کاهش آمار کرونا در اصفهان در گرو اجرای دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی است

اصفهان - ایرنا - رییس مرکز بهداشت استان و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اجرای ناقص شیوه‌نامه‌های بهداشتی در بین مردم و واحدهای صنفی و اماکن عمومی از دلایل اصلی افزایش چشمگیر شیوع و ابتلا به بیماری کرونا در روزهای اخیر در این خطه است.

میزان ابتلا به بیماری کرونا در یک هفته اخیر در استان اصفهان با پیک ناگهانی مواجه شد که نگرانی بسیاری را در بین مردم و مسوولان ایجاد کرد؛ در زمان حاضر حدود یکهزار و ۳۰۰ نفر دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

کمال حیدری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بررسی‌های انجام شده در سطح جامعه نشان می دهد که در بیشتر موارد در قبال شیوه‌نامه‌های بهداشتی بطور ظاهری برخورد شده و حلقه‌های اجرای آن، ناقص است.

وی با بیان اینکه در ظاهر، بیشتر مردم و متصدیان واحدهای صنفی شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از ماسک استفاده می‌کنند، تصریح کرد: اما بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که بیشتر این برخوردها، ظاهری و در حد زدن ماسک بوده است و برخی دستورها مانند ضد عفونی کردن، تهویه هوا و شست و شوی مداوم دست‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود.

حیدری به بازدیدی که روز پنجشنبه سوم مهر از مراکز خرید، سینماها، بانک‌ها و اتوبوس‌های اصفهان داشت، اشاره و اضافه کرد: در این بازدید مشخص شد که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغ شده به واحدهای مختلف مستلزم نظارت بیشتر از سوی دستگاه‌های اجرایی مرتبط است و برای برخی از آنها ضمانت اجرایی چندانی وجود ندارد.

وی به وضعیت اتوبوس ها اشاره کرد و گفت: برخی رانندگان اتوبوس‌ها عنوان کردند که اگر مسافری بدون ماسک سوار اتوبوس شود دستوری به آنها در این زمینه ابلاغ نشده است درحالیکه در قطار شهری از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می‌شود.

رییس مرکز بهداشت اصفهان با بیان اینکه تعداد زیادی از متصدیان واحدهای صنفی ماسک داشتند، افزود: اینکه آیا همه آنها به اندازه کافی از مواد ضد عفونی کننده در محل واحد صنفی خود استفاده می‌کنند مشخص نبود از طرفی برخی از آنها مشتریان بدون ماسک را به داخل فروشگاه راه داده و به آنها خدمات ارایه می‌کردند.

حیدری با تاکید بر اینکه زدن ماسک تنها راه پیشگیری از ابتلا به کرونا نیست، تصریح کرد: اگر فردی به ویروس کرونا آلوده باشد و وارد واحد صنفی یا اتوبوس شود و دست به کالاها و دستگیره‌ها بزند یا عطسه و حتی صحبت کند همه اینها منجر به انتشار ویروس کرونا خواهد شد لذا تاکید می‌شود که اگر شیوه‌نامه‌های بهداشتی بطور کامل اجرا نشود، نمی‌توان چندان به مهار ویروس کرونا خوشبین بود.

وی با بیان اینکه اصفهان در وضعیت فوق حاد شیوع بیماری کرونا قرار دارد، تاکید کرد: بدون شک این استان ضربه سنگینی از محل اجرا نشدن کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی در این زمینه خورد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: ما وقتی در حوزه سلامت و بهداشت موفق خواهیم بود که مردم مشارکت لازم را داشته باشند و موازین بهداشتی مانند ماسک زدن و ضد عفونی کردن مداوم را مطالبه کنند.

وی، همکاری بین بخشی دستگاه‌های اجرایی و رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی در اداره‌ها و اماکن عمومی را نیز ضروری خواند و افزود: مرکز بهداشت اصفهان شیوه نامه‌های مربوط به بیماری کرونا را به همه واحدهای صنفی و صنعتی، اداره ها و بخش های عمومی و خدمات رسانی ابلاغ کرده است اما این موضوع باید نهادینه شود.

به گزارش ایرنا، با شروع انتشار ویروس کرونا تاکنون در مجموع حدود ۳۵ هزار بیمار مبتلا در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری شدند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاکنون بیش از ۴۳۶ هزار نفر در کشور به کووید ۱۹ مبتلا شده و بیش از ۲۵ هزار نفر براثر این بیماری جان باخته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =