ادعای روزنامه صهیونیستی: عمان و سودان در چند روز آینده با اسرائیل توافق خواهند کرد

تهران-ایرنا- روزنامه صهیونیستی "معاریو" چاپ سرزمین‌های اشغالی روز جمعه نوشت: در چند روز توافق صلح اسرائیل با سودان و عمان اعلام می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "عربی ۲۱"، معاریو فاش کرد، در چند روز آینده توافق‌های صلح بیشتری با کشورهای عربی انجام خواهد شد. گام بعدی در مسیر عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عمان خواهد بود که در روزهای اخیر با میانجی‌گری و حمایت کامل آمریکا مذاکرات در این خصوص جریان داشته است.

این روزنامه نوشت: عمان در بیانیه رسمی از توافق‌های عادی‌سازی روابط با امارات و بحرین استقبال و ابراز امیدواری کرد که این روند به توافق با فلسطینی‌ها منجر شود.

معاریو نوشت: گشایش بزرگی در روزهای اخیر در تماس‌ها میان اسرائیل و عمان حاصل شده و به زودی بیانیه‌ای درباره توافق عادی‌سازی با این کشور صادر خواهد شد. هفته آینده توافق اعلام می‌شود و در صورت وجود مشکلات فنی، اعلام توافق صلح هفته بعدش اعلام می‌شود.

این روزنامه نوشت: یکی از کشورهای دیگری که در آستانه اعلام عادی‌سازی روابط با اسرائیل طی چند روز آینده هستند، سودان است. تاخیر در عادی‌سازی روابط میان خارطوم و تل‌آویو بنا به ترجیح مسئولان ارشد سودانی برای اعلام عادی‌سازی بعد از تغییر دولت موقت کنونی است.

معاریو فاش کرد: اما واشنگتن فشار بر مقامات سودانی را افزایش داده تا هم اکنون توافق صلح با اسرائیل را امضا کنند و منتظر تشکیل دولت دائمی نمانند، چرا که به عنوان بخشی از این معامله قرار است نام سودان از فهرست تروریسم ایالات متحده حذف شود.

این روزنامه به نقل از منابع صهیونیستی نوشت: معامله‌ای که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به سودان پیشنهاد کرده است که در ازای عادی سازی روابط با اسرائیل، سودان از فهرست تروریسم حذف شود، دولت خارطوم آن را پذیرفته است.

از سوی دیگر، شبکه تلویزیونی "آی ۲۴" نیوز رژیم صهیونیستی به نقل از منابع نزدیک به شورای حاکمیت سودان که ریاست آن را عبدالفتاح البرهان برعهده دارد، روز سه‌شنبه فاش کرد که دیدار قریب الوقوعی میان البرهان و نتانیاهو در روزهای آینده در کشور آفریقایی اوگاندا انجام خواهد شد.

همچنین منابع دیگری که خواستند نامشان فاش نشود از راه‌اندازی انجمن دوستی سودان و اسرائیل شنبه هفته آینده در خارطوم پایتخت سودان خبر دادند.

این مراسم قرار است که در سالن عباسی در شرق بیمارستان الزیتونه در خارطوم و در جریان کنفرانس خبری روی دهد که در جریان آن از رسانه‌ها نیز برای حضور دعوت به عمل آورده است.

اخبار مبنی بر عادی‌سازی روابط تل‌آویو و خارطوم در حالی مطرح می شود که رسانه‌های رژیم صهیونیستی یکشنبه شب فاش کردند که سودان برای عادی سازی روابط خود با این رژیم یک میلیارد دلار درخواست کمک کرده است.

همچنین رادیو "کان" رژیم صهیونیستی اعلام کرد آمریکا بر قطر فشار آورده تا در ازای لغو محاصره از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، توافق صلح با رژیم صهیونیستی امضا کند، پیشنهادی که به گفته منابع قطری، دوحه آن را نپذیرفته است.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که مراسم امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو با منامه از یک طرف و پیمان صلح رژیم صهیونیستی با امارات روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) در کاخ سفید و در حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به صورت رسمی امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست ها آشکار و رسمی کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =