بیش از ۷.۵ میلیون دلار کالا از گمرک مهاباد صادر شد

مهاباد- ایرنا- رییس گمرک مهاباد گفت: طی نیمه نخست امسال، ۷۳ محموله کالا به ارزش هفت میلیون و ۵۶۸ هزار دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شد.

احمد احمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مقدار صادرات از لحاظ ارزش و تعداد اظهارنامه‌های صادراتی به ترتیب ۱۲ و ۳۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سیمان، فرش ماشینی و تخم مرغ به ترتیب بیشترین محموله‌های صادراتی این کمرگ بودند، اضافه کرد: از مجموع محصولات صادر شده بیش از ۹۰ درصد به کشور عراق و مابقی نیز به سایر کشورهای همسایه صادر شده است.

رییس گمرک مهاباد اظهار داشت: امسال ۱۷۸ پرونده کالای قاچاق نیز به ارزش ۱۲۴ میلیارد در این شهرستان تشکیل شده‌است.

احمدی بیان کرد: لوازم بهداشتی، لاستیک، احشام و ماینر به ترتیب بیشترین کالای قاچاق کشف شده در این مدت در این شهرستان به شمار می‌رود.

وی گفت: از ابتدای امسال ۶۵ فقره پروانه خروج موقت خودرو نیز از گمرک مهاباد صادر شده که با توجه به محدودیت‌های کرونایی ۹۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته ‌است.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربابجان‌غربی قرار دارد و گمرک این شهرستان یکی از گمرک‌های ۹ گانه استان به شمار می‌رود.

استان آذربایجان‌غربی بیش از ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق، ترکیه و نخجوان دارد؛ در حال حاضر ۲۲ پایانه مرزی در کل کشور فعال است که نزدیک به یک چهارم آنها در آذربایجان‌غربی قرار دارد؛ این استان ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =