۹ درصد جمعیت قزوین را سالمندان تشکیل می‌دهند

قزوین - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه ۹ درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می‌دهند، گفت: گروه‌های سنی ۶۰ تا ۸۰ سال جامعه رو به رشد بوده و باید سازو کار مناسبی را برای تامین روحی و جسمی این افراد در نظر بگیریم.

به گزارش ایرنا، پیمان نامدار روز  پنجشنبه در جلسه کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی استان افزود: چنانچه از هم اکنون برای جمعیت سالمند برنامه‌ریزی نکنیم در این صورت با مشکلات زیادی در آینده مواجه خواهیم شد چرا که در حال حاضر با توجه به افزایش این قشر در مقایسه با سال‌های گذشته، هزینه‌های بهداشتی و درمانی آنان نیز زیاد شده است.

وی با بیان اینکه سالمندی یکی از مراحل زندگی انسان است، اظهار داشت: میانگین امید به زندگی در قزوین از ۷۵ به ۷۹ سال رسیده که این میزان چهار سال از میانگین کشوری بالاتر است.

این مسوول حوزه درمان یکی از اهداف نظام سلامت کشور را داشتن سالمندانی سالم دانست و نباید با افرایش امید به زندگی شاهد افزایش جمعیت سالمندانی باشیم که همراه با درد و رنج این دوران را سپری می‌کنند، خاطرنشان کرد: زندگی سالمندان باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد که این امر نیازمند برنامه‌ریزی منسجم است تا جایی که باید از دوره جوانی و کودکی شیوه صحیح زندگی کردن را به افراد بیاموزیم.

به گفته وی، هم اکنون میانگین سنی با افزایش امید به زندگی تعداد سالمندان نیز افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود با روند افزایش جمعیت سالمندی، در آینده با چالش‌های جدی روبرو باشیم.

نامدار، توجه به نیازهای عاطفی دوران سالمندی را بسیار مهم برشمرد و یادآور شد: در جامعه به نیازهای واقعی این قشر توجه خاصی نمی شود و متاسفانه امکانات اجتماعی و برنامه‌های مدونی نیز برای آنان نداریم و برای آنکه در آینده این مساله به یک چالش جدی تبدیل نشود باید به دنبال راهکارهای مناسب برای حل آن بود.

وی اضافه کرد: در بحث شیوع بیماری کرونا خوشبختانه کمترین آمار مرگ و میر در بین سالمندان مراکز بهزیستی استان را تاکنون شاهد بوده‌ایم.

رسیدگی به سالمندان یکی از مولفه‌های رفاه اجتماعی است

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان قزوین نیز در این جلسه، رسیدگی به سالمندان را یکی از مولفه‌های اصلی رفاه اجتماعی دانست که دستگاه‌های اجرایی در آن نقش دارند و اظهار داشت: در قالب این طرح خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی، روان شناسی و روان شناختی به سالمندان ارایه می‌شود.

راحله جاتن با اشاره به اینکه نگاهداری از سالمندان در خانه، خانواده و خانواده محوری از رویکردهای مهم و اصلی سازمان بهزیستی برای خدمات رسانی به این قشر است، افزود: در حال حاضر ۵۰ سالمند قزوینی در طرح مراقبت از سالمندان در منزل تحت پوشش این نهاد قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان، ۱۱۴ هزار و ۴۰۶ نفر آنها را سالمندان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: از این تعداد بیش از ۱۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی استان قزوین قرار دارند.

جاتن تصریح کرد: بهزیستی قزوین دارای یک هزار و ۱۶۹ سالمند در حوزه امور اجتماعی و سه هزار و ۵۳۱ سالمند در بخش توانبخشی تحت پوشش خود دارد که از این تعداد ۲ هزار نفر خدمات حمایتی، معیشتی و مستمری دریافت می‌کنند.

این مسوول بهزیستی یادآور شد: استان قزوبن دارای هشت مرکز شبانه‌روزی سالمندان در شهرستان‌های قزوین، البرز، آبیک و بویین زهرا با ظرفیت اسمی ۴۱۰ نفر و همچنین یک خانه حمایتی سالمندان در شهرستان قزوین با ظرفیت ۱۰ نفر است.

به گفته وی، خدماتی که در این مراکز ارایه می‌شود شامل ۲ بخش تخصصی و غیرتخصصی از جمله اقدامات پزشکی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، پرستاری، روانشناسی و مشاوره، مددکاری و مشاوره تغذیه است.

وی تاکید کرد: سیاسیت سازمان در حال حاضر ایجاد بستر و شرایط لازم جهت کوچک سازی فضای اقامتی مراکز شبانه‌روزی و توسعه خانه‌های حمایتی می‌باشد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین اضافه کرد: سازمان بهزیستی علاوه بر تحت پوشش قرار دادن گروهی که به خدمات شبانه‌روزی، مراقبتی و توانبخشی نیاز دارند، به سالمندانی هم که به غیر از پدیده سالمندی دچار معلولیت شده و یا دچار بیماری زمینه‌ای و سکته مغزی شده‌اند نیز خدمات توانبخشی ارایه می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =