استاندار: ۱.۴ درصد شهدای کشوری ایلامی هستند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام با تجلیل از حماسه مردم استان در دوران دفاع مقدس، گفت: ۱.۴ درصد از شهدای ایران اسلامی در دوران جنگ تحمیلی از مردمان استان ایلام هستند.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی عصر چهارشنبه در کارگروه ویژه مرز استان با حضور سردار گودرزی فرمانده مرزبانی ناجا ضمن قدردانی از زحمات مرزبانی استان و کشور در ایجاد امنیت پایدار و حفاظت از مرزها، اظهار داشت: استان ایلام با بیش از سه هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز تابلویی زیبا از شهادت طلبی و ایثارگری را در دوران دفاع مقدس به تصویر کشید.

وی افزود: در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از مناطق استان و شهرها بین دو طرف جنگ دست به دست شد و شهدای بسیاری برای دفاع از خاک و مرز و بوم تقدیم انقلاب اسلامی شد.

استاندار ایلام یادآور شد: استان ایلام با هفت دهم درصد جمعیت کشور، ۱.۴ درصد شهدای کشور را به خود اختصاص داده و از این حیث رتبه اول کشور را داراست.

سلیمانی‌دشتکی با عنوان اینکه مردم استان ایلام در دوران دفاع مقدس با سلحشوری، غیرت و جانبازی از کشور دفاع کرده اند، اظهار داست: آمار اسرا و آزادگان ایلام بسیار پایین است و همچنین تعداد مهاجران استان نیز بسیار معدود و قابل اغماض است و این نشان می دهد که مردم این استان در دوران دفاع مقدس با پایداری و پایمردی در پاسداری از نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی و خاک وطن تا پای جان خود ایستادند.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، اضافه کرد: از این میزان نزدیک به ۱۷۰ کیلومتر با استان واسط، ۲۲۰ کیلومتر با استان میسان و ۱۹۰ کیلومتر نیز هم مرز با استان دیاله عراق است.

استاندار ایلام با بیان اینکه مرز ایران با کشور عراق از چند جهت حائز اهمیت است، تاکید کرد: با وجود اینکه اقدامات بسیار زیادی در این زمینه از جمله انسداد مرزی صورت گرفته اما لازم است دیگر فعالیت‌ها چون امور عمرانی نیز تقویت شود.

سلیمانی دشتکی ادامه داد: موضوع بعدی برگزاری مراسم اربعین است، اگر چه امسال به دلیل شیوع کرونا و ممنوعیت تردد زوار به کشور عراق این مراسم تحت شعاع این بیماری قرار گرفته است اما سالیان گذشته این مراسم را باشکوه و شور و شوق بسیار بالایی در استان برگزار کرده ایم که این مهم مسئولیت مرزبانی را بسیار حائز اهمیت کرده است.

وی افزود: موضوع دیگر بحث قاچاق کالا و دام و مسائل و مشکلاتی از این قبیل است که باید مورد توجه مرزبانی و دیگر عوامل دست اندرکار قرار گیرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha