آمریکا خواستار گفت ‌وگو با ایران درباره افغانستان شد

تهران- ایرنا- «زلمای خلیل‌زاد» نماینده آمریکا در امور افغانستان، خواستار گفت ‌وگو با جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به جنگ در آن کشور شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، خلیل‌زاد پنجشنبه به وقت محلی آمریکا در نشست مجازی «مؤسسه آمریکایی صلح» گفت: ایران مایل است ما را بدون آنکه پیروز شویم یا شکست بخوریم، در جنگ افغانستان نگه دارد تا قبل از توافق میان آمریکا و ایران، بهای گزافی بپردازیم.
وی افزود: اما ما پیشنهاد داده‌ایم تا درباره این مسأله با ایرانی‌ها ملاقات کنیم و آنها باید به چارچوب‌های متعددی که ما و آنها حضور داریم، ملحق شوند تا درباره آینده افغانستان صحبت کنیم.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، خلیل‌زاد همچنین گفت که آمریکا هر گروه مورد حمایت ایران را که «اقدامی علیه ما انجام دهد» هدف قرار خواهد داد و افزود: واشنگتن «آنها را از نزدیک رصد می‌کند».
این خبرگزاری افزود: خلیل‌زاد در گفت ‌وگوهای مورد حمایت سازمان ملل متحد درباره افغانستان مشارکت کرده است. ایران نیز در این گفت وگوها حضور دارد.
آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، به افغانستان حمله کرد و حکومت طالبان را که از سال ۱۹۹۶ بر این کشور حکومت می‌کرد، ساقط کرد.
آمریکا پس از سال‌ها جنگ، برای خروج از افغانستان به توافق با طالبان روی آورد. در همین حال، گفت ‌وگوهایی نیز میان گروه‌های داخلی با عنوان مذاکرات صلح افغانستان نیز در دوحه پایتخت قطر برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =