نشست «صلح خاورمیانه» بدون حضور آمریکا فردا در اردن برگزار می شود

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه اردن از برگزاری سومین نشست «بررسی راهکارهای صلح خاورمیانه» با حضور وزرای امور خارجه اردن، مصر، فرانسه، آلمان و نماینده اتحادیه اروپا و بدون حضور نماینده ای از آمریکا به میزبانی امان خبر داد.

به گزارش ایرنا، شبکه  المملکه  اردن روز چهارشنبه به نقل از وزارت امور خارجه این کشور اضافه کرد: در این نشست که فردا ( پنجشنبه ) در امان برگزار می شود، «ایمن صفدی» وزیر امور خارجه این کشور، «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر، «ژان ایو لودریان»  وزیر امور خارجهفرانسه، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان و «سوزانا تریستال» نماینده اتحادیه اروپا حضور خواهند داشت. 

وزارت امور خارجه اردن در بیانیه خود اضافه کرد: شرکت کنندگان در این نشست، درباره راه های حمایت از روند صلح در خاورمیانه برای دستیابی به یک صلح عادلانه، جامع و پایدار در منطقه بحث می کنند و راه های حمایت از روند صلح بین رژیم اسرائیل و فلسطینیان را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

این وزارتخانه با اشاره به اینکه این سومین نشست در نوع خود خواهد بود، خاطرنشان کرد که اولین جلسه این نشست در فوریه سال ۲۰۲۰ در مونیخ آلمان و دومین آن در جولای گذشته بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. 

مذاکرات صلح بین طرف های رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها در سال ۲۰۱۴ متوقف شد.

فلسطینی ها ابتکار عمل آمریکا برای از سرگیری این مذاکرات را رد کردند و واشنگتن را به جانبداری از رژیم صهیونیستی به ویژه پس از آنکه دولت آمریکا قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در نظر گرفت، متهم کردند.

فلسطینی‌ها خواستار تاسیس کشور آینده خود بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی هستند. آنها همچنین خواستار بازگرداندن حدود ۷۶۰ هزار فلسطینی آوره هستند که از زمان جنگ ۱۹۴۸ که زمینه برای تاسیس رژیم اسرائیل فراهم شد، مجبور به فرار یا ترک خانه های خود شدند، هستند.

شبکه المملکه اردن اضافه کرد که این کشور به طور مداوم تاکید دارد که پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطین توسط اسرائیل ، تنها راه دستیابی به صلح در منطقه و اساس راه حل دو دولت است.

خاطرنشان می شود که پانزدهم سپتامبر میلادی امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی توافق عادی‌سازی روابط امضا کردند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =