ایران مدافع صلح و خواهان برقراری امنیت در جهان است

پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن در مراسم گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس گفت: ایران همواره مدافع صلح و خواهان برقراری امنیت و ثبات در سراسر جهان بویژه خاورمیانه و خلیج فارس است و در این چارچوب از تلاش های دولت ژاپن برای حفظ دوستی های دیرینه و توسعه روابط دو کشور و پاسداری از صلح و ثبات قدردانی می کند.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در ژاپن، «مرتضی رحمانی موحد» روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس و آیین گشایش نمایشگاه کتاب و عکس گرامیداشت دفاع مقدس در سفارت ایران در توکیو افزود: امسال هفته دفاع مقدس مقارن با چهلمین سالگرد شروع جنگ تحمیلی و حمله و تجاوز رژیم صدام به سرزمین ایران است که در شهریورماه سال ۱۳۵۹ با تحریک استکبار و رژیم های مرتجع منطقه و به طمع مقابله با انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران آغاز شد.

وی ادامه داد: سال های دفاع مقدس سراسر یادآور حماسه، ایثار و رویش جوانه های مردم ایران زمین برای مقاومت در برابر توطئه های سهمگین استکبار جهانی در حفاظت از استقلال و آزادی جمهوری اسلامی است که نمایشگاه امروز تلاش دارد تا بخشی اندک از خاطرات این سالها را در معرض دید علاقمندان قرار دهد.  

سفیر ایران در ژاپن افزود: آنچه که امروز در صحنه بین الملل و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در مقاومت حداکثری در مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا و صهیونیسم شاهد هستیم، ثمره مجاهدت و ایستادگی هشت سال رزمندگان و ملت شریف ایران در دوران دفاع مقدس است.  

وی که در مراسم گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس صحبت می کرد افزود: امروز به یمن پایداری و جوانمردی شهدا، خانواده بزرگ و معزز ایثارگران و وحدت و همدلی قاطبه ملت بزرگوار ایران و علیرغم همه کاستی ها و فشارهای بین المللی و منطقه ای، جمهوری اسلامی ایران با اعتبار و صلابتی ستودنی در سراسر گیتی خود نمائی می کند و با آینده ای درخشان و پر امید، همچنان استوار، راه شهیدان والامقام خود را ادامه خواهد داد.  

رحمانی موحد با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه میان ایران و ژاپن گفت: تعاملات مردمی دو کشور با یادگاری در عرصه جهاد و شهادت نیز همراه است حضور رزمنده برومند شهید «محمد بابائی» فرزند خانواده بزرگ یامامورا (بابایی) در جمع ایثارگران دفاع مقدس که با گامهای محکم خود به جبهه ها عزیمت و برای پاسداری از عزت و شرف اسلام عزیر جان خود را تقدیم نمود، نمونه روشن و فراموش نشدنی از پیوند ناگسستنی مردم دو کشور است و اکنون در این مناسبت یاد و خاطره این شهید بزرگوار را نیز گرامی می داریم.  

سفیر ایران در ژاپن در پایان یاد و نام سردار دل ها سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» را که با رشادت ها، خدمات خالصانه و مجاهدانه خود در عرصه دفاع مقدس، دفاع از حرم و مبارزه با تروریست و اشغالگری برای رهایی امت مسلمان منطقه از یوغ استکبار، صهیونیسم و تروریسم جهانی، سهم بزرگی در تاریخ مقاومت ایران و منطقه داشته است گرامی داشت و افزود: او همیشه جاودانه تاریخ خواهد ماند.

در ادامه برنامه چند فراز از پیام های حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری در رابطه با دفاع مقدس قرائت شد.

در نمایشگاه عکس و کتاب دفاع مقدس ۶ آلبوم عکس به تعداد ۲۰۰ قطعه عکس، ۶ کتاب به تعداد  ۱۲۰۰ عکس، ۴۰ تابلو عکس،  ۸ بنر ایستاده و ۵ تابلو طراحی شده با موضوع دفاع مقدس نمایش داده شد.

این نمایشگاه در شرایط کرونایی با ارائه عکس ها و تصاویر متنوع، کتاب های ویژه به معرفی ابعاد گوناگون مقاومت و ایثار مردم کشورمان به ویژه رزمندگان جبهه‌های نبرد به عموم علاقه مندان ایرانی و ژاپنی پرداخته و گوشه ای از یاد و خاطره رشادت ها و مقاومت و پیروزی ملت بزرگ ایران در مقابله با تجاوز صدام و هم پیمانانش را به نمایش گذاشته است.

در پایان برنامه از سه نفر از کارکنان و دیپلمات های سفارت که سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس داشتند، از سوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اهدا لوح،  تقدیر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =