برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

کرمان - ایرنا - اولین جشنواره فیلم کرمان که از شامگاه یکشنبه هفته جاری در باغ موزه هرندی با حضور جمعی از هنرمندان هنر سینما آغاز شده بود ، با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان چهارشنبه شب در آیین اختتامیه این جشنواره ضمن بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت : بزرگداشت و بخش ویژه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله ویژگی های اصلی این جشنواره بود که با هماهنگی و همدلی بین جامعه هنری و سینمایی شکل گرفت .
محمدرضا علیزاده هدف از این جشنواره را تبادل تجربه بین جامعه سینمایی استان کرمان  عنوان کرد و افزود: برای رونق هنر سینما  بعد از سالها اولین جشنواره استان کرمان صورت گرفته است . 
علیزاده گفت: در این جشنواره تعداد آثار رسیده به ۱۵۶ اثر رسید و  از بین این آثار تعداد ۵۱ فیلمنامه و ۱۰۵ فیلم مورد تائید قرار گرفت که بعد از بررسی هیات داوران ۴۲ اثر به مسابقه راه یافتند ‌. 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: گرچه مشکلاتی در بحث حوزه هنری وجود دارد اما با این حال حوزه سینما با توجه به برنامه ریزی دقیق می تواند درخدمت جامعه برای تولیدات فاخر باشد و روی پای خود بایستد . 
محمدرضا  پورابراهیمی با اشاره به اینکه صنعت سینما در حوزه مستندسازی ظرفیت بسیار قابل قبولی را به خود اختصاص داده است ، اظهار داشت: برای حمایت از صنعت سینما می توان با حمایت معین های اقتصادی به صورت جدی روی ساخت فیلم های کوتاه و بلند و مستند سازی تمرکز داشت .
وی  اضافه کرد: با تمرکز روی حوزه مستند سازی می توان به خیلی از موضوعات اجتماعی از جمله  بحث کاهش آسیب های اجتماعی کمک کرد. 
 در این مراسم هیات داوران اولین جشنواره فیلم کرمان برگزیدگان خود را  در دو بخش فیلنامه و انیمیشن به شرح زیر معرفی کرد:
 لوح تقدیر به فیلمنامه "رنگها" نوشته محمد ترابی و دیپلم افتخار بهترین انیمیشن به محمد امین کمالی برای فیلم "خرگوش" و تندیس جشنواره در بخش غیر بومی به  فیلمنامه " از خاک برآمد و چالاک شد " نوشته  رهبر قنبری داده شد.
در بخش استانی از فیملنامه "جاده قدیم " نوشته خانم زهرا یزدان پناه " و از فیلمنامه "چتر " نوشته خانم فریبا شیخ شعاعی تقدیر شد و به  فیلمنامه "همخون"  نوشته آقایان حسن ادیبان و ایمان پورجمالی دیپلم افتخار داده شد.
همچنین تندیس ققنوس مسین جشنواره  فیلمنامه 《اف اف 》به آقای سید حنان جعفری داده شد.
 در بخش یادواره شهید حاج قاسم سلیمانی:
مهدی معین اقطاعی برای ویدیو کلیپ "سردار"  و علیرضا کیخا برای فیلم  " نام قاسم شهرت قاسم " لوح تقدیر دریافت کردند. 
لوح تقدیر در بخش ویژه حاج قاسم سلیمانی به فیلمنامه " حاج قاسم متعلق به همه است " نوشته  ایمان مرادپور تعلق گرفت .
دیپلم افتخار به حمید قنبری برای فیلم " ریشه در نور " تندیس جشنواره در بخش ویژه به محسن غلام زاده برای فیلم " مکتب سلیمانی " و لوح تقدیر به سید نعمت الله زاده ماهانی برای حضور در فیلم "سید جعفری ماهانی " اعطا شد.
لوح تقدیر به کارگردان فیلم "لالایی" علیرضا تقاصی برای  پرداختن به موضوع کرونا و تندیس ققنوس مسین جشنواره به یدالله شادمانی برای یک عمر فعالیت سینمایی و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند به مجید فدایی کارگردان مستند سید جعفری ماهانی داده شد. 
تندیس ققنوس مسین بهترین پژوهش و تحقیق برای مستند "لالایی دیگری برایم بخوان " به مریم علوی  و تندیس ققنوس مسین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه مستند به  صادق حسینخانی کارگردان مستند خالق  تعلق گرفت .
تندیس ققنوس مسین بهترین فیلم کوتاه مستند به "امیر پذیرفته" تهیه کننده فیلم "دلندور" تعلق  گرفت .
در بخش داستانی دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه فیلم بلند داستانی به  مسعود اشجعی برای فیلم بلند داستانی "کابین "  و دیپلم افتخار بهترین گریم به  آرزو امیری پور برای فیلم "یخ آن تابستان " داده شد.

بترتیب تندیس ققنوس مسین بهترین صحنه آرایی فیلم "H2O" به عباس قطبی و بهترین موسیقی  این فیلم به مهدی کرمی اختصاص یافت .
تندیس ققنوس مسین بهترین فیلنامه به آقایان حسن امیری دوماری و پدرام پورامیری و امیر حسین جعفرپور برای فیلم کوتاه "لال" و  تندیس بهترین تدوین به  عناد خدابخش برای این فیلم کوتاه  داده شد. 
تندیس ققنوس مسین بهترین صداگذاری به هامون میرزایی  و بهترین تصویربرداری جشنواره به محمد قادری برای فیلم کوتاه H2O اختصاص یافت.
تندبس ققنوس مسین بهترین بازیگر زن به پریا وزیری در فیلم دلال و تندیس ققنوس مسین بهترین بازیکر مرد به مهدی خسروی در فیلم کابین و تندیس ققنوس مسین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه به مهرداد حسنی برای فیلم کوتاه "دلال" و تندیس ققنوس مسین بهترین فیلم کوتاه به  سعید نجاتی برای فیلم کوتاه "دلال" تعلق گرفت .
در بخش عکس هیات داوران هیچ عکسی را شایسته دریافت جایزه و تقدیر ندانست .

همچنین  از کتاب" اولین جشنواره فیلم کرمان " در این جشنواره رونمایی شد . 

نخستین جشنواره فیلم کرمان که از روز یکشنبه در باغ موزه هرندی آغاز شده بود، چهارشنبه شب با معرفی برترین ها به کار خود خاتمه داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =