نشست عربی اروپایی «صلح خاورمیانه» بدون حضور آمریکا در اردن برگزار شد

تهران-ایرنا- نشست اردن درباره «روند صلح خاورمیانه» با محوریت مسئله فلسطین و عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با حضور وزیران خارجه اردن،‌ مصر، فرانسه و آلمان و بدون حضور آمریکا برگزار شد.

به گزارش روزنامه الدستور،‌ در نشست امان، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن، سامح شکری وزیر خارجه مصر و جان اف لودریان وزیر خارجه فرانسه حضور داشتند و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز به طور مجازی حضور داشت.

 بررسی افق‌های واقعی برای تحقق صلح فراگیر و عادلانه برای مسئله فلسطین محور اصلی این نشست بود.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در این نشست گفت: هیچ راهی برای تحقق صلح فراگیر و عادلانه وجود ندارد مگر اینکه درگیری فلسطین و اسرائیل بر اساس تشکیل دو کشور حل و فصل شود. تلاش ما نیز برای تحقق این امر همچنان ادامه دارد.

 وی ضمن ابراز نگرانی از بسته شدن مسیر مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها گفت: قوانین بین‌المللی و معاهدات سابق، مرجع اصلی و اساسی ما برای تحقق صلح است.

وزیر خارجه مصر نیز بر اهمیت رسیدن به صلحی فراگیر در منطقه طبق قطعنامه‌های شرعی بین‌المللی و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.

شکری افزود: اهمیت نشست امروز، در این است که ایجاد وسایل و راه‌های مناسب برای نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها و ایجاد کانال ارتباطی بین طرف‌های درگیر و رسیدن به نتیجه‌ای برای حل این درگیری‌ طولانی مدت، مورد بررسی قرار گرفته است.‌

وی افزود: توافق‌های میان اسرائیل با امارات و بحرین نیز منجر به حمایت‌های بیشتر برای رسیدن به صلح فراگیر و دائمی در منطقه می‌شود.

لودریان هم در سخنانی از اسرائیل خواست که طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به فلسطین اشغالی را به طور کامل به حالت تعلیق درآورد. 

وی همچنین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را به از سرگیری مذاکرات فراخواند.

وزیر خارجه فرانسه گفت: ثبات در منطقه باید با تشکیل دو کشور محقق شود. توافق‌نامه‌های صلحی که اخیرا با اسرائیل امضا شده باید باعث ایجاد ثبات و امنیت برای دو طرف فلسطینی و اسرائیلی شود.

وزیر خارجه آلمان نیز بعد از مثبت شدن تست کرونای یکی از محافظان شخصی‌اش سفرش را به اردن لغو کرد و به طور مجازی در این نشست شرکت داشت.

به دنبال آغاز روابط رسمی میان ابوظبی و منامه با تل‌آویو، تماس‌ها و دیدارهای زیادی در روزهای اخیر میان این کشورها انجام شده که واکنش شدید مردم برخی کشورهای منطقه از جمله فلسطینی‌ها را به دنبال داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =