نماینده ایران در سازمان ملل: عربستان سعودی منبع بی‌ثباتی در منطقه است

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات ضد ایرانی شاه سعودی گفت به طور کامل ثابت شده است که عربستان به عنوان منبع بی‌ثباتی در منطقه، حامی اصلی صدام و تجاوز به یمن است.

به گزارش ایرنا، در پی ایراد برخی اتهامات ضد ایرانی شاه سعودی در سخنرانی روز چهارشنبه وی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مجید تخت روانچی این اتهامات را بی‌پایه و اساس خواند و آنها را قاطعانه رد کرد.

وی افزود: عربستان با درماندگی تمام تلاش می کند تا با اتهام زدن به دیگران، اذهان را از سابقه تاریک و طولانی خود در حمایت گسترده از تروریسم، اشاعه اعتقادات افراطی، پراکندن تخم نفاق و کینه، اقدامات بی ثبات ساز در منطقه و جنایات خود در تجاوز 6 سال گذشته خویش به یمن منحرف سازد.

تخت‌روانچی ادامه داد: این کاملا ثابت شده که عربستان به عنوان منبع بی‌ثباتی در منطقه، اصلی‌ترین حامی مالی صدام، دیکتاتور عراق، در تجاوز هشت ساله به ایران بود که طی آن جنایات بی شماری را مرتکب شد که یکی از آنها استفاده از سلاح شیمیائی علیه شهرها و شهروندان ایرانی و عراقی بود.

وی اضافه کرد همچنین امروزه دیگر کاملا آشکار شده است که ایدئولوژی وهابی عربستان الهام بخش اصلی خطرناکترین گروه‌های ترویستی نظیر داعش و القاعده بوده است و این کشور نیز با دلارهای نفتی خود اصلی ترین حامی مالی این گروه‌ها به شمار می‌رود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد یک نمونه بارز دیگر از اقدامات بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای عربستان، کشتار و بیرحمی 6 سال اخیر آن در تجاوز به یمن است که نتیجه‌ای جز کشتار زنان و کودکان و تخریب خانه‌ها، مساجد، مدارس و بیمارستان‌ها و حتی هدف قرار دادن مراسم‌های عزا و عروسی در پی نداشته است.

تخت روانچی تاکید کرد این جنایات در مورد کودکان یمنی به اندازه‌ای بیرحمانه بوده که سازمان ملل، عربستان را در صدر فهرست کودک‌کش‌های دنیا قرار داد؛ اگرچه بعدها به دلایل کاملا مشخص غیرحرفه‌ای، نام این کشور از آن فهرست حذف شد.

وی یادآور شد: برخلاف این همه جنایات که عربستان در مغایرت آشکار با حقوق بین‌الملل مرتکب شده و موجب مسئولیت بین‌المللی آن است؛ این کشور در اقدامی کاملا غیرانسانی، هنوز هم به استفاده از قحطی به عنوان یک روش جنگی و نیز جلوگیری از ارسال سوخت، غذا و دارو به مردم یمن ادامه می دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: صلح و امنیت از طریق اتکا به نیروهای خارجی که فقط در پی منافع خود و فروش سلاح‌هایشان هستند، به دست نمی‌آید بلکه از طریق گفت‌وگوهای صادقانه با شرکت همه کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و پای بندی به اصول بنیادین حقوق بین الملل قابل تحقق است.

تخت‌روانچی به طرح صلح «امید» جمهوری اسلامی ایران در مورد صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و از عربستان خواست به چنین درخواستی برای گفت‌وگوهای فراگیر منطقه‌ای پاسخ مثبت بدهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =