نگاهی به مطالب برجسته مطبوعات کردستان

سنندج - ایرنا - نشریات استان کردستان در این هفته تیترهای تلاقی کرونا و سرما، جنایت علیه بشریت ترکیه، آتش کرونا زیرخاکستر بی توجهی را برای صفحه اصلی خود انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا، شماره ۱۱۰۱ سیروان ۲۹ شهریور منتشر شد و تیتر نخست صفحه اصلی  این شماره به گزارشی از تلاقی کرونا و سرما اختصاص پیدا کرد،  سر مقاله این شماره هفته‌نامه سیروان به قلم‌ خالد توکلی دکتری جامعه شناسی و فعال مدنی با عنوان جان سختی کرونا و رونق بازار(طب بدیل) نوشته شده است.

علاوه بر این از دیگر موضوعات مندرج در جدیدترین شماره این نشریه گزارشی از سرمایه‌گذاری صدر تامین در طلای سقز در گفت‌وگو با غلامرضا سلیمانی مدیرعامل این شرکت، گزارش بازتاب انتخاب طیب حیدری از دانش آموختگان جوان اهل‌سنت به عنوان رییس شورای شهر کرمانشاه و یادداشت مرتبط صلاح‌الدین خدیو با عنوان «مهاباد، شهر بدون شورا» است.

در بخش کُردی این نشریه هم یادداشتی از بهرام بهرامی با موضوع شیخ رضا طالبانی و فروید و ویژه‌ مطالبی از ادوارد سعید منتشر شده است.

گفت و گوی شیروان یاری با لقمان کوهستانی پژوهشگر زعفران که پرده از تاریخ تولید زعفران در زمان هخامنشیان در کرمانشاه برداشته و گفت و گوی عادل خلیلیان با امیر خدامرادی فوتبالیست سرشناس کردستانی و عضو تیم پاس همدان از دیگر مطالب چاپ شده در جدیدترین شماره هفته نامه سیروان است.

هفته نامه فرهنگی، اجتماعی ئاوات نیز در جدیدترین شماره خود (۱۹۰) به انتشار مطالبی با عناوین آتش کرونا زیر خاکستر بی توجهی، چگونگی  ماجرای «مانی»  نوجوان ۱۴ ساله کولبر که از کوه پرت شد، رنج پایتخت هورامان از کمبود و بی توجهی به فضای سبز شهری نوشته دکتر عباس منش و قزلجی؛ روشنفکر و روزنامەنگارِ پیشرو و متفکر و مصلحِ مکتب‌ساز نوشته دکتر احمد احمدیان پرداخته است.

 گفت و گو و چشم‌انداز صلح جهانی، آموزش به زبان مادری، احترام به تفاوت ها است، چرا آیت الله مردوخ مدعی مخالفت کردستانی ها با مشروطیت شد؟ از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشریه است.

از دیگر مطالب مندرج در این شماره هفته نامه ئاوات می‌توان به حیوان آزاری در شان مردم فرهنگی ایران نیست، ﺯﻧﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺧﺴﺘﻪاند، ثبت جهانی هورامان با خاک و گل! عالیجنابان لطفآ آهسته برانید!؟ یادداشتی از صباح شیانی، یادگاری که عشق و هنر را به هم گره زد، گزارشی در ارتباط فعالیت هنری «علی محمدی» از معرق کاران کردستانی اشاره کرد.

عیرفان رۆحی بنیادەم تووشی هەژان و سەرسامبوون دەکات، گفتگویی از افشین غلامی، «زندانی بدون دیوار»، بیمارستان شفا قطب درمانی منطقه می‌شود، حوصله کنید و ماسک بزنید، موفقیت نمایش نرجس در همایش تئاتر مان کاری از تئاتر تجربە و آموزشگاە شانو، با متخلفان افزایش قیمت سیمان برخورد می‌شود، نیاز دانش آموزان تحت حمایت به یک هزار عدد گوشی هوشمند از دیگر اخبار و مطالب منتشر شده در این شماره هفته نامه ئاوات است.

شماره ۱۱۱ هفته نامه ده‌نگی کوردستان روز یکشنبه ۳۰ شهریور برروی دکه‌های مطبوعاتی قرار گرفت و مهمترین موضوعات این نشریه در بخش‌های کُردی و فارسی شامل جنایت علیه بشریت ترکیه در روژاوا، میراث سازی هورامان، ثبت جهانی هورامان براساس سایت یونسکو، ترکیه خواهان تسلیم و بازداشت عثمان بایدمیر شد، ضرورت شناخت فرهنگ یاریگری در کردستان، کولبه‌ری دیاردیوی پر ده‌ردی هه‌تاهه‌تای کوردستانه!، توانای راگرتنی نرخی هیلکه‌ش نه‌ماوه است.

در حال حاضر براساس آمار منتشر شده در سامانه جامع رسانه‌ها، ۱۰۴ نشریه در استان کردستان  مجوز انتشار دارند که از این تعداد یک روزنامه ۶۶ نشریه شامل ۱۲ هفته‌نامه، ۶ دوهفته‌نامه، هشت ماهنامه، یک دوماهنامه، ۲۸ فصلنامه و ۱۰ دو فصلنامه است ومابقی را هم رسانه‌های الکترونیک برخط تشکیل داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها