت: امروز  را با دوران دفاع مقدس قیاس کنید در آن دوران ملت ما در مقابل دشمن متحد و یک پارچه شدند. 
وی گفت: آزمون دفاع مقدس به ما آموخت که در زمان حمله دشمن عذر و توجیه نداریم و باید همه با هم ید واحده باشند.

قم

 امام‌جمعه موقت قم با اشاره به شکست‌های مفتضحانه آمریکا به خاطر ناکامی در اجرای سیاست‌های خود در مورد نظام اسلامی گفت: رئیس جمهوری آمریکا با این اقدام‌ها آبروی آمریکا و ابرقدرتی آن را برُد، گرچه آمریکا از اول هم آبرویی نداشت.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های مجازی نماز جمعه قم در حرم حضرت معصومه (س) اظهار داشت: در هفته های اخیر دشمن کینه توز ما سه بار در مجامع جهانی مانند مجمع عمومی  و شورای امنیت سازمان ملل متحد شکست مفتضحانه ای خورد.

وی افزود: دشمن دنبال این بود که تحریم هایی که علیه نظام اسلامی وضع کرده بودند، ادامه پیدا کند اما به فضل پروردگار تعجب است که حتی همپیمانان آمریکا نیز اجازه ندادند که مانور داشته باشد.

کهگیلویه و بویراحمد(یاسوج)

 نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: ظرفیت های مختلف کشور و ملت ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس بروز و ظهور یافت و چهره خبیث استکبار جهانی نیز بیش از پیش برای دنیا برملا شد.  

حجت الاسلام و المسلمین سید نصیر حسینی  اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نخستین روز هفته دفاع مقدس امسال مطالب ارزشمندی را بیان فرمودند که یکی از آنها لزوم تقویت ادبیات دفاع مقدس برای مقابله با تحریف گران است. 

وی افزود: مقاومت و ایستادگی جانانه ملت ایران در دوران دفاع مقدس تمامی توطئه های شوم دشمنان علیه نظام و انقلاب را خنثی کرد. 

 کرمانشاه

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با بیان اینکه همه ملت ایران به فرماندهی و رهبری حضرت امام راحل در جنگ حضور پیدا کردند و پیروزی را رقم زدند، گفت: همه از نوجوان تا کهنسال به فرمان امام در دفاع مقدس حضور داشتند.

 آیت الله مصطفی علما با اشاره به ارتحال آیت الله ممدوحی و تسلیت این ضایعه به ملت ایران گفت: آیت الله ممدوحی عمر خود را در راه خدمت به اسلام صرف کرد همچنین به فرموده رهبر انقلاب وی فردی انقلابی و  وارسته بود که حقایق اسلام را تبیین می کرد.

وی با اشاره به اینکه امسال پیاده روی اربعین برگزار نمی شود، افزود:رهبر انقلاب درباره زیارت اربعین فرمودند هر آنچه که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم بگیرد همان باید اجرا شود برهمین مبنا نیز جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس، نیروی انتظامی، بسیج، ارتش و سپاه برگزار شد.

بوشهر 

 نماینده ولی فقیه در  استان و امام جمعه بوشهر گفت: خیران و نهادهای حمایتی در این روزهای سخت برای تامین امور معیشتی و ابزار آموزشی دانش آموزان به کمک خانواده‌های نیازمند بشتابند.

 آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری روز جمعه در پیام آدینه خود اعلام کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا، خیران نسبت به تجهیز بیمارستان‌ها و تامین کالاهای بهداشتی به کادر درمان کمک کنند.

وی بیان کرد: با توجه به آغاز فصل پائیز و شیوع بیماری‌های تنفسی در این فصل از مردم انتظار می‌رود دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را مورد توجه قرار دهند.

خراسان رضوی(مشهد)

 امام جمعه مشهد گفت: قصد آمریکا از مذاکره، مسلط شدن بر کشور است و می‌خواهد ما را تسلیم کند و بر ما مسلط شود.

 آیت الله سید احمد علم الهدی  در خطبه مجازی نماز جمعه مشهد افزود: کسانی که می‌پندارند مذاکره با آمریکا، خاتمه بخش تمام مضیقه‌ها و فشارهای اقتصادی است که استکبار جهانی بر ما وارد می‌کند، در مقام اثبات نظریه باطل خود به تحریف تاریخ متوسل می‌شوند.

وی با اشاره به صلح حضرت امام حسن (ع) افزود: صلح آن حضرت، صلح نبود، متارکه جنگ بود. اگر حضرت امام حسن (ع) به شهادت می‌رسید، حضرت امام حسین (ع) هم شهید می‌شدند و دیگر جریان انقلاب کربلا و تداوم امامت پیش نمی‌آمد لذا حضرت امام حسن (ع)، مصلحت را در متارکه جنگ دیدند و از جنگ کنار کشیدند. آن حضرت طی ۱۰ سال عمر خود در جریان به قدرت رسیدن معاویه، همه زندگی خود را در مبارزه گذراندند.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: ما اکنون به لطف خدا در منطقه به‌ عنوان یک قدرت مطرح هستیم، جریان ما که جریان مقاومت است، هم آمریکا و هم ازناب آمریکا را در منطقه مستأصل کرده است. در چنین شرایطی، آمریکا می‌گوید با ما مذاکره کنید که تسلیم شوید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =