اساتید پاکستانی: رویای دوستان جدید اسرائیل برای صلح خاورمیانه، خیال واهی است

اسلام‌آباد - ایرنا - دو استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی در دانشگاه لاهور پاکستان، کشورهای امضاکننده طرح صلح با رژیم صهیونیستی را دولت های آسیپ پذیر در خلیج فارس دانسته و تاکید کردند: رویای دوستان جدید اسرائیل برای صلح و ثبات در خاورمیانه بدون حل مسئله فلسطین، خیال واهی است.

به گزارش ایرنا، «فاروق حسَنات» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد اظهار داشت: مناسبات مخفی میان دولت‌های پادشاهی در خلیج فارس به ویژه در حوزه اشتراک اطلاعات نیز یک راز آشکار بود که توافقنامه اخیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کاخ سفید این مناسبات را رسمی و علنی کرد.

وی افزود: اسرائیل بزرگ‌ترین دریافت کننده کمک اقتصادی و نظامی از ایالات متحده است و حتی بدون پشتیبانی آمریکا امنیت آن شکننده خواهد بود. در مقابل امارات متحده عربی نیز خود را بدون کمک نظامی آمریکا ناامن می‌داند. بحرین نیز در میان سلطنت‌هایی قرار دارد که حتی با بیشترین آسیب پذیری مواجه است.

این کارشناس پاکستانی اظهار داشت که دوستان جدید اسرائیل با افزودن چالش بی‌ثباتی رژیم صهیونیستی که ناشی از درگیری با فلسطینی‌ها است به مشکلات خود، مسئولیت جدیدی را برای خود اضافه کردند.

وی تاکید کرد که رژیم‌های سازشگر عربی با تل آویو اگر رویای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه را در سر می‌پرورانند، باید گفت که این فقط یک خیال واهی است.

امارات و بحرین عامل تشدید درد و رنج ملت فلسطین

استاد علوم سیاسی دانشگاه فورمن کریسچن در شهر 'لاهور' پاکستان نیز طی گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: توافقنامه به اصطلاح صلح امارات و بحرین با اسرائیل نه تنها قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل را نقض می‌کند، بلکه توافق صلح عربی در سال ۲۰۰۲ مبنی بر تاسیس یک کشور مستقل فلسطین را نیز زیر پا گذاشته است.

«زُمرد اعوان» افزود: در حقیقت سران این کشورها نه تنها راه را برای افزایش توسعه طلبی‌های رژیم صهیونیستی و اشغال بیشتر سرزمین‌های فلسطینی هموار ساختند، بلکه درد و رنج ملت مظلوم این کشور نیز به سبب خیانت رژیم‌های سازشگر تشدید می‌شود.

وی اظهار داشت: عادی‌سازی روابط با اسرائیل یک شیوه و یا سنت نادرستی را ایجاد کرد که براساس آن رهبران کشورهای قدرتمند جهان می‌توانند از چنین طرحی برای دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه لاهور پاکستان تاکید کرد: عملکرد ضعیف مجامع کشورهای عربی و مسلمان مانند اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی برای رسیدگی به مسائل مردم فلسطین و کشمیر و موضع گیری صریح علیه اشغالگران بسیار مایوس کننده است.

وی با تمجید از مواضع صریح جمهوری اسلامی ایران در محکومیت خیانت سران کشورهای عربی خلیج فارس به ملت فلسطین و هشدار نسبت به پیامدهای خطرناک سازش با صهیونیست‌ها، گفت: از نظر پاکستان سازش اعراب با اسرائیل برابر با تضعیف راهکار تشکیل کشور مستقل فلسطین است. به همین دلیل نخست وزیر پاکستان قاطعانه احساسات مردم این کشور در حمایت از فلسطین و مخالفت صریح با به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را تبیین کرده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =