واردات بدون ارز دارویی در دستور کار ستاد فرماندهی مدیریت کرونا در تهران

تهران - ایرنا - فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با تاکید براین که طراحی فرآیند واردات بدون ارز دارو در دستور کار ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در تهران است، گفت: این راهکار می تواند در تیراژ محدودتر و یا به شکل عددی فرمول بندی شده عرضه شود.

به گزارش چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در جلسه ستاد شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران که دوم مهرماه، با حضور جمعی از مسئولان حوزه تولیدات، تجهیزات و واردات دارو برگزار شد، دکتر علیرضا زالی با اشاره پیچدگی وضعیت شیوع کرونا در تهران خواستار ایجاد کمیته تجهیزاتی دارویی مستقل در این ستاد شد.

وی طراحی فرآیند واردات بدون ارز دارو را فصل مشترک این نشست ذکر کرد و گفت: در شرایط فعلی و محدودیت منابع این راهکار می تواند در تیراژ محدودتر و یا به شکل عددی فرمول بندی شده عرضه شود.

زالی گفت: تسهیل فرآیندها، بازتوزیع ارزی و تعیین تکلیف به موقع مواد اولیه، داروها و تجهیزات وارداتی در گمرک می تواند از اقدامات موثر تشکیل کمیته تجهیزاتی دارویی مستقل باشد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که عبور از بن بست های تامین و تهیه دارو و تجهیزات با خرد جمعی و همگرایی ممکن خواهد بود تاکید کرد: با اتکا به ظرفیت های دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، مشارکت بخش خصوصی و سرمایه اجتماعی فعالان حوزه دارو در داخل و خارج کشور می توانیم برای مهار کرونا گام های پرتوانی را برداریم.

زالی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت شیوع کرونا در تهران، از شکل گیری موج سوم این بیماری خبر داد و افزود: افزایش شمار مبتلایان در مقایسه با بهبود یافتگان، تغییر معنی دار آمارها و طولانی تر شدن پروسه درمان و ماندگاری بیماران در مراکز درمانی نشان از بروز موج گسترده این اپیدمی جهانی دارد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران عدم مراجعه افراد به مراکز بهداشتی و درمانی به دلیل ترس و واهمه از ابتلا به کرونا و در ادامه مراجعه دیرهنگام برخی دیگر از مبتلایان با وضعیت بالینی وخیم و پیشرفت بیماری به مراکز درمانی را از جمله دلایل تغییر الگوی ابتلای کرونا در کشور ذکر کرد.

وی، مراجعه مبتلایان کرونایی به مراکز جامعه سلامت را راه حل مناسبی برای دریافت خدمات موثر تر و کارا تر ذکر کرد و اتصال بیش از پیش بخش خصوصی به مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاهی را خواستار شد.

او در ادامه گفت: تا امروز آنفولانزا و تهیه واکسن هرگز به عنوان چالش و یا گفتمان اصلی سلامت کشور در دستور کار نبوده ولی در پاییز و زمستان پیش رو با توجه به افزایش متقاضیان این مشکل می تواند به عنوان چالشی جهانی باشد.

زالی تامین واکسن آنفولانزا را برای گروه های حساس، کادر درمان، زندانها، مددجویان سازمان بهزیستی، کارکنان بهشت زهرا و سایر گروههای در معرض خطر ضروری ذکر کرد و مواردی همانند افزایش تراکنش های بانکی، تامین ارز مورد نیاز واردات دارو، تعامل بیشتر با بخش خصوصی، استفاده از منابع ارزشمند خیرین، تولید وتامین ماسک، ایجاد محدودیت های بیشتر در حوزه دورکاری کارکنان دولت و ترددهای بین شهری و ایجاد جرائم بازدارنده برای افراد متخلف را تا ریشه کنی کامل کرونا ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در جلسه ستاد شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران مواردی نظیر ضرورت و نحوه تامین منابع دارویی، ارائه پروتکل های جامع تر برای دریافت خدمات به بیمار سرپایی، توزیع منسجم تر داروها، نحوه استاندارد سازی داروها، ضرورت تامین ارز، تصمیم گیری و اطلاع رسانی روشن تر مسایل مربوط به دارو و تجهیزات، تعریف چارچوب های بین المللی کمیته ها و تامین بودجه به موقع تامین داروهای استراتژیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =