معاون وزیر تعاون: فضای نگرانی بازار کار در حال شکستن است

کاشان- ایرنا- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: فضا نشان می‌دهد که مراجعه برای پیدا کردن کار یا بازگشت به کار شکل گرفته و نگرانی که بهار امسال از ناامیدی از حضور در بازار کار اتفاق افتاد، آرام آرام در حال شکستن و بازگشت است و امید می‌رود نرخ مشارکت به حالت گذشته بازگردد.

به گزارش ایرنا، عیسی منصوری روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اردستان اظهار داشت: برآورد این بود که به صورت عام آسیب‌دیدگی بخش رسمی و غیررسمی کشور شامل آنهایی که ساعت کارشان کم شد یا یک مقدار جابه‌جایی در شغل یا توقف موقت داشتند، حدود ۶ میلیون نفر است اما آنهایی که به صورت کامل ریزش داشتند، ارزیابی حدود یک و نیم میلیون نفر است.

وی در مورد مطالبه بیمه بیکاری کارگران بیان کرد: ۸۵۰ هزار نفر در سامانه مربوطه نام‌نویسی کرده بودند که حدود ۷۰۰ هزار نفر آنها می‌توانستند مشمول بیمه بیکاری شوند و بنابر منابعی که در اختیار داشتیم، تلاش کردیم که تعهدات را انجام دهیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: این عدد نسبت به نرم کشور ۴۰۰ هزار نفر بالاتر بود و از این رو دولت رقمی را برای این بخش به صورت جداگانه اختصاص داد که به صورت تدریجی در حال پرداخت است.

وی تشریح کرد: به دلیل شرایط خاصی که بر کشور حاکم است، ناچار هستیم که به صورت ویژه و انتخابی حوزه‌ها و کسب و کارهایی که به حفظ و ایجاد اشتغال در این شرایط منجر بشود را مورد توجه قرار دهیم.

منصوری اضافه کرد: مناطقی مانند اردستان در این شرایط بر اساس ارزیابی‌های میدانی در مقایسه با نقاط مرکزی‌تر، امکان و ظرفیت حفظ و ایجاد اشتغال بهتری دارند و به این ترتیب اگر در تخصیص منابع مدیریت داشته باشیم و اقتضای زمان را در نظر بگیریم، ایجاب می‌کند که این مناطق در دستور کار ایجاد و توسعه اشتغال کشور قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: این موضوع به طور خاص در مورد اردستان قابل اثبات است و جریان کسب و کار و رونق اشتغال را در حوزه‌های مورد تاکید به صورت میدانی می‌توان دید.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز بازدید میدانی از برخی طرح‌هایی که با این چارچوب مورد حمایت قرار گرفتند، داشتیم؛ اغلب کسب و کارها در حال تکمیل طرح‌ها یا توسعه کسب و کارها هستند و تقاضای بالفعل خوبی برای فعالیت‌هایشان وجود دارد.

وی اظهار داشت: اغلب این فعالیت‌ها از رسته‌های مورد تاکید وزارت کار و دولت است و بنابر این کوشش داریم در ماه‌های آینده نتایج ملموس آنها را ببینیم.

منصوری بیان کرد: یک جریان خوبی از فعالیت و جنب و جوش اقتصادی فارغ از آن جریان غالبی که در کشور وجود دارد، در شهرستان اردستان قابل مشاهده هست و این سرمایه‌ای برای کشور به شمار می‌رود و احساس می‌شود هم بخش خصوصی و هم مسئولان منطقه فعالانه و متعهدانه کار را دنبال می‌کنند.

وی تصریح کرد: این منطقه از نظر ما از جریان‌های کاذب کسب و کار هم دور است و از این رو تلاش داریم کمک‌هایی را که هماهنگ کردیم، اجرایی کنیم تا نتایج ملموس آن برای مردم منطقه و کشور قابل ملاحظه باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: بسته اولی که در اسفندماه گذشته در مواجهه با شیوع کرونا روی میز گذاشتیم، اولویت نخست بود و مرحله بعد حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده را در دستور کار داشتیم که از جمله تا کنون برای نزدیک به ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، کسب و کارهایی به بانک‌ها معرفی شدند که حدود چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و این فرایند ادامه دارد.

وی افزود: متقاضیانی که برای این وام نام‌نویسی کردند و پرونده‌هایشان فعال شده است، باید تا پایان مهرماه پیگیری کنند که بتوانند وامشان را دریافت کنند و البته هماهنگی با بانک مرکزی و ۱۹ بانک فعال دیگر صورت گرفته است که با سهولت و سرعت بیشتری این تسهیلات را در اختیار قرار دهند.

منصوری ادامه داد: از سوی دیگر تسهیلات خوبی فراهم شده بود و تلاش شد برای رقم‌های ۱۶ میلیون به پایین جز سفته ضمانتی وجود نداشته باشد و برای رشته‌هایی مانند حمل و نقل و گردشگری هم تسهیلات ویژه در نظر گرفته شد.

وی تشریح کرد: برای ادامه کار بنا به نظر رئیس جمهوری یک بسته خاص توسعه و حمایت از کسب و کار و اشتغال برای یک سال باقی مانده تا پایان عمر دولت تدوین شده است که امید می‌رود پس از تصویب بلافاصله اجرا کنیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: حمایت‌های حوزه کارآفرینی هم به طور بدیهی در این شرایط معطوف به برخی رسته‌های منتخب است و به صورت فراگیر و باز عمل نمی‌شود؛ برای نمونه توسعه شبکه خانه‌های خلاق امسال در هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی، کمک به پایداری کسب و کارهای حوزه گردشگری در دستور کار است تا در این شرایط که دچار افول در بازار هستند بتوانند روی پای خود بایستند و به صورت مصرح در دستور کار کارگروه اقتصادی ستاد کرونا نیز هست.

وی اضافه کرد: کارهایی در بحث باشگاه کارآفرینی جوانان در سطح ملی نیز انجام می‌شود و ایجاد بنیادهایی که پلتفرم حوزه نوآورانه را تقویت می‌کنند مانند هوش مصنوعی، بلاکچین و تولید محتوای فرهنگی و دیجیتال که حضور آنها در بازارهای جهانی به دلیل شرایطی که دارند در دستور کار هست و هم اکنون بخشی از این فعالیت‌ها جریان دارد.

منصوری گفت: با وجود همه این شرایط کوشش می کنیم به صورت غیرمتمرکز حمایت از کسب و کارها تداوم داشته باشد و بازدید امروز از منطقه اردستان هم یکی از مصادیق این حمایت‌ها است و نتایج آن را مردم منطقه در آینده نزدیک شاهد خواهند بود.

۹ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی، ۲۵۰ هزار واحد صنفی و یک میلیون و ۹۰ هزار کارگر بیمه شده در استان اصفهان وجود دارد که با احتساب خانواده‌های آنها، ۶۴ درصد جمعیت کل استان را تشکیل می‌دهند.

شهرستان اردستان با جمعیت افزون بر ۴۲ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =