سگ‌های نگهبان در قزوین به صورت رایگان علیه هاری واکسینه می‌شوند

قزوین - ایرنا - رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی قزوین گفت: سگ‌های نگهبان به صورت رایگان علیه بیماری هاری در سطح استان واکسینه می‌شوند.

به گزارش روز پنجشبه روابط عمومی اداره کل دامپزشکی قزوین، دکتر غلامرضا توکلی تصریح کرد: به منظور ترغیب صاحبان سگ‌های نگهبان برای مایه کوبی هاری و به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی هاری (۲۰ سپتامبر مصادف با ۶ مهر) و روز دامپزشکی (۱۴ مهر)، سگ‌های نگهبان در مراکز بخش خصوصی دامپزشکی سطح استان به صورت رایگان علیه بیماری هاری واکسینه و اطلاعات بهداشتی و تغذیهای و بعضی از بیماری‌های رایج این حیوانات نیز به صاحبان آنان آموزش و اطلاع رسانی می‌شود.

وی، هاری را به عنوان یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام دانست و تاکید کرد: انتقال این بیماری از طریق گزش، پنجه کشیدن و تماس با بزاق حیوانات آلوده صورت گرفته و در صورت ابتلای فرد با نشانه‌های بی‌قراری، سوزش، خارش و درد در محل گزش، تحریک پذیری، ترس از فضای باز و در نهایت مرگ بیمار به علت فلجی عضلات تنفسی رخ می‌دهد.

توکلی یادآور شد: آسانترین راه پیشگیری از این بیماری، مایه‌کوبی سگ‌های صاحبدار و ممانعت از تماس با هرگونه حیوانات ولگرد و بدون شناسنامه بهداشتی و در صورت گزیده شدن افراد، مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =