اجرای آزمایشی طرح "ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشت" در اردکان یزد آغاز شد

یزد- ایرنا- اجرای آزمایشی طرح "ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان" روز پنجشنبه در مراسمی از طریق تماس ویدئو کنفرانس با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اردکان یزد آغاز شد.

دکتر سعید نمکی در ارتباط تصویری با این مراسم با تبریک هفته دفاع مقدس و خداقوت به همه مدافعان سلامت و همچنین قدردانی از مردم استان یزد، گفت: شهر اردکان دیار عاشقان و عارفان و فیلسوفان است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از همه کسانی که در ایجاد نظام شبکه تلاش کردند قدردانی می‌کنم.

وی گفت: وقتی صحبت از طب سنتی و ایرانی می‌کنیم مجموعه نفیس و فاخری به عنوان زیربنای علمی کشور است که سال هاست در دنیا تدریس می‌شد و چهرهایی مثل بوعلی سینا و ... هرگز از یادها نخواهند رفت.

وزیر بهداشت افزود: هدف ما این است به دانشجویان آموزش دهیم که به دیرینه‌ترین فرهنگ‌های جهان وابسته هستیم.

دکتر نمکی یادآور شد: برخی دانشجویان، دانشمندان خارجی را می‌شناسند، اما بزرگان این سرزمین را نمی‌شناسند، نخستین گام ما آشنا کردن دانشجویان پزشکی با دیرینه علمی کشور مانند دستاوردهای ابن سیناست و به جای پزشک، حکیم تربیت کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: به جز آموزش در عرصه پژوهش، باید در طب سنتی و ایرانی گام‌های مهم برداریم و در چارچوب دانش امروزی تعریف کنیم تا مردم، عوام فریبی را با دانش تشخیص دهند.

دکتر نمکی افزود: ادغام این فعالیت‌ها در نظام خدمات بهداشت و درمان کشور موضوع مهم دیگری است که باید دنبال و از فعالیت‌های موازی جلوگیری شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ‌باید آمیزه‌ای از طب مدرن و طب سنتی را در کنار هم داشته باشیم تا مردم از نتایج آن بهره‌مند شوند و امیدواریم تا پایان سال ادغام طب سنتی را شاهد باشیم و دانشگاه "طب سنتی و مکمل " تا پایان سال راه اندازی شود.

دکتر نمکی با قدردانی مجدد از مسئولان استان یزد در مهار کردن کرونا افزود: امیدوارم بتوانم در نخستین فرصت در استان یزد حضور یابم. 

در ابتدای این آیین رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از فعالیت‌های انجام شده در راستای اجرای ادغام خدمات طب ایرانی گزارشی ارائه داد.

در پویش سراسری" ره سلامت" تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰، هزار و چهارصد طرح بهداشتی، درمانی و اموزشی در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد که امروز ششمین رویداد با عنوان " ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان " در اردکان یزد راه اندازی شده است.

اجرای این طرح از حدود یکسال گذشته در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر کمیته‌های علمی، اجرایی، پایش و ارزشیابی طرح تشکیل شده‌اند و با افتتاح رسمی آن، دوره‌های آموزشی درخصوص محتوای طرح نیز برای مربیان بهورزی و کارشناسان بخش بهداشت برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =