گفت وگوهای سازنده حماس و فتح برای همکاری و آشتی

تهران- ایرنا- حسین الشیخ عضو کمیته مرکزی جنبش فتح فلسطین از پیشبرد گفت وگوهای سازنده و مفید در جهت همکاری و آشتی بین حماس و فتح خبر داد.

به گزارش ایرنا، الشیخ در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که گفتمان سازنده، مثبت و مفید بین فتح و حماس یک گام مهم در مسیر آشتی و همکاری و همچنین اتحاد فلسطینی‌ها برای تقابل با تمام پروژه‌های ضد قضیه فلسطین است.

نمایندگانی از گروه‌های فلسطینی فتح و حماس از روز سه شنبه در استانبول ترکیه گفت وگوهایی را در راستای تسریع در روند آشتی و مصالحه آغاز کردند.

محمد اشتیه نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب گفتگو بین رهبران حماس و فتح در ترکیه را دلگرم کننده توصیف کرد. وی ضمن امیدوارکننده توصیف کردن فضای مذاکرات بین طرفین اعلام کرد که نشست بین دو گروه بر روی توافق بر سر برگزاری انتخابات عمومی فلسطین متمرکز است.

اشتیه همچنین از آمادگی دولت خود برای تحقق بخشیدن به تمام ملزومات در جهت رسیدن به موفقیت در این انتخابات خبر داد و افزود که اتحاد ملی در برابر خطرات جدی موجود برای قضیه فلسطین، به مردم فلسطین مصونیت می‌بخشد.

خلیل الحیه سر تیم جنبش حماس در این مذاکرات پیش از سفر روز سه شنبه اعلام کرده بود که مذاکرات روز سه شنبه با هدف اجرای نتایج نشست مربوط به اوایل ماه میلادی بین رهبران دو طرف در رام الله و بیروت انجام می‌شود.  

به گفته وی، حماس مشتاق رسیدن به اتحاد ملی به امید دستیابی به یک راهبرد ملی جامع در جهت رویارویی با چالش‌ها و طرح‌های ضد قضیه فلسطین است.

دو گروه فلسطینی در جریان نشست روز ۳ سپتامبر، بر سر مسائلی از جمله بر طرف کردن اختلافات و انتقال قدرت صلح آمیز از طریق انتخابات به توافق رسیدند. مونیر الجقوب سخنگوی جنبش فتح پیشتر با انتشار توئیتی نوشت که هیات فتح با نمایندگان حماس برای گفتگو در مورد پایان بخشیدن به اختلافات گروه‌های فلسطینی دیدار خواهند کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری وفا فلسطین، روز دوشنبه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه خواستار کمک ترکیه به پیشبرد مذاکرات برای رفع اختلافات شد.

براساس برخی گزارش‌ها، امارات در تلاش برای کنار گذاشتن عباس است و تشکیلات خودگردان به شدت از سوی کشورهای عربی تحت فشار است تا با آمریکا و رژیم صهیونیستی بار دیگر وارد مذاکره شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =