۲ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۴۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84052227
۱ نفر

برچسب‌ها

تشکیل اولین حزب مخالف عربستان در سالگرد ۹۰ سالگی این کشور
"عیسی عسیری" دبیرکل حزب "التجمع الوطنی" مخالف عربستان

تهران- ایرنا -گروهی از عربستانی‌های مقیم کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا در نخستین حرکت سیاسی سازمان یافته علیه سلطنت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان حزب مخالف تشکیل دادند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه"، این حزب که "التجمع الوطنی" نام دارد، در سالگرد نودمین سالگرد تأسیس دولت سعودی و در میان سرکوب گسترده مخالفان داخلی صورت گرفته است.

در بیانیه اعضای حزب "التجمع الوطنی" مخالف عربستانی آمده که این حزب با هدف تحکیم دمکراسی در رژیم سلطنت در عربستان تشکیل شده است.

"یحیی عسیری" فعال و حقوقدان عربستانی مقیم لندن، این حزب مخالف را رهبری می‌کند و "مضاوی الرشید"، "سعید بن ناصر الغامدی" شهروندان سعودی مقیم لندن، "عبدالله العوده" عربستانی مقیم آمریکا و "عمر بن عبدالعزیز مقیم کانادا از اعضای دیگر این حزب هستند.

عسیری به عنوان دبیرکل این حزب به خبرگزاری فرانسه گفت: تشکیل این حزب را در لحظه حساس و تلاش برای نجات کشور، شروع آینده دمکراسی و پاسخ به آرزوهای مردم عربستان اعلام می‌کنیم.

این بیانیه می افزاید، تشکیل حزب التجمع الوطنی در زمانی صورت می‌گیرد که فعالیت‌های سیاسی از هر جهت در عربستان مسدود شده است.

این حزب اعلام کرد: دولت با افزایش دستگیری‌های سیاسی، ترورها و سیاست‌های خصمانه علیه کشورهای منطقه ناپدید شدن‌های اجباری و مجبور کردن شهروندان سعودی به فرار از کشور به اعمال خشونت و سرکوب ادامه می‌دهد.

مقام‌های عربستانی تاکنون نسبت به تشکیل حزب تجمع الوطنی، واکنشی نشان نداده‌اند.

عربستان همواره به دلیل پرونده حقوق بشری‌ خود با انتقادات بین‌المللی شدید رو به رو بوده، اما از زمان انتصاب محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ژوئن ۲۰۱۷ (خرداد ۹۶) این انتقادات افزایش یافته است.

قتل دهشناک جمال خاشقچی روزنامه سعودی در مهرماه ۹۷ (اکتبر ۲۰۱۸) در کنسولگری عربستان در استانبول، انتقادات بی‌سابقه را در زمینه حقوق بشری برای عربستان به دنبال داشت که همچنان ادامه دارد.

ترور خاشقچی در ترکیه، وجهه بن سلمان را خدشه دار کرد و این اقدام بر تمام اقدامات ولیعهد برای متنوع سازی اقتصاد و انجام اصلاحات سایه افکنده است.

پسر سلمان العوده؛ روحانی عربستانی که از سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) در زندان به سر می‌برد و با حکم اعدام رو به روست، در خصوص تشکیل این حزب مخالف گفت، این اقدامی است که انتظار برای تشکیل آن طولانی شده بود.

العوده گفت که هدف از تشکیل این حزب مصونیت عربستان از نا آرامی‌ها و دیکتاتوری مطلق در این کشور و زمینه سازی برای برقراری دمکراسی با انتقال مسالمت‌آمیز قدرت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =