درآمدهای مصوب دولت در کردستان  امسال کاهش می‌یابد

سنندج - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: در سال ۹۸ درآمدهای استان حدود ۴۹ صدم درصد درآمدهای کشور بود که مصوب سال ۹۹ حدود ۴۴ صدم درصد و پنج درصد کمتر از سال گذشته است.

بهرام نصراللهی زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی کردستان در حوزه کشاورزی بوده که از پرداخت مالیات معاف است.

وی تاکید کرد:  این مساله جهت گیری کلی دولت برای توسعه کردستان را نشان می‌دهد و افزایش اعتبارات استان و کاهش درآمدهای دولت در آن بیانگر نگاه ویژه دولت به توسعه مناطق کمتر برخوردار است.

وی افزود: بیش از ۹۰ منبع اصلی درآمدهای استانی  از محل مالیات بوده و مابقی آن از محل وصول جرائم راهنمایی و رانندگی، اجاره ساختمان‌های دولتی و بازدید از موزه‌ها  و دیگر اماکن فرهنگی است.

نصراللهی زاده سرجمع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در بخش‌های مشخص قانون بودجه در سال گذشته را حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: این رقم امسال ۲ هزار میلیارد تومان است که با افزایش ۳۱ درصدی زمینه ساز توسعه بیشتر استان خواهد بود.

نصراللهی زاده اضافه کرد: اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان ۳۵۲ میلیارد تومان است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان با اشاره به اینکه ۵۰ درصد اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور به پروژه‌هایی اختصاص داده می‌شود که در قانون بودجه پیوست دارند، گفت: ۵۰ درصد دیگر بصورت استانی توزیع می‌شود و اعتبارات استان در سال جاری در ۲بخش ملی و استانی حدود ۵۶۰ میلیارد تومان است.

نصراللهی‌زاده با تاکید بر اینکه اعتبار پروژه‌های ملی دارای ردیف در پیوست شماره یک قانون بودجه در سال ۹۸ حدود ۳۱۷ میلیارد تومان بود، این رقم را در سال جاری ۷۷۷ میلیارد تومان اعلام و اظهار داشت: این مبلغ در مقایسه با سال گذشته ۱۴۴ درصد افزایش دارد.

وی افزود: ۱۲۵ میلیارد تومان نیز مربوط به پروژه استانی ویژه در پیوست شماره یک قانون بودجه سال ۹۹ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =