کمیته هماهنگی اقتصادی عراق راههای توسعه همکاری با اردن و مصر را بررسی کرد

بغداد. - ایرنا - «حیدر مجید» سخنگوی دبیرخانه هیات دولت عراق اعلام کرد که نخستین نشست کمیته هماهنگی اقتصادی به منظور توسعه همکاریهای این کشور با اردن و مصر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، دبیرخانه هیات دولت عراق روز چهارشنبه در بیانیه‌ای نوشت: در راستای دستور «مصطفی الکاظمی» و به دنبال برگزاری نشست اخیر سران عراق، اردن و مصر در امان و تاکید بر تشکیل شورای هماهنگی سه‌گانه، کمیته هماهنگی اقتصادی دولت عراق امروز نخستین جلسه خود را در چارچوب «شورای هماهنگی میان عراق، اردن و مصر» را به ریاست «خالد بتال» وزیر برنامه‌ریزی و با حضور هماهنگ‌کننده شورا و «حمید نعیم الغزی» دبیر هیات دولت عراق و دیگر اعضا در بغداد برگزار کرد.
بتال در این نشست تاکید کرد که این شورا مسئولیت فعال‌سازی و اجرای توافقات امضا شده پیشین میان سه کشور و امضای توافقات جدید را برعهده دارد، توافقاتی که می‌تواند منافع مشترک سه طرف در حوزه‌های انرژی، اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، بهداشت و حمل و نقل را توسعه دهد و بازتاب مثبتی بر وضعیت عراق داشته باشد.
همچنین در این نشست پیشنهاد شد تا کمیته‌های هماهنگی مشابهی در اردن و مصر برای تداوم ارتباط و دیدارها و امضای توافقات جدید تشکیل شود.
در این نشست مهم‌ترین پرونده‌های مشترک میان عراق و دو کشور اردن و مصر و نیز لزوم تعیین‌ تکلیف این پرونده‌ها طبق زمان‌بندی مشخص مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که الکاظمی به تداوم مناسبات دوجانبه میان عراق و مصر و اردن و دیگر کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی اهتمام دارد.
همچنین ۶ کمیته اصلی تشکیل شد که هفته آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد تا با بررسی‌های لازم، گزارش‌ها و پیشنهادهای دوره‌ای به ریاست شورای هماهنگی ارائه دهد تا پس از بررسی مورد تایید قرار گیرد.
این کمیته‌ها شامل کمیته روابط خارجی، کمیته حمل و نقل و گذرگاه‌های مرزی، کمیته اقتصاد و سرمایه‌گذاری و عمران، کمیته انرژی و صنعت، کمیته آموزش و جوانان و فرهنگ و کمیته بهداشت و کشاورزی است.
در پایان بیانیه دبیرخانه هیات دولت عراق آمده است که هدف از تشکیل شورای هماهنگی، تقویت همکاری عربی مشترک برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و تهدیدهای مشترک و دستیابی به راهکارهای سیاسی برای حل بحران‌های مختلف منطقه و توسعه شراکت‌های راهبردی متعدد است تا عراق علاوه بر بهره‌برداری از پتانسیل‌ها و موقعیت جغرافیایی خود، تبدیل به عامل توازن و نقطه تلاقی منافع کشورها شود، نه اینکه مکانی برای نزاع بین منافع منطقه‌ای باشد.
نشست روسای دولت‌های عراق، مصر و اردن چهارم شهریور ماه گذشته در امان پایتخت اردن با حضور الکاظمی نخست‌وزیر عراق، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و  «عبدالله دوم» شاه اردن برگزار شد.
در نشست امان، همکاری‌های اقتصادی و مشارکت میان سه کشور و همچنین افزایش میزان سرمایه‌گذاری و روابط تجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
حاضران در نشست سه جانبه امان درباره مسائل منطقه‌ای و موضوع‌هایی که به امنیت و ثبات در منطقه کمک می‌کند، گفت وگو و تبادل نظر کردند.
نخستین نشست سه‌جانبه سران این کشورها در مارس ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸) در قاهره و دومین آن نیز سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۹۸) در نیویورک آمریکا برگزار شده بود.
نشست قاهره بر همکاری اقتصادی میان سه کشور و توسعه و گسترش مناطق صنعتی مشترک و همکاری در بخش‌های انرژی، تأسیسات زیربنایی و بازسازی متمرکز بود.
اما در نشست نیویورک سه رهبر عرب بر اهمیت دستیابی ملت فلسطین به تمام حقوق مشروع خود و در مقدمه آن تشکیل یک کشور مستقل به مرکزیت قدس شرقی و در چارچوب راه‌حل تشکیل ۲ کشور مستقل تأکید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =