سفیر ایران در روسیه بر جبران کاستیهای اقتصادی تهران و مسکو  تاکید کرد

مسکو - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، گفت: همکاری های تهران - مسکو در سطح نظامی، امنیتی ، دفاعی و سیاسی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد اما در زمینه های روابط اقتصادی و فرهنگی کاستیهایی وجود دارد که لازم است دو طرف بر رفع آن بکوشند.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، کاظم جلالی در دیدار با صاحبنظران رسانه ای روسیه در حوزه نظامی و دفاعی از جمله ایگور پروکوپنگو نویسنده و مجری برنامه «راز نظامی» و معاون مدیرکل کانال سراسری روسیه (رن تیوی)، افزود: همکاری های ما در سطح نظامی، امنیتی ، دفاعی و سیاسی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد اما باید گفت که در دو زمینه اقتصادی و فرهنگی هنوز خیلی عقب هستیم و این مشکل روابط ما را در بلند مدت به چالش خواهد کشید.

جلالی در پاسخ به این پرسش که روابط ایران و روسیه باید چگونه باشد، اظهار داشت: روسیه همسایه شمالی ایران است، کشورها همسایگان خود را انتخاب نمی کنند بنابراین باید روابط خوبی با اطرافیان خود داشته باشند.

وی گفت: ایران و روسیه پیوندهای تاریخی گسترده ای با هم دارند هر چند که روابط دو کشور فراز و فرودهای بسیاری داشته است اما همواره تهران و مسکو با هم در ارتباط بوده اند و سابقه روابط دو کشور به بیش از ۵۰۰ سال می رسد.

جلالی با بیان اینکه ایران با برخی از کشورهای دنیا تنها ۱۰۰ سال سابقه برقراری روابط دارد، اظهار داشت: ایران و روسیه دربسیاری از مسائل بین المللی و منطقه ای همنظر هستند.

وی مقابله با یکجانبه گرایی، مبارزه با تروریسم بین المللی و افراط گرایی را موضوعات مشترک مدنظر دو طرف خواند و اظهار داشت: همه این مسائل دو کشور را بیش از پیش به هم نزدیک می کند.

سفیر ایران در خصوص روابط اقتصادی دو کشور نیز گفت: تراز تجاری با روسیه حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت های دو کشور رقم قابل ملاحظه ای نیست

لزوم احرایی شدن اسناد امضا شده بین ایران و روسیه

سفیر ایران یکی از آفت های روابط دو کشور را توقف در اجرای پروژه ها در حوزه اقتصادی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا اسناد و مدارک امضا شده به اجرا درآید.
وی گفت: شناخت ملت روسیه از ایران و ملت ایران از روسیه بسیار ناچیز است و ما نیز پیشنهادهایی را برای رفع این مشکل به دولت روسیه ارایه داده ایم و با راه اندازی کمیته همکاری های رسانه ای به دنبال رفع مشکلات در این خصوص هستیم.
جلالی اظهار داشت: در بخش غیرنظامی اقدامات مختلفی آغاز شده است که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا متوقف شد بنابراین ما در انتظار کاهش محدودیت ها و باز شدن مرزها برای آغاز پروژه ها هستیم و قطعا از طرح های قابل اجرا حمایت خواهیم کرد.

لزوم  فراهم شدن شرایط بهتر تحصیل دانشجویان ایرانی در روسیه
جلالی یکی دیگر از نقاط ضعف در روابط دو کشور را عدم حضور دانشجویان ایرانی در روسیه نسبت به غرب دانست و اظهار داشت: روسیه همواره به روی نخبگان ایرانی کشوری ناآشنا بوده است از این رو بسیاری از ایرانی ها برای ادامه تحصیل به غرب رفته اند.
وی گفت: ایجاد شرایط در دانشگاه های روسیه برای حضور گسترده تر ایرانی ها می تواند فاصله موجود در روابط در حوزه فرهنگی را به میزان قابل توجه ای جبران کند از این رو ما به دنبال حضور بیشتر دانشجویان ایرانی در روسیه هستیم و امیدواریم در این راه دانشگاه های روسیه نیز همراه شوند.
جلالی گفت: روس ها اگر خواهان گسترش روابط مستحکم هستند باید درهای دانشگاه های خود را بروی نخبگان ایرانی باز کنند و حضور چهار هزار دانشجوی ایرانی در این کشور رقم قابل توجه ای به حساب نمی آید.
وی گفت: خوشبختانه هر دو طرف به دنبال رفع موانع هستند اما متاسفانه گسترش ویروس کرونا بسیاری از برنامه ها را به تاخیر انداخت.

استفاده از فرصت فراهم شده برای گسترش روابط
جلالی با بیان اینکه اراده رهبران دو کشور بر گسترش روابط است، اظهار داشت: امروز بهترین فرصت برای گسترش روابط تهران و مسکو بوجود آمده است اما نباید فراموش کرد که اگر روابط سیاسی، دفاعی و امنیتی پشتوانه اقتصادی و فرهنگی نداشته باشد، شکننده خواهد بود.
رسانه های روسی تصویر واقعی ایران را منعکس کنند

وی گفت: ما از پر رنگ شدن نام ایران در رسانه های روسی برای نشان دادن تصویری واقعی از کشورمان استقبال می کنیم و به دنبال آن هستیم که در رسانه های روسیه تصویری واقعی از ایران نه آنچه غرب می خواهد منعکس شود.
سفیر ایران در فدراسیون روسیه گفت: همواره اگر از افرادی که برای اولین بار به ایران سفر می کنند بپرسید که تصورآنان پس از سفر به ایران در خصوص این کشور چقدر تغییر کرده است قطعا به شما می گویند که آنچه دیدند با آنچه تصور می کردند در دو جهت مخالف بوده است.
سفیر ایران گفت: قطعا رسانه ها در این زمینه پیشرو هستند و نقش اصلی را بازی می کنند.

ناآشنایی رسانه های روسی با ایران 
الکساندر اورلوف معاون اول هلدینگ رسانه ای ستاره سرخ (کانال رادیو و تلویزیونی ستاره روسیه) نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد پس از پایان محدودیت های کرونایی، رسانه های روسی و ایرانی بتوانند با اعزام هیات هایی به دو کشور، واقعیت ها را به تصویر بکشند.
وی اظهار داشت: ما به رسانه های ایرانی اعلام می کنیم که هرگونه همکاری را در خصوص اعزام تیم های آنان برای حضور در روسیه و بازدید و تهیه برنامه های تلویزیونی از صنایع دفاعی و نظامی کشورمان خواهیم داشت ضمن اینکه خبرنگاران ایرانی می توانند با حضور در دوره خدمت سربازی در روسیه، سربازی در کشور ما را به تصویر بکشند.
ویکتور بارانتس تحلیلگر نظامی و ستون نویس روزنامه کامسامولسکایا پراودا نیز ضمن انتقاد از تاخیر در ارسال سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ به ایران در آن دوره اعلام کرد که رویکرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ایران دوستانه است و کشور ما خواهان گسترش روابط نظامی است.
ایگور پروکوپنگو نویسنده و مجری برنامه «راز نظامی» و معاون مدیرکل کانال سراسری روسیه (رن تیوی) نیز در این دیدار با اعلام حمایت همه جانبه خود از سیاست های ولادیمیر پوتین گفت: ما روابط گسترده ای با ایران داریم و خواهان گسترش روابط بیش از هر زمانی هستیم و مخالفت خود را با یکجانبه گرایی آمریکا اعلام می کنیم.
وی در ادامه مشکل اصلی رسانه های روسیه را ناآشنایی با ملت ایران دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =