سوم مهرماه و تازه‌ترین اخبار کرونا در استان‌ها

استانها- ایرنا- در هشتمین ماه و سومین موج اپیدمی بیماری کرونا در کشور گه با جان باختن تعداد زیادی از هم میهنان همراه بوده است، متولیان حوزه سلامت و درمانگران از تداوم سیر صعودی ابتلا خبر می دهند و تاکید دارند که برای رهایی از کووید ۱۹، لازم است مردم رفتارشان را تغییر دهند.

"تاکنون ۴۳۶ هزار و ۳۱۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۷۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۵ هزار و ۱۵ نفر رسیده است"، این اماری است که سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام و خاطرنشان کردکه استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.
وی همچنین از قرار داشتن استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار حبر داد. 

تجربه ماه های اخیر پس از شیوع ویروس کرونا در سطح کشور نشان می دهد که  در برهه های مختلف پس از اندک کاهش آماری مبتلایان، بی توجهی برخی محافل عمومی و حتی رسمی به پروتکل های بهداشتی، موجب القای عادی سازی شرایط کرونایی می شود که برای سلامت جامعه خطرناک و لازم است که همگان در این زمینه هوشیار باشند.  

گزارش های خبرنگاران ایرنا نشان می دهد که همه‌گیری کرونا در کشور علاوه بر طیف گسترده تبعات آن اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کادر درمان را نیز فرسوده و خسته کرده که پیامدی نگران کننده است. 

 ابتلای ۱۰۰۰ نفر از کادر درمانی استان بوشهر به کرونا 

بنا بر اعلام دکتر سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، در زمان حاضر بیش از یک هزار نفر از کارکنان حوزه بهداشت و درمان استان بوشهر به ویروس کووید ۱۹مبتلا شده که برخی از آنها بهبود یافته وبرخی دیگر در بستر بیماری و یا در مرخصی هستند.

درگذشت معاون جمعیت هلال احمر لرستان بر اثر کرونا 

 خبر تاسف بار دیگر امروز این بود که کامران خدایی معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر لرستان صبح امروز پنجشنبه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
مرحوم خدایی که در راستای کمک رسانی به مناطق محروم استان و تلاش برای مقابله با ویروس کرونا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده بود، در بیمارستان درگذشت.

سیر صعودی کرونا در استان اردبیل ادامه دارد

در اردبیل اعلام شد که سیر صعودی مرگ و میر و ابتلای اهالی استان به بیماری کرونا همچنان ادامه دارد به طوری که در شبانه روز گذشته ۴۰ بیمار جدید مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شده و هفت فرد مبتلا نیز جان باختند.
این در حالی است که سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل دو روز پیش اعلام کرد که پیک بعدی شیوع کرونا در این استان در اواسط آبان ماه خواهد بود و باید از هم‌اکنون تمهیدات لازم برای مدیریت آن اتخاذ شود.

آذربایجان شرقی و شرایط سخت کرونایی

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی هم با اشاره به روند افزایشی ابتلا به بیماری کرونا در استان گفت: تا اوایل شهریور، شرایط خوبی داشتیم ولی پس از آن، در شرایط بسیار سختی قرار گرفته ایم.
علی مصطفوی افزود: متأسفانه بیماری کرونا در بین مردم عادی انگاری شده که با ادامه این روند و با توجه به این که در فصل پاییز به سر می‌بریم بر اساس پیش‌بینی کارشناسان در شرایط سخت‌تری نسبت به گذشته قرار خواهیم گرفت.
ابراهیم حسنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز گفت: در ارومیه به شدت تحت فشار هستیم و تعداد مبتلایان و بستری‌ها همچنان افزایش می یابد.تعداد بیماران بستری در ارومیه نسبت به دهم تیرامسال که بالاترین آمار بیماران بستری استان ثبت شده بود، ۱.۵ برابر شده که بسیار نگران کننده است.
از سوی دیگر در سلماسف فرماندار این شهرستان با اشاره به حاد شدن وضعیت شیوع بیماری کرونا گفت: افزایش مراجعه به مراکز درمانی این شهرستان به خاطر ابتلا به کرونا نگران‌کننده است و در صورت تداوم این روند، ظرفیت برخی بخش ها نظیر آی سی یو کافی نخواهد بود.

۱۰۶ بیمار جدید کرونایی در البرز 

اما در البرز، با تحت درمان قرار گرفتن ۱۰۶ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته ، شمار بستری شدگان کرونا در این استان به ۱۷ هزارو۵۱۷ نفر رسید.
 اکنون ۵۱۸ بیمار با علائم قطعی و مشکوک کرونا در بیمارستان های استان البرز بستری هستند که نتایج آزمایشات ۲۹۹ نفر آنان تاکنون مثبت کرونا بوده است.

 وضعیت قرمز در ۵ شهرستان سمنان

در سمنان، شهرستان‌های شاهرود، سمنان، مهدیشهر، گرمسار و دامغان به جمع مناطقی پیوستند که در وضعیت قرمز دارند
سخنگو و جانشین رییس ستاد مقابله با کرونا استان سمنان با اعلام این خبر گفت:سه شهرستان نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
حبیب ‌الله خجسته پور  تصریح کرد: اقشار مختلف جامعه به منظور سلامت عموم و بهبود شرایط نیروهای درمانی، رعایت موازین  بهداشتی را در نظر بگیرند تا وضعیت بهبود یابد.

شیوع کرونا و افزایش زباله‌های بیمارستانی در شهر سمنان 

افزایش پسماندهای بیمارستانی از مشکلات شیوع کرونا است و به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان، شیوع این بیماری پسماندهای عفونی مراکز بیمارستانی شهر سمنان را از ۶۰۰ کیلوگرم در روز به حدود یک تن رساند.
به گزارش ایرنا، حمیدرضا پیوندی ابراز داشت: طبق دستورالعمل‌های بهداشتی پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها  در دستگاه‌های مخصوص مانند اتوکلاو و هیدروکلاو بدون سوزانده شدن در حرارت بالا  بی‌خطرسازی می‌شود و پس از بی‌خطرسازی با خودروهای مخصوص به محل دفن منتقل و بر اساس استاندارها و دستورالعمل‌ها در کیسه‌هایی مخصوص در گودال‌های حفرشده دفن می‌شود.

کرونا و تعطیلی تمرینات تیم لیگ برتری بسکتبال مشهد

کرونا آسیب های ورزشی هم دارد. در این خصوص،  مسوول روابط عمومی تیم بسکتبال آویژه صنعت پارسای مشهد گفت: نتیجه آزمایش کرونای پنج نفر از بازیکنان و کادر فنی این تیم مثبت و به همین دلیل تمرینات این تیم تعطیل شده است.
سید مهدی هاشمی  افزود: از مجموع ۲۰ نفر از بازیکنان و کادر فنی که آزمایش کرونا گرفته شد نتیجه دو نفر از اعضای کادر فنی و سه نفر از بازیکنان مثبت بوده است که به منظور حفظ سلامتی سایر بازیکنان و اعضای کادر فنی، تمرینات تعطیل شد 

کرونا، تعادل صندوق بیمه بیکاری استان تهران را به هم زد

از دیگر اخبار کرونایی امروز استان ها، اظهارات مدیرکل تامین اجتماعی شهرستان های استان تهران است که گفت: در دوران همه گیری کرونا شاهد افزایش بی رویه تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری هستیم که منجر به هم خوردن تعادل صندوق بیمه بیکاری در استان شده است.
عباس اورنگ افزود: طبق ماده ۱۲ قانون بیمه بیکاری، سازمان تامین اجتماعی مکلف است هزینه های موضوع این قانون را منحصراً از محل درآمدهای ناشی از آن تامین  کند، از این رو با توجه به تصریح در منابع و مصارف صندوق بیمه بیکاری، ضرورت دارد که دولت درجهت توازن و برقراری تعادل صندوق بیمه بیکاری دخالت کرده و پایداری آن را تضمین کند.
 اورنگ ادامه داد، بر اساس آمار در سطح اداره کل، مرداد ماه امسال تعداد مقرری بگیران بیمه ۱۳۴۰۱ نفر اعلام شد که مشکلات اقتصادی بنگاه ها و شرکت ها از کرونا و تحریم های ظالمانه را می توان از دلایل اصلی افزایش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری دانست.

گزارش‌های کرونایی:


کرونانوازی مازندرانی‌ها با خداحافظی از ماسک

گریزی بر آسیب‌های اجتماعی کرونا

کرونا و ترس از سوار شدن به وسایط نقلیه عمومی

کرونا در آذربایجان‌غربی؛ همچنان به سمت وضعیت بدتر

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =